انتظار می رود با توجه به انتشار آمار مسکن توسط مرکز آمار ایران بعد از وقفه هشت ماهه، بانک مرکزی نیز آمار تورم نقطه به نقطه و ماهانه را منتشر کند.

به گزارش اخبار ساختمان، روز گذشته آمار تورم مسکن توسط مرکز آمار ایران منتشر شد. طبق آمار منتشر شده در شهریور ماه 1402 تورم ماهانه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران ١.٧- درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (0.7- درصد)، یک واحد درصد کاهش داشته است. گفتنی است منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است.
همچنین در شهریور ماه 1402 تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان­ های مسکونی شهر تهران به عدد ٧٥.٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٨٤.١ درصد) ٨.٩ واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

انتشار آمار تورم مسکن در نزدیکی روز ملی آمار

نکته مهم و قابل توجهی که وجود دارد این است که مرکز ملی آمار، آمار تورم مسکن را در نزدیکی های روز ملی آمار (اول آبان ماه) منتشر کرده است. به بیانی دیگر اگر روز ملی آمار نزدیک نبود احتمالا حبس آمار تورم مسکن ادامه دار بود.
مشخص است که اینگونه رفتار های سلیقه ای و انتشار آمار به این روش هیچ توجیه منطقی ندارد و نباید به صورت یک رویه در بیاید. در مقابل مرکز آمار باید طبق یک برنامه از قبل مشخص شده آمارها را منتشر کند تا کارشناسان و همچنین مردم به طور کاملا شفاف به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشند.

چرا بانک مرکزی آمار تورم مسکن را منتشر نمی کند؟

لازم به ذکر است بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از حدود هشت ماه پیش و با شروع روند صعودی قیمت مسکن، انتشار آمار متوسط قیمت مسکن در تهران را متوقف کردند. اتفاقی که منجر شد شفافیت بازار مسکن از چیزی که بود هم کمتر شود و دسترسی به داده ها بسیار محدود شود. اگرچه عدم انتشار آمار تورم ماهانه به نوعی برای جلوگیری از دامن زدن به انتظارات تورمی و التهابات سال گذشته صورت گرفت که به نظر می رسد چندان موفق هم نبود.
اما هم اکنون با توجه به اینکه مرکز آمار، آمار تورم مسکن را به تفکیک هر ماه منتشر کرده است، انتظار می رود تا بانک مرکزی نیز آمار تورم مسکن را منتشر کند تا به شفافیت بازار مسکن کمک کند.

اختلاف آمارهای تورمی بانک مسکن و مرکز آمار ایران

آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی و مرک آمار معمولا اختلاف های قابل توجهی با هم دارد. به عنوان مثال در خصوص آمارهای منتشر شده در خصوص رشدهای اقتصادی این اختلاف به وضوح مشخص است.
بر همین اساس مثلا بر اساس گزارش بانک مرکزی (طبق آمار منتشر شده در تیرماه) بیشترین رشد اقتصادی مربوط به بخش نفت است که توانسته رشدی 10 درصدی از خود ثبت کند. همچنین بعد از بخش نفت، بخش صنعت دیگر بخشی است که با افزایشی 9.5 درصدی جایگاه دوم رشد را به اسم خود ثبت کرده است. گفتنی است بخش های معادن، خدمات و تامین آب، برق و گاز، نیز به ترتیب با 2.8 درصد، 2.7 درصد و 2.4 درصد بیشترین رشد در سال 1401 را رقم زده اند. لازم به ذکر است که بخش های کشاورزی با 1.1 درصد و ساختمان با 1.2 درصد، کمترین رشد را تجربه کرده اند.
از سویی دیگر، بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، بیشترین رشد مربوط به بخش تامین آب، برق و گاز با 7.8 درصد بوده و پس از آن بخش صنعت با 7.7 درصد، بیشترین رشد را ثبت کرده است. پس از آن نیز بخش های استخراج نفت و گاز طبیعی، خدمات و سایر معادن، با هفت درصد، 4.4 درصد و 0.7 درصد در رده های بعدی بیشترین رشد قرار دارند. با این وجود اقتصاد کشور در سال 1401 در بخش های کشاورزی و ساختمان به ترتیب 4.4 درصد و 2.3 درصد کوچک تر شده است.
لازم به ذکر است که عمدتا به سه دلیل آمارهای مرکز آمار ایران با بانک مرکزی دارای تفاوت است، این سه دلیل عبارتند از: 1- تفاوت منابع اطلاعاتی 2- عدم انطباق گروه­ بندی های حساب­ های ملی در مرکز آمار ایران و بانک مرکزی 3- بکارگیری روش های محاسباتی متفاوت.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *