مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه ساخت واحد‌های مسکونی در قالب محلات الگو توسط پیمانکاران و مصالح داخلی انجام می شود، تاکید کرد: چینی ها در زمینه سرمایه گذاری و انتقال تجارب و تکنولوژی مشارکت می کنند و با این رویکرد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تکنولوژی نوین ساخته می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، سیدمهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، پس از گذشت حدود یک سال از تایید مشارکت چینی ها در ساخت مسکن در ایران اعلام کرد: چینی ها در زمینه سرمایه گذاری و انتقال تجارب و تکنولوژی مشارکت می کنند و با این رویکرد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تکنولوژی نوین ساخته می شود.
مشکلات ساخت مسکن دولتی در ایران بی شمار است؛ کشور در شرایط کنونی اقتصاد نه منابع کافی برای ساخت واحد‌ها دارد، نه زمین آماده ساخت در مقیاس بالا وجود دارد و نه تکنولوژی مناسبی برای ساخت انبوه مسکن.
در نهایت نیز همین مسئله تکنولوژی در ساختمان سازی بود که باعث شد بحث مشارکت چینی ها در ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن مطرح شود. گزاره ای که سال گذشته ابتدا از سوی دولت تکذیب و پس از مدتی با صحبت های یک نماینده مجلس، مهر تاییدی بر آن نهاده شد و از آن زمان تاکنون هر بار خبر جدیدی از آن به گوش می رسد.

مشارکت چینی ها در ساخت مسکن

در این راستا نیز مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد: در چنین شرایطی جلب مشارکت شرکت های معتبر خارجی و سرمایه گذاران و بهره برداری از تجربه و توانمندی آنها برای ایجاد تحول در روند تولید مسکن، نوسازی بافت های فرسوده و مسکن معوض ضروری است.
از این رو در سفر اخیر شهردار تهران به پکن تفاهمات اولیه در حوزه مسکن سازی با شرکت های چینی البته با طراحی ایرانی، صورت گرفت. همچنین بستر انتقال تکنولوژی مسکن سازی سریع و به صرفه هم فراهم شد.
سیدمهدی هدایت با بیان اینکه ساخت واحد‌های مسکونی در قالب محلات الگو توسط پیمانکاران و مصالح داخلی انجام می شود، تاکید کرد: چینی ها در زمینه سرمایه گذاری و انتقال تجارب و تکنولوژی مشارکت می کنند و با این رویکرد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی با تکنولوژی نوین ساخته می شود.

وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن

همانطور که به آن اشاره شد نهضت ملی مسکن اکنون پس از گذشت بیش از دو سال هنوز به مرحله تحویل نرسیده و هر روز موانع دیگری در راه ساخت آن پدیدار می شود. اکنون یکی از اصلی ترین دغدغه هایی که متولیان ساخت این واحد‌ها با آن مواجه هستند مسئله کمبود زمین مناسب ساخت است.
حالا باید دید با تسریع روند ساخت واحد‌های نهضت ملی و ورود چینی ها به این بستر روند ساخت و ساز مسکن دولتی در ماه های پیش در چه روندی قرار خواهد گرفت.
آفتاب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *