مدیرعامل شرکت بازآفرینی ایران از ادامه روند تدوین و تصویب بسته های تشویقی در حوزه نوسازی مسکن در بافت های فرسوده خبر داد و گفت: نسبت به میانگین دو دولت گذشته در صدور پروانه های ساختمانی بافت های فرسوده، حداقل ۵۰ درصد رشد داشته ایم.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی ایران در گفتگو با رادیو صبا از ادامه روند تدوین و تصویب بسته های تشویقی در حوزه نوسازی مسکن در بافت های فرسوده خبر داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در این گفتگوی تلفنی با اشاره به این که راهبرد عملیاتی شرکت برای بازآفرینی، شتاب بخشی به امر نوسازی واحدهای فرسوده و ناپایدار مسکونی است، تصریح کرد: هدف این است که از ظرفیت ساکنان این بافت ها جهت نوسازی استفاده کنیم، برای این منظور با همکاری استانداری ها و شهرداری ها بسته های تشویقی مختلفی تدوین و اجرایی شده است و خوشبختانه بر اساس آمار این بسته های تشویقی تاثیرگذار بوده اند.

صدور پروانه ساختمان نسبت به دو دولت گذشته ۵۰ درصد رشد داشت

آئینی به بخشی از این تسهیلات اشاره کرد و گفت: شهرداری ها موظف اند در نوسازی بافت های فرسوده تا ۵۰ درصد تخفیف در صدور مجوزها ارایه کنند و تسهیلات بانکی ارزان قیمت در قالب نهضت ملی مسکن نیز در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. علاوه بر این بسته تشویقی ۱۹بندی کالبدی که سال گذشته توسط وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شد منجر به رشد صدور پروانه های ساختمانی شده است و نسبت به میانگین دو دولت گذشته در صدور پروانه های ساختمانی حداقل ۵۰ درصد رشد داشته ایم.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: محلات دارای بافت فرسوده در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده است و شهروندان می توانند به سامانه تسهیلات بازآفرینی شهری به آدرس facility.udrc.ir مراجعه و با وارد کردن کد پستی خود مطلع شوند که آیا منزل آنها در محدوده مصوب بازآفرینی شهری قرار دارد یا خیر.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به این که ۱۶۷ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در کشور وجود دارد، عنوان کرد: راهبرد نوسازی بافت های فرسوده با توجه به نوع بافت متفاوت است برای مثال در بافت فرسوده تاریخی معتقد به مقاوم سازی و مرمت هستیم. در این دولت برای اولین بار سرفصلی در شورای پول و اعتبار برای پرداخت تسهیلات بانکی جهت مقاوم سازی واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده تاریخی تعریف شده است.

آموزش ۲ هزار نفر از ساکنان محلات فرسوده در همکاری با سازمان فنی و حرفه ای کشور

وی ادامه داد: در دهه مبارکه فجر سال گذشته ۱۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده به بهره برداری رسید، خرداد ماه سال جاری همزمان با سالروز فتح خرمشهر نیز پنج هزار واحد توسط وزیر راه و شهرسازی و به مناسبت آغاز هفته دولت ۲۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده توسط رئیس‌جمهور به بهره برداری رسید.
آئینی با اشاره به این که همچنان به دنبال تدوین و تصویب بسته های تشویقی جدید در جهت شتاب بخشی به جریان نوسازی بافت های فرسوده هستیم، اظهارکرد: علاوه بر تشویق ها در حوزه مجوزها و تسهیلات، بسته تشویقی دیگری هم ابلاغ شده است که بر اساس آن ساکنان بافت های فرسوده می توانند واحد مسکونی خود را با یک واحد نوساز دیگر یا یک قطعه زمین با ۴۰ درصد تخفیف تعویض کنند.
وی افزود: شرکت بازآفرینی شهری ایران همچنین در بهسازی و آسفالت معابر با شهرداری های سراسر کشور همکاری دارد و طی سال گذشته بیش از ۲ هزارکیلومتر طول قیر رایگان جهت بهسازی و آسفالت معابر در اختیار شهرداری ها قرار گرفت. هدف این است تا پایان دولت سیزدهم هیچ معبر خاکی در محلات هدف وجود نداشته باشد.
توانمندسازی ساکنان محلات از دیگر فعالیت های این شرکت است و طی دو سال گذشته با همکاری سازمان فنی و حرفه ای بیش از ۲ هزار نفر از ساکنین این محلات آموزش دیدند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *