مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات عمومی و دولتی بر ضرورت مقاوم سازی و هوشمندسازی ساخت بیمارستان ها تاکید کرد و گفت: دسترسی به این قابلیت ها در همراهی مجلس، دولت و سازمان برنامه و بودجه تحقق پیدا می کند.

به گزارش اخبار ساختمان، علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات عمومی و دولتی در هشتمین کنگره تخصصی و پنجمین کنگره بین‌المللی ساخت بیمارستان ها و مدیریت منابع و تحهیزات، بر اهمیت مقاوم سازی بیمارستان ها و ضرورت هوشمندسازی آنها تاکید کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه با تلاش مجموعه وزارت راه و شهرسازی و سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات عمومی و دولتی در ایام کرونا، ۱۴ بیمارستان تکمیل و احداث شد، گفت: بازنگری در روند ساخت بناهای درمانی منطبق با الگوهای بین‌المللی و به روز ضرورتی انکارناپذیر است که در این خصوص امیدواریم با رایزنی های انجام شده در مجموعه دولت و مجلس و همراهی سازمان برنامه و بودجه، این مهم محقق شود.
مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات عمومی و دولتی تصریح کرد: مسئولیت و فعالیت در حوزه های مختلف ثابت کرد که در حوزه های درمان و ساخت بیمارستان ها، مراکز درمانی و مراکز آموزشی نیازمند آن هستیم تا با سرمایه گذاری اولیه بیشتر، بهره وری را بالا ببریم تا در هنگام استفاده و به ویژه در زمان بحران و حوادث طبیعی این مراکز بتوانند خدمات رسانی مناسبی ارایه دهند.
نبیان با اشاره به ضرورت مقاوم سازی بیمارستان های موجود، ساخت بیمارستان ها را به لحاظ خدماتی که در شرایط عادی و بحران ارایه می دهد، حایز اهمیت فراوان برشمرد و توضیح داد: آنالیز چرخه عمر بیمارستان شامل هزینه اولیه ساخت، هزینه بهره برداری، هزینه تعویض و هزینه دور ریختن است و همین چرخه، گواه این مطلب است که به منظور اقتصادی شدن انجام این دست از پروژه ها، ضرورت هزینه کرد اولیه بیشتر برای افزایش بهره وری و طول عمر و کاهش هزینه های تعویض و دور ریختن ساختمان های درمانی اهمیت دارد.
وی در بخشی از سخنرانی خود اعلام کرد: در پروژه های بیمارستانی در طراحی سازه‌ تا نظارت و اجرا باید مقاومت در برابر مخاطراتی همچون زلزله مدنظر باشد. همچنین، ضرورت دارد تا در این پروژه ها هوشمندسازی نیز ملاک عمل قرار بگیرد.
نبیان تاکید کرد: ساخت ساختمان های مهم همچون بیمارستان ها و مراکز آموزشی با رویکردهای مقاومت در برابر مخاطرات زلزله و هوشمندسازی، اگرچه هزینه اولیه را بالا می برد اما در نهایت سبب افزایش بهره وری و کاهش هزینه های نگهداری می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۳۷ مدرسه در زلزله بم آسیب دید و از همان زمان با پیشنهادی که در سازمان نوسازی مدارس ارایه کردیم و از منابع صندوق ذخیره ارزی، منابع مناسبی برای مقاوم سازی و نوسازی مدارس اخذ شد که ضرورت دارد تا این الگو برای بیمارستان ها نیز اجرایی شود.
مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات عمومی و دولتی یادآور شد: کل اعتبار ابلاغی سال ۱۳۹۹ معادل ۹۰۶ میلیارد تومان بود که برای سال جاری این رقم به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *