بررسی قیمت ها در بازار سیمان نشان می دهد قیمت در بیشتر واحدهای استان تهران افزایش یافته است.

به گزارش اخبار ساختمان، بررسی قیمت ها در بازار سیمان نشان می دهد که برخلاف مرداد که روند نزولی بر بازار سیمان حاکم بود، قیمت‌ سیمان نسبت به سه هفته قبل افزایش یافته است.
بر این اساس روز گذشته قیمت هر پاکت سیمان درب کارخانه های مختلف بین ۴۶ هزار تا ۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود که نسبت به سه هفته پیش بین ۹۰۰۰ تا ۲۱ هزار تومان، معادل حدود ۱۸ تا ۳۹ درصد، افزایش یافته است. البته این افزایش قیمت عمدتا مربوط به کارخانه های تهران و البرز است و در مورد سایر استان ها قیمت در اکثر موارد ثابت بوده است.
در اصل در هفته آخر مرداد قیمت هر پاکت سیمان در کارخانه های مختلف ۴۶ تا ۶۵ هزار تومان بود.

روند تغییرات قیمت سیمان در ماه های گذشته

گفتنی است قیمت سیمان در تیر ماه روند صعودی داشت؛ موضوعی که با توجه به آغاز قطعی برق در فصل گرما و افزایش قیمت سوخت سیمان دور از انتظار نبود. اما در مرداد این روند نزولی بود که به نظر می رسد دلیل اصلی آن، رکود حاکم بر بازار ساخت و ساز باشد.
البته برخی از فروشندگان گفتند که در ماه های قبل عرضه سیمان در بورس نوسان داشته، اما اخیرا وزارت صمت به این موضوع ورود کرده و حالا عرضه، مدیریت شده و همین موضوع باعث ایجاد روند کاهشی در بازار سیمان شده است.
در این میان تولیدکنندگان روایت دیگری در این رابطه دارند و معتقدند ثبات قیمت سیمان با وجود محدودیت برق در ماه گذشته به دلیل تجربه صنعت و پیش بینی وضعیت و استفاده از ذخایر کلینکر بود و آمار نشان می دهد میزان تحویل سیمان در پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
اما در ماه جاری اخباری منتشر شد که احتمالا بازار سیمان را تحت تاثیر قرار داده است. اخیرا تصمیم گیری در رابطه با نرخ خوراک پتروشیمی ها و گاز صنایع سرانجام پس از کشمکش های فراوان انجام شد. بر اساس اصلاحیه جدید، نرخ پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی تا پایان برنامه هفتم توسعه به نحوی مقرر شده است که قیمت گاز در بازار تعیین شده از ۵۰۰۰ تومان کمتر نشود و از میانگین ماه قبل قیمت صادراتی گاز ایران بیشتر نشود.
همچنین نرخ سوخت گاز واحدهای پتروشیمی، پالایشگاه ها، تلمبه خانه ها و واحدهای احیای فولاد (به استثنای واحدهای کوره بلند) معادل ۶۰ درصد، واحدهای تولید فلزات (شامل واحدهای احیای کوره بلند) ۴۵ درصد، واحدهای تولید سیمان ۱۵ درصد و سایر واحدهای صنعتی ۱۰ درصد نرخ پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی تعیین می شود.
بر این اساس هیئت وزیران سرانجام از مصوبه افزایش سقف قیمت خوراک گاز که در اردیبهشت ماه به آن رای داده و بورس را ریزشی کرده بود، عقب نشینی کرده و نرخ خوراک را به فرمول بازگردانده است؛ برخی معتقدند که اکنون کف قیمت خوراک گاز برای صنایع پتروشیمی پنج هزار تومان تعیین شده اما برخی تحلیلگران بازار سرمایه این برداشت را اشتباه توصیف کرده و معتقدند که این فرمول برای قیمت گاز، کف تعیین نکرده است.
دبیر انجمن سیمان هم گفته که برای نرخ خوراک یک بازه قیمتی مصوب شده و نه یک قیمت مشخص و به همین دلیل هنوز مشخص نیست نرخ گاز صنایع سیمان چقدر خواهد بود؛ بنابراین از شرکت گاز درخواست شده که قیمت خوراک و گاز را اعلام کنند.
بر این اساس به نظر می رسد بلاتکلیفی نرخ گاز صنایع منجر به بلاتکلیفی بازار و رشد قیمت ها شده باشد.
در جدول زیر قیمت (به تومان) سیمان درب کارخانه به صورت کیسه (۵۰ کیلویی) توسط کارخانه های مختلف تولیدی کشور در ۲۱ شهریور و ۳۰ مرداد اعلام شده است.

قیمت سیمان (قیمت ها به تومان است)
شرکت تولیدکننده قیمت در هفته سوم مرداد قیمت در هفته آخر شهریور
سیمان تیپ 2 ساوه 54.350 75.500
سیمان تیپ 2 انبار شرق تهران 49.900 72.000
سیمان تیپ 2 انبار آزادگان 50.000 71.000
سیمان تیپ 2 تهران 53.500 69.000
سیمان تیپ 2 صوفیان 65.000 65.000
سیمان تیپ 2 آبیک 50.750 63.000
سیمان تیپ 2 فراز فیروزکوه 50.000 59.500
سیمان تیپ 2 کردستان 46.000 46.000
سیمان تیپ 2 ممتازان کرمان 46.000 46.000

سلام نو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *