مسکن یکی از اصلی ترین دغدغه های قشر کارگر در ایران است. برآورد‌های کارشناسان نشان می دهد کارگران حدود ۷۰ درصد از درآمد ماهیانه خود را صرف هزینه های مسکن می کنند و انتظار آنها برای خرید یک متر خانه در کلانشهر‌ها به بیش از ۳۰ سال رسیده است!

به گزارش اخبار ساختمان، تورم مسکن و اجاره بها در سال های اخیر، ضربات متعدد و گاه جبران ناپذیری را به زندگی اقشار متوسط و پایین وارد کرده است. یکی از اصلی ترین این گروه ها کارگران هستند؛ کسانی که عمدتا پایین ترین سطح حقوق ها را در جامعه دارند.
از سوی دیگر حالا که با توجه به آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به ۷۷ میلیون تومان رسیده است! از آنجا که به ویژه در کلانشهر‌ها عملا امکان خرید خانه برای افراد با حقوق کارگری وجود ندارد، کارگران غالبا متقاضی اجاره واحد‌های مسکونی هستند.
با این حال به طور استاندارد افراد باید یک سوم حقوق ماهیانه خود را به مسکن اختصاص دهند و بر همین اساس حالا زمان انتظار برای خانه دار شدن کارگران افزایش چشمگیری پیدا کرده است. با توجه به حقوق هشت میلیون تومانی وزارت کار، اکنون کارگران باید حدود ۲۸ سال در انتظار باشند تا بتوانند با یک سوم حقوق خود در تهران، تنها یک متر خانه بخرند! با همین محاسبات همچنین کارگران باید ۱۰۶ سال منتظر بمانند تا بتوانند خانه ای ۵۰ متری بخرند!
این در حالی است که وام خرید مسکن نیز عملا برای این اقشار کارایی ندارد و گرهی از مشکلات آنها باز نمی کند، زیرا اقساط این وام ماهانه تا ۲۰ میلیون تومان هم می رسد!

سود ۲۰۰ درصدی وام مسکن!

آرمان حاجیان فرد، کارشناس مسائل اقتصادی در این مورد گفته است: متوسط قیمت مسکن بر اساس آمار‌ها در تابستان فقط پنج درصد کاهش داشته است. بانک مسکن برای اعطای وام خرید مسکن با جعاله تعمیر آن جمعا به مبلغ ۹۶۰ میلیون تومان، با نرخ ۲۲.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله، حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان از خریداران مسکن سود می گیرد که با توجه به قیمت حدود ۱۸۰ میلیون تومانی اوراق مسکن، نرخ تسهیلات مذبور به بالای ۳۰ درصد می رسد.
حاجیان فرد بیان کرده است: در واقع اگر ۱۸۰ میلیون تومان قیمت اوراق مسکن را از مبلغ تسهیلات که ۹۶۰ میلیون تومان است کم کنیم، تسهیلات خرید مسکن برای خریداران حدود ۷۸۰ میلیون تومان خواهد بود که طی ۱۲ سال حدود ۲۰۰ درصد سود از خریداران مسکن اخذ می کند!
وی افزوده است: حال با توجه به میانگین قیمت هر متر آپارتمان در تهران که حدود ۸۰ میلیون تومان است این تسهیلات برای خرید ۱۰ متر آپارتمان کفایت می کند. اگر حداقل متراژ آپارتمان ها را ۵۰ متر در نظر بگیریم افراد برای خانه دارشدن باید حدود سه میلیارد تومان پس انداز داشته باشند که اتفاقی دور از ذهن است!
تابناک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *