بررسی قیمت ها در بازار سیمان نشان می دهد بر خلاف تیرماه که روند صعودی بر بازار سیمان حاکم بود، قیمت ها نسبت به هفته و ماه قبل کاهش یافته که احتمالا یکی از مهم ترین دلایل آن رکود حاکم بر بازار است.

به گزارش اخبار ساختمان، بررسی قیمت ها در بازار سیمان نشان می دهد قیمت‌ کیسه های ۵۰ کیلویی سیمان تیپ ۲ درب کارخانه ها به طور میانگین ۱۰ هزار تومان نسبت به هفته قبل کاهش داشته است. بر این اساس روز گذشته قیمت سیمان درب کارخانه های تهران بین ۵۰ هزار تا ۵۴ هزار و ۳۵۰ هزار تومان بود.
این در حالی است که هفته گذشته قیمت سیمان درب کارخانه های تهران ۶۰ هزار تا ۶۳ هزار و ۳۰۰ تومان بود و بررسی ها نشان می دهد قیمت ها کاهش حدود ۱۳ تا ۱۶ درصدی داشته است.
این قیمت ها نسبت به ماه‌ قبل نیز کاهشی بوده، طوری که قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در هفته آخر تیر ماه در برخی کارخانه های تهران ۶۵ هزار تا ۷۱ هزار تومان گزارش شده است.
هرچند برخی کارخانه ها قیمت های کمتر یا بیشتر از مقادیر ذکرشده نیز داشته اند، اما برای سهولت در مقایسه قیمت ها در این گزارش از کارخانه هایی استفاده شده که قیمت های آنها در همه زمان یادشده در دسترس بوده است.
گفتنی است قیمت سیمان در تیر ماه روند صعودی داشت؛ موضوعی که با توجه به آغاز قطعی برق در فصل گرما و افزایش قیمت سوخت سیمان دور از انتظار نبود.
اما در حال حاضر به نظر می رسد یک دلیل اصلی کاهش قیمت، رکود حاکم بر بازار ساخت و ساز باشد. موضوعی که بازار آهن آلات را نیز تحت تاثیر قرار داده است. قیمت بیشتر آهن آلات در ماه های گذشته روند کاهشی داشته و طبق اظهارات فعالان بازار، رکود براین بازار نیز حاکم است.
بررسی بازار سیمان نیز این موضوع را تایید می کند. برخی از فروشندگان معتقدند علت اصلی کاهش قیمت و آرام بودن بازار مصالح ساختمانی نسبت به فصل های مشابه سال های قبل، رکود شدید حاکم بر بازار ساخت و ساز است.
البته اخیرا برخی فروشندگان هم گفته اند که در ماه های قبل عرضه سیمان در بورس نوسان داشته، اما اخیرا وزارت صمت به این موضوع ورود کرده و حالا عرضه، مدیریت شده و همین موضوع باعث ایجاد روند کاهشی در بازار سیمان شده است.
در مجموع روند تغییرات قیمت سیمان بر خلاف ماه قبل پیش رفته است. در تیرماه به دلیل کاهش تولید در پی قطعی برق و همچنین انتظارات تورمی ناشی از افزایش نرخ گاز صنایع، شاهد افزایش قیمت سیمان بودیم. اما حالا به نظر می رسد مجددا رکود بخش ساخت و ساز، عنان بازار را به دست گرفته است.
روزنامه تعادل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *