مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از برنامه ریزی برای ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح تامین مسکن در سطح پایتخت خبر داد و گفت: در دوره کنونی مدیریت شهری تهران سه هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی و عرصه های ناکارآمد و بلااستفاده در قالب ۲۶ طرح بازآفرینی شهری تعیین تکلیف شده اند.

به گزارش اخبار ساختمان، آذرماه سال گذشته بود که شهرداری تهران و بنیاد مسکن برای ساخت ۱۱ هزار واحد مسکونی در پایتخت با یکدیگر تفاهم کردند و بر این اساس قرار شد که با مشارکت بخش خصوصی و عموم مردم، این تعداد واحد مسکونی برای جبران کمبود مسکن در پایتخت در محله هایی مانند سوهانک، کاشانک، ولنجک، قیطریه، ارم، اندیشه، سازمان برنامه جنوبی، هرندی، اسدی، دولاب، مشیریه، نوروزآباد، زندیه، شادآباد، فردوس، شهید رجایی، ولیعصر (عج) شمالی، خانی‌آباد نو، شهرک علائین، بهشتی، جوانمرد قصاب، دولت آباد، ورد‌آورد، قائم و هوانیروز ساخته شود.
شهرداری تهران البته در دو سال گذشته از طریق قرارگاه جهادی مسکن که در دوره جدید مدیریت شهری شکل گرفته است، تفاهمنامه های دیگری را نیز در قالب طرح تامین مسکن ‌برای احداث واحدهای مسکونی گوناگون در سطح پایتخت با نهادهایی مانند شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش، نیروی هوایی ارتش، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان ملی زمین و مسکن، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)، بنیاد شهید، بنیاد ملی نخبگان، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه صنعتی شریف، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، تعاونی مسکن کشتیرانی، تعاونی علوم و فنون هوایی و نهادهای نظامی مختلف به امضا رسانده است.
براساس اظهارات مسئولان شهرداری تهران، مدیریت شهری پایتخت با تشکیل قرارگاه جهادی مسکن و انعقاد مجموعا ۳۸ تفاهمنامه با دستگاه های مختلف در قالب طرح تامین مسکن، به دنبال بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب پذیر، احیای بافت های فرسوده، کمک به کاهش نوسانات شدید قیمت مسکن، جبران کمبود واحدهای مسکونی در سطح شهر تهران، خروج صنعت ساختمان از رکود، جلب سرمایه گذاران به این صنعت و کمک به مصرف کنندگان برای خرید مسکن با قیمت متعادل است.
در این میان باید توجه داشت که اگرچه وظیفه قانونی شهرداری احداث مسکن نیست، اما مدیریت شهری می تواند در صدور مجوزهای مربوطه نقش تسهیل گری را ایفا کند و برای پروژه های بزرگ مقیاس مسکن، زمین اختصاص دهد.

۳۰ هزار واحد از تفاهمنامه های قرارگاه جهادی مسکن توسط شهرداری ساخته می شود

در همین راستا، آخرین وضعیت احداث واحدهای مسکونی در سطح شهر تهران در قالب تفاهمنامه ۱۱ هزار واحدی شهرداری با بنیاد مسکن و دیگر تفاهمنامه های منعقدشده میان مدیریت شهری پایتخت و دستگاه های گوناگون در قالب طرح تامین مسکن را از سید مهدی هدایت، رئیس سازمان نوسازی شهر تهران جویا شدیم و او نیز در پاسخ گفت: براساس تفاهمنامه شهرداری تهران و بنیاد مسکن تا کنون ساخت حدود پنج هزار واحد مسکونی در قالب پروژه های باغ آذری، آرام، محله الگو، نفرآباد، سپه‌شهر و بهرود آغاز شده است و احداث مابقی واحدها نیز در مرحله برنامه ریزی و اقدام است.
وی افزود: شهرداری تهران تا کنون از طریق قرارگاه جهادی مسکن و در قالب طرح تامین مسکن، ۳۸ تفاهمنامه با دستگاه های مختلف مبادله کرده که براساس آنها، احداث ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته است. از این میان، ۳۰ هزار واحد از واحدهای مسکونی تعریف‌شده در قرارگاه جهادی مسکن توسط شهرداری تهران و از طریق مشارکت با سرمایه گذاران ساخته می شود و سایر واحدها یعنی حدود ۱۵۰ هزار واحد نیز توسط نهادهای مختلف و البته با مشارکت بخش خصوصی و همچنین توسط خود شهروندان احداث خواهد شد.

شهرداری تهران در طرح تامین مسکن چه نقشی دارد؟

هدایت در پاسخ به این سوال که شهرداری تهران دقیقا چه نقشی در طرح تامین مسکن دارد، توضیح داد: شهرداری تهران در طرح تامین مسکن که از طریق قرارگاه جهادی پیگیری می شود، نقش تسهیل گری و مانع زدایی دارد و سعی می کند با مساعدت در صدور مجوزها و سرعت بخشی به فرآیندهای مربوطه، از کنشگران و فعالان تولید مسکن پشتیبانی کند. تدوین بسته های تشویقی و تهیه طرح های بازآفرینی از جمله اقدامات انجام شده توسط شهرداری در این راستا است که توانسته شرایط مناسب تری را برای ساخت و ساز در شهر، به ویژه در بافت های فرسوده و ناکارآمد فراهم کند.
وی در ادامه تاکید کرد: شهرداری در فرآیند تولید مسکن نقش تسهیل گرانه دارد و تنها در برخی موارد که نیاز به الگوسازی وجود دارد و یا در اراضی متعلق به خود و برای تامین مسکن جایگزین به‌منظور پشتیبانی از نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد، از طریق به کارگیری سرمایه گذاران و به صورت مشارکتی وارد تولید مسکن شده است.

به مشارکت کنندگان توصیه شده است که میانگین متراژ واحدها ۷۵ مترمربع باشد

هدایت در پاسخ به این سوال که واحدهای مسکونی که در قالب طرح تامین مسکن ساخته می شود، چگونه به شهروندان تحویل داده خواهد شد، توضیح داد: بخشی از این واحدها به صورت متعارف در بازار برای متقاضیان عرضه می شود و بخش هایی نیز که جامعه هدف آنها گروه های کم درآمد است، از طریق اجاره داری و روش هایی نظیر فروش متری یا عرضه سهام پروژه در بورس به شهروندان ارائه خواهد شد. نکته مهم این است که چون این واحدها بیشتر در محلات و مناطق کم برخوردار ساخته می شوند، ماهیتا تا حدودی استطاعت پذیر هستند و قرابت بیشتر با تقاضای مصرفی شهروندان دارند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره متراژ واحدهای مسکونی در طرح تامین مسکن نیز توضیح داد: در طرح تامین مسکن، براساس طرح جامع تهران، حداقل زیربنای واحد مسکونی ۳۵ مترمربع است، اما حداکثری برای آن تعیین نشده است. البته برای افزایش استطاعت پذیری واحدهای مسکونی ساخته شده در این طرح به مشارکت کنندگان توصیه شده است که مساحت واحدها به طور میانگین ۷۵ مترمربع پیش بینی شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که طرح تامین مسکن در کدام مناطق شهر تهران اجرا خواهد شد، اظهار داشت: طرح تامین مسکن مربوط به کل شهر است و با اولویت بافت های فرسوده و اراضی و عرصه های ناکارآمد که عموما در نیمه جنوبی شهر، به ویژه در مناطق ۱۸، ۱۹ و ۲۱ قرار دارند، پیش می رود.

۷۰ درصد واحدهای مسکونی بافت فرسوده از طریق تجمیع پلاک ها نوسازی می شوند

هدایت با اشاره به نقش طرح تامین مسکن در احیای بافت های فرسوده تهران نیز گفت: یکی از دلایل تشدید وضعیت کنونی بافت های فرسوده و ناکارآمد و همچنین توفیق اندک برنامه های مسکن سازی در پایتخت، هم‌سو نبودن این دو حوزه با یکدیگر در دوره های گذشته بوده است. در شهر تهران براساس ماده ۱۲ قانون جهش تولید مسکن، سعی شده است مسکن مورد نیاز شهروندان از طریق نوسازی بافت های فرسوده و نیز احیای اراضی و عرصه های ناکارآمد و بلااستفاده تامین شود. درست به همین دلیل، در دوره کنونی مدیریت شهری سه هزار و ۸۰۰ هکتار از این اراضی در قالب ۲۶ طرح بازآفرینی شهری تعیین تکلیف شده اند. علاوه بر این، ضوابطی از جمله اصلاحیه بند ۱۵ طرح تفصیلی شهر تهران نیز برای ایجاد انگیزه ساخت و ساز در بافت فرسوده، پیش بینی شده است.
وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از پلاک های واقع در بافت فرسوده تهران از طریق تجمیع پلاک ها نوسازی می شوند. ریزدانه بودن بافت فرسوده سبب شده است برای تشویق مالکان به تجمیع مشوق هایی نظیر بخشودگی عوارض صدور پروانه ساخت و تراکم مازاد پیش بینی شود و شرایط مربوط به تامین پارکینگ نیز تا حدودی تعدیل شود. طبق برنامه مقرر شده است در سال جاری حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی از طریق نوسازی بافت فرسوده تامین شود.
ایلنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *