گواهی رعایت اصول بهینه سازی انرژی و آکوستیک ساختمان را از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی صادر شد.

به گزارش اخبار ساختمان، در نشستی با حضور محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گواهی رعایت اصول بهینه سازی انرژی و آکوستیک ساختمان به این شرکت اهدا شد.
محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه عمده وظایف مرکز، تدوین ضوابط و مقررات ساخت و ساز، انجام امور تحقیقاتی و صدور گواهینامه فنی به محصولات ساختمانی است گفت: با توجه به احساس نیاز در جامعه مهندسی، در برخی از پروژه های خاص و ملی، آنچه تدوین شده است را با کمک کارفرما به مرحله اجرا در آورده ایم. اعتقاد متخصصین مرکز بر این است که اجرای قوانین و ضوابط باید فرهنگ سازی شده و الگوسازی لازم از سوی جامعه مهندسی صورت گیرد.
وی با تاکید بر رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، موضوع ناترازی انرژی را یکی از معضلات بزرگ کنونی دانست و افزود: در این ارتباط جلسات متعددی با شورای عالی انرژی داشتیم. در واقع حجم قابل توجهی از ناترازی انرژی در ساختمان است که عدد قابل توجهی است و نیاز است که در مورد آن برنامه ریزی شود. در حال حاضر، برنامه چهار میلیون نهضت ملی مسکن در حال پیگیری است و چنانچه به موضوع انرژی توجه کافی نشود و مبحث ۱۹ جاری و ساری نشود، اتفاقات ناگواری در حوزه های انرژی بیش از قبل حادث می شود.
حیدری گفت: اجرای مبحث ۱۹ شدنی است و برای اجرایش عزم و اراده و تعهد به کار می خواهد. در قیمت تمام شده مسکن هم تاثیر زیادی ندارد. در نهضت ملی مسکن ۷۰ درصد هزینه ساخت که زمین است به صفر رسیده است بنابراین برای ۳۰ درصد باقیمانده، حتما باید اجرای مبحث ۱۹ در دستور کار قرار گیرد .
وی خاطر نشان کرد: در زمینه اجرای مبحث 19 مقررات ملی و کنترل ساختمان در کشور باید فرهنگ سازی شود، چرا که به اشتباه مرسوم شده که اجرای مبحث ۱۹ عملی نیست. این در حالی است که با دقت و جدیت اجرایی می شود و در این راستا مرکز بر فرهنگ سازی و الگوسازی در مباحث ۱۸ و ۱۹ و حریق در ساخت و سازها تاکید دارد. در این مسیر ابتدا باید دولت در پروژه های خود این ضوابط را اجرایی کرده و پس از آن به عنوان الگو مورد استفاده جامعه مهندسین کشور قرار گیرد. در زمینه ارزیابی ساختمان ها ناایمن هم همین گونه است و دولت می باید از خودش شروع کند مردم هم الگوبرداری کنند. همینطور این امر در مورد استفاده از محصولات گواهینامه دار نیز صادق است.
در پایان این نشست، گواهی رعایت اصول بهینه سازی انرژی و آکوستیک ساختمان از سوی سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به شرکت واجد شرایط اهدا شد.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *