مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: تا کنون ۶۸ هزار و ۵۳۸ پروژه نهضت ملی مسکن در اراضی که در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن قرار دارد، تعریف شده و زمین ۵۷۰ هزار نفر نیز تا کنون تامین شده است.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ارسلان مالکی درباره وظایف سازمان ملی زمین و مسکن اظهار کرد: سازمان ملی زمین و مسکن دو وظیفه عمده و مهم مدیریت زمین یعنی بهره برداری و مدیریت اراضی در اختیار دولت که در اطراف شهرها و کلانشهرها وجود دارد و اجرای طرح های مسکن دولت و همچنین نظارت بر این طرح ها را بر عهده دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: بالغ بر چهار میلیون خانواده تاکنون برای طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند و بررسی های انجام شده نشان می دهد این متفاضیان متاهل و فاقد مسکن بوده و تسهیلات مسکن نیز از دولت تاکنون دریافت نکرده اند و باید برای آنها مسکن تهیه شود.
وی افزود: حل چالش مسکن در دولت سیزدهم به عنوان اولویت اصلی شناخته شده و در تلاش هستیم این دغدغه را حل کنیم و اجرای طرح نهضت ملی مسکن را با سرعت پیش ببرد در همین راستا ماده ۷ تا ۱۲ قانون جهش تولید مسکن، روش های تامین زمین را با سازوکار مشخص بیان کرده است.
مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن خاطر نشان کرد: تا امروز بالغ بر ۳۴ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن نهایی شده است و کارهای آماده سازی این زمین ها در حال انجام است.
مالکی گفت: با توجه به ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن که استفاده از اراضی مازاد سایر دستگاه های دولتی است، تاکنون پنج هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی اخذ سند شده است، علاوه بر آن اراضی در حال الحاق یا محدوده نیز برای طرح نهضت‌ ملی مسکن در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: مطابق قانون دستگاه ها موظف هستند ظرف مدت ۲ ماه اراضی مازاد خود را در اختیار وزارت راه قرار دهند و در غیر اینصورت سند این اراضی به نام وزارت راه و شهرسازی واگذار می شود، تا کنون وزارت جهاد همکاری بسیار خوبی با ما داشته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: تاکنون از اراضی محدوده شهرها که از دستگاه ها حاصل شده است در ۵۰ نقطه برای شهرک سازی مناسب شناسایی شده است و ۲۷ شهرک در کارگروه های کارشناسی و شورای برنامه ریزی قرار دارد و برای 9 شهرک نیز پیش پروانه اخذ شده است.
وی ادامه داد: استفاده از اراضی بخش خصوصی و توافق با مالکان بخش خصوصی در نقاطی که قابلیت اجرای طرح های مسکن دارند از دیگر روش هایی است که برای تامین زمین استفاده شده است و این رقم به ۱۶ هزار هکتار رسیده که ۲ هزار هکتار آن نیز در اختیار طرح قرار داده شده است.
مالکی در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری اخبار ساختمان مبنی بر کیفیت زمین هایی که برای طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، گفت: اینکه ما می گوییم 23 هزار هکتار از اراضی دولتی در کارگروه ها با آنها مخالفت شده است به این معنی است که این زمین ها دارای مشکلاتی بوده اند وگرنه زمین هایی که در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد زیاد است و اینکه تنها 34 هزار هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن مورد تایید قرار گرفته است، به این دلیل است که این زمین ها از نظر کالبد و فیزیکی و زیست محیطی مورد بررسی قرار می گیرد تا هیچگونه زمین بی کیفیت برای طرح نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار نگیرد.
وی خاطر نشان کرد: در برخی شهرهای غرب مانند سسندج، ایلام و… مشکلات کمبود زمین به دلایلی مثل توپوگرافی استان و کوهستانی بودن و در برخی از استان های شمالی مانند مازندران و گیلان به دلیل جلگه ای و جنگلی بودن و یا کاربری کشاورزی داشتن، هنوز مشکلاتی وجود دارد که برطرف نشده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در استان های غربی نیز هزینه های زیادی برای آمادگی اراضی به منظور استفاده در طرح نهضت ملی مسکن صرف شده است.
وی در ادامه به روش های متنوع ساخت در طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: انعقاد قرارداد با انبوه سازان، واگذاری به مردم و روش مشارکتی میان مردم و انبوه سازان روش جدیدی است که ابلاغ شده است.
مالکی استفاده از سرمایه گذاری بانک ها در بودجه ۱۴۰۲ و استفاده از کارگزاران محتلف مثل ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن را از دیگر روش های مورد استفاده در ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن دانست.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: واگذاری زمین علاوه بر متقاضیان نهضت ملی مسکن به اقشار ویژه مثل ایثارگران و مشمولان قانون جوانی جمعیت نیز تعلق می گیرد که تاکنون و در مرحله اول اجرای این طرح واگذاری زمین به حدود ۲۴ هزار خانوار در استان های مختلف انجام شده و مرحله دوم آن نیز در ماه ربیع‌الاول با تامین اراضی مورد نیاز اجرا خواهد شد.
وی افزود: در طرح نهضت ملی مسکن به مدیریت منسجم رسیدیم و شورای عالی مسکن به عنوان یک شورای بالادستی به پایش این طرح پرداخته و ماهانه برگزار می شود تا موضوعات و چالش ها مطرح و حل شود.
به گفته مالکی شورای تامین مسکن در استان ها نیز فعال شده و به صورت منظم برگزار می شود و قرارگاه مسکن در وزارت راه و شهرسازی به صورت هفتگی با حضور همه کارشناسان برگزار می شود تا موانع برطرف شوند.
مالکی همچنین خاطر نشان کرد: توجه به مسکن کارگران صنایع (صنعت شهرها) از دیگر موضوعاتی است که به شکل جدی در طرح نهضت ملی مسکن پیگیری می شود.
وی افزود: بر این اساس طی قراردادها و تفاهمنامه های منعقد شده با صنایع بزرگ تاکنون زمین برای ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تامین شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در این طرح زمین در نزدیکی صنایع بزرگ و شهرک های صنعتی شناسایی شده و برای ساخت مسکن کارگران مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص پروژه های مسکن مهر توضیح داد: حدود ۴۰ هزار واحد از مسکن مهر باقی مانده که باید تکمیل شود و برخی از آن‌ها فاقد متقاضی است. بخشی از آن نیز مشکلات حقوقی یا قضایی دارند و در حال رسیدگی به پرونده های آنها هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *