نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک گفت: قراردادهایی که در دفاتر مشاوران املاک ثبت و ضبط می شود، باید پایه و اساس آنها ریال که واحد پول کشورمان است باشد.

به گزارش اخبار ساختمان، داوود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با تأثیر سامانه املاک و اسکان بر وضعیت مسکن کشور گفت: سامانه املاک و اسکان موازی با سامانه املاک و مستغلاتی است که سال هاست دارد از طریق مشاورین املاک به مردم خدمات می دهد. حقیقت این است که این سامانه یک مقدار فضای واقعی تری نسبت به سامانه املاک و مستغلات دارد.

آیا سامانه املاک هزینه ای از دوش مستاجر برداشته است؟

داوود بیگی نژاد ادامه داد: باید بررسی کنیم و ببینیم که این سامانه تا چه اندازه در کاهش هزینه مردم مؤثر بوده و چقدر کمک کرده است. باید بررسی شود که آیا به هدف خود که برداشتن بار هزینه از دوش مستاجر بوده، رسیده است یا نه؟ حقیقت این است که این هزینه که قبلاً هم وجود داشته، همچنان نیز پرداخت می شود و اینطور نیست که ما فکر کنیم خانواده ها بابت قراردادهایشان هزینه ای را پرداخت نمی کنند.
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک افزود: قبلاً این هزینه ها را به صورت دستمزد و به صورت هزینه هایی در سامانه املاک و مستغلات و مشاوران املاک پرداخت می کردند اما امروز همین هزینه را به کافی نت ها پرداخت می کنند. چرا که عموم جامعه دسترسی به پرینتر ندارند! اگر هدف از راه اندازی این سامانه این بوده که دیگر املاکی ها قرارداد ننویسند و کافی نت ها قرارداد بنویسند، این امر محقق شده است و تعداد زیادی که توسط قراردادهای تمدیدی که توسط مشاورین املاک باید نوشته می شد، در کافی نت ها نوشته می شود.
بیگی نژاد بیان کرد: الان نه تنها مشکل برای ما بلکه برای سازمان مالیاتی هم مشکل ایجاد شده است چرا که قبل از این، قراردادهای تمدید اجاره در چهارچوب وظایف مشاورین املاک بود اما الان با وجود اینکه دیگر این قراردادها در دفاتر مشاورین املاک انجام نمی شود اما هنوز هم برای مشاورین مانند قبل مالیات صادرات می شود درحالی که درآمد آنها کاهش پیدا کرده است و امسال بسیاری از همکاران من اصلاً قرارداد تمدیدی نداشتند.

مشکل مسکن، کاهش تولید است

وی در پاسخ به اینکه آیا مشاورین املاک باعث افزایش قیمت ها شده اند، گفت: باید بپرسیم که در همه سال ها مستاجران چه ضرری از جانب ما دیده اند؟ الان تمام موضوعات جهت داده شده به سمت اینکه این مقدار افزایش به دلیل مشاوران املاک است. باید دید اکنون که سامانه ای موازی با فعالیت مشاورین املاک راه اندازی شده است، مؤثر بوده یا خیر.
نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در کشور ما مشکل مسکن مربوط به کاهش تولید است، تصریح کرد: آیا در این سامانه ما افزایش تولید خواهیم داشت؟ آیا کارهایی که انجام دادیم و اقداماتی که کرده ایم منجر به افزایش عرضه مسکن می شود. پاسخ این است که قطعاً نمی شود و کارهایی که ما انجام داده ایم این بوده که تنها یک سامانه موازی برای ثبت قرارداد با سامانه املاک و مستغلات ایجاد کرده ایم. راهوری هر دو این این سامانه ها نیز با وزارت راه و شهرسازی است.

علت کاهش قیمت مسکن رکود است

بیگی نژاد ادامه داد: متاسفانه ما در بازار مسکن دچار رکود هستیم و در همین رکودی هم که اتفاق افتاده است، کاهش قیمت را داشته ایم که البته منطقه به منطقه کاهش قیمت ها متفاوت است و ما نمی توانیم یک نسخه را برای تمام مناطق بپیچیم چرا که در هر منطقه درصد کاهش قیمت متفاوت است‌. قطعاً مسکنی که در نقاط جنوب شهر است یک قیمت و یک سطح بندی قیمت و یک الگوی مصرف دارد و از طرفی با قیمت مسکنی که در شمال تهران قرار دارد، بسیار متفاوت است.
وی بیان کرد: در شهر تهران، منطقه شمیرانات بیشترین رکود مسکن را داشته است.

قیمت گذاری دلاری برای مسکن درست نیست

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه تعیین نرخ اجاره بها به اندازه 25 درصد موفق نبوده است، گفت: کلاً موضوع مسکن و ملک حاصل توافقات بین افراد است و تاکنون نشده است که در چند سال اخیر، یک قیمتی از طرف دولت اعلام شود و همه از این موضوع تمکین کنند. یک دلیلی که خیلی از آن تبعیت نمی شود به این خاطر است که بعضاً خود مستاجرها راضی اند تا مبلغی را در همان حد ۲۵ درصد یا یک مقدار بیشتر و کمتر پرداخت کنند اما جابه‌جا نشود.
بیگی نژاد در رابطه با ثبت قراردادهای مسکن بر مبنی دلار توضیح داد: تمام قراردادهایی که در دفاتر مشاوران املاک ثبت و ضبط می شود، باید پایه و اساس آنها ریال که واحد پول کشورمان است باشد و ما نمی توانیم که یک واحد پولی متفاوتی را از کشور دیگری برای پرداخت اجاره بها اعلام کنیم. البته باید در سال های پیش که تلاطم قیمت دلار را داشتیم به این موضوع پرداخته می شد چرا که اکنون با ثبات در قیمت دلار، واحد پولی خودمان نیز جوابگوی طرفین است.

الان بهترین زمان برای خرید خانه است

وی در رابطه با احتمال افزایش قیمت مسکن در سال آینده گفت: بازار مسکن حاصل از عرضه و تقاضاست و ناشی از نوسانات است و به این دلیل که مدتی است بازارهای دیگر با یک آرامش روبرو هستند، در نتیجه بازار مسکن هم آرامش خود را حفظ کرده و از دست نخواهد داد. اگر کسی الان نیاز مصرفی مسکن دارد الان باید مرتفع کند و الان بهترین زمان برای خرید خانه و ورود به بازار مسکن برای قسمت مصرفی است.

سایت های اینترنتی خارج از قیمت کارشناسی، قیمت‌ می گذارند

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک درباره قیمتگذاری مسکن در سایت هایی نظیر دیوار و شیپور گفت: این‌ سایت ها با توجه به اینکه این آزادی را در اختیار هرکس قرار می دادند که بنابر احتیاج خودش قیمت بگذارد، به نوعی اکوسیستم قیمتگذاری بازار مسکن و بازارهای دیگر را نیز به هم می ریزد. به عنوان مثال یک خبر در ماه گذشته باعث شده تا قیمت خودرو در این اپلیکیشن ها به صورت نجومی افزایش پیدا کند.
بیگی نژاد خاطرنشان کرد: این سایت ها می توانند به خاطر اینکه دسترسی های مختلفی را در اختیار مردم قرار می دهند و خارج از قیمت کارشناسی قیمتگذاری می کنند، بازار را بهم ریخته و مخصوصاً این موضوع می تواند برای کشور ما بسیار خطرناک باشد چرا که پایه و اساس بسیاری از خانواده ها و اقتصاد خانواده ها بر اساس سرمایه گذاری در بخش مسکن صورت گرفته است، لذا نباید این اجازه را بدهیم که هر کسی با یک آگهی فروش نظم بازار را بهم بزند.
موج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *