برخی مسئولان دولتی طی هفته های اخیر مدعی شده بودند که قیمت ها در بازار مسکن شهر جدید پردیس، کاهشی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد را تجربه کرده و آن را از دستاوردهای مدیریت اقتصادی دولت سیزدهم دانسته اند. این ادعا تا چه میزان صحیح است و قیمت مسکن در اثر چه عواملی کاهش یافته است؟

به گزارش اخبار ساختمان، چندماه اخیر زمزمه هایی در خصوص کاهش قیمت آپارتمان در شهر جدید پردیس وجود داشته است. خلیل محبت خواه، سرپرست جدید شرکت عمران شهر پردیس نیز در این خصوص گفته است: در مورد کاهش قیمت مسکن در شهر جدید پردیس باید عنوان کنم که طبق گزارشی که صدا و سیما از مشاوران املاک تهیه کرد نشان می داد قیمت مسکن ۱۰ تا ۲۵ درصد افت داشته است.
تحقیقات میدانی نشان می دهد هر سال رکود بازار مسکن، کاهش قیمت واحدهای شهر جدید پردیس را به دنبال داشته است؛ کاهش قیمتی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان. اما مسئله امسال در این بازار کمی متفاوت است.
مشاوران املاک فعال در این منطقه می گویند قیمت برخی واحدها تا ۵۰۰ میلیون تومان نیز کاهش داشته و همین مسئله تعدادی از سرمایه گذاران پیشین را با ضرر مواجه کرده است.
حالا باید دید این کاهش قیمتی که دولت سیزدهم آن را یکی از دستاوردهای خود می پندارد در واقعیت بر اثر چه عوالی اتفاق افتاده و پیامدهای آن چیست.

پشت پرده کاهش قیمت آپارتمان در پردیس

مشاوران املاک نگاه های متفاوتی در خصوص کاهش قیمت دارند که همه آنها به یک نقطه ختم می شوند. یکی از آنها در خصوص علت کاهش قیمت واحدهای مسکونی توضیح می دهد: بازار از مدتی قبل در حالت رکود فرو رفته است و به ندرت معامله ای انجام می شود. همین امر باعث شده است برخی فروشندگان که به پول خود احتیاج دارند مجبور شوند ملک را زیر فی بازار بفروشند. این روند به مرور، قیمت ها را در مسیری نزولی قرار می دهد.
مشاور املاک دیگری نگاهی گذشته نگر به این اتفاق دارد و توضیح می دهد: زمستان سال گذشته مردم اشتیاق داشتند تا سرمایه خود را تبدیل به آپارتمان کنند و عده زیادی از آنها منطقه پردیس را انتخاب کردند.
او ادامه می دهد: همین افزایش تقاضا باعث کمبود واحد مسکونی برای فروش شد و در نتیجه حباب قیمتی در بازار مسکن شهر جدید پردیس به وجود آمد. حباب قیمتی حالا با وقوع رکود در بازار در حال کوچک شدن است و باعث شده قیمت ها به حدود واقعی خود نزدیک شوند.

کاهش ارزش پول ملی و اشتیاق برای سرمایه گذاری

سال گذشته افزایش روزافزون قیمت دلار و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی باعث شده بود مردم به دنبال راهی باشند تا از سرمایه خود محافظت کنند. در این راستا برخی که مبلغ بالاتری در دست داشتند تصمیم گرفتند وارد بازار مسکن شوند و از آنجا که قیمت خانه در تهران سر به فلک می کشید سرمایه خود را راهی شهرهای اطراف کردند.
فرآیندی که فعالان مسکن اعتقاد داشتند چرخه را در این مناطق تغییر خواهد داد و قیمت ها در بازار مسکن را وارد روند صعودی می کند. تاثیر این رفتارهای هیجانی هنوز هم در بازار مشهود است و اکنون به نظر می آید در حال نمایش آثار خود در بازار مسکن پردیس است.
طی ماه های گذشته قدرت خرید و تورم دو مسیر معکوس را طی کرده اند. به این ترتیب خانه‌ با قیمت بالا دیگر مشتری فعالی ندارد. بر همین اساس فروشندگان واقعی، ملک خود را با قیمتی کمتر از فی بازار عرضه می کنند تا بتوانند مشتری جذب کنند. این روند قیمت ها را کاهشی کرده اما با این حال بازار در رکود فرو رفته است.
اگرچه کاهش قیمت به معنای افزایش جذابیت بازار است اما در همین حال، به دلیل افت جدی توان خرید مردم و در نتیجه فرورفتن بازار در فاز رکودی، جذابیت سرمایه گذاری نیز در این بازار از بین خواهد رفت. به این ترتیب، کمبود عرضه مسکن بیش از پیش تشدید خواهد شد.
وقایع روز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *