رئیس انجمن تولیدکنندگان سیستم های تهویه مطبوع ایران گفت: ارزیابی فعالان صنفی نشان می دهد حداقل ۵۰‌ درصد بازار تهویه مطبوع توسط قاچاق سازمان یافته و عمده محصولات تامین می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، تولیدکنندگان صنایع مختلف به ویژه محصولات تخصصی، با چالش نیروی کار متخصص ناشی از مهاجرت مهندسان و تحصیلکرده‏‏ ها روبه‌رو شده‏‏ اند. این مساله، دغدغه تازه صنعتگران است که در کنار ریسک تغییرات قیمت ارز و معضل محدودیت های واردات مواد اولیه، سرعت تولید را کاهش داده است.
یک نمونه، صنعت تولید سیستم های تهویه مطبوع است. برای پیگیری وضعیت تولیدکنندگان این حوزه، مهدی بستانچی رئیس انجمن تولیدکنندگان سیستم های تهویه مطبوع ایران پاسخگوی سوالات بوده است:

در صنعت تهویه مطبوع که شما رئیس انجمن تولیدکنندگان آن هستید طیف متفاوتی از فعالان صنعتی کار می کنند، از کارخانه ها و بنگاه های بزرگ تا بنگاه های کوچک. اوضاع تولید به ویژه در بخش بنگاه های کوچک و متوسط چگونه است؟

نفس تولید مانند هوای این روزهای تهران که به شماره افتاده، جان ندارد. این موضوع شامل همه فعالان صنعتی با همه مقیاس ها می شود. نفس همه کسب و کارها به شماره افتاده. در ‌SME‌ها بدتر است. چرا که بالاخره در بنگاه های بزرگ جریان نقدینگی وجود دارد اما در کسب و‌ کارهای کوچک وضعیت خوب نیست و ما شاهد تورم فزاینده در کنار رکود شدید و نبود نقدینگی هستیم.
از سوی دیگر منابع بانکی و تسهیلات تولید از سوی بانک ها قفل شده که این هم شرایط را برای بنگاه ها سخت تر کرده. به تازگی گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از شامخ صنایع آبان‌‌‌ ۱۴۰۲ را می دیدم، شاخص سفارش های جدید مشتریان در مقایسه با مهر کاهش داشته است. فکر کنم بهترین ارزیابی وضع موجود تقریبا کما است.

از ابتدای سال جاری در بخش های مختلف صنعت، معدن و خدمات در مجموع شاهد تورم بوده ایم، برخی مشکلات قانونی هم بر دشواری شرایط تولیدکنندگان افزوده است، چه اتفاقی در حال وقوع است؟

افزایش بیکاری و از بین رفتن بخشی از کسب و کارهای مولد پیامد افزایش مداوم قیمت نهاده های تولید در کنار رکود شدید است که ضربات سنگینی به جامعه و تولیدکنندگان وارد کرده است. تقریبا همه نهادهای صنفی و فعالان صنعتی هشدار داده اند تداوم این وضع حتما به از دست رفتن تعداد زیادی از شرکت های تولیدی و بنگاه های کوچک و متوسط می انجامد که اتفاقا کالاها و خدمات باکیفیتی ارائه می کنند. با کسری بودجه شدیدی که هم در بودجه سال آتی دارد، به نظر شاهد تورم بالاتری هم خواهیم بود که بحران های اجتماعی نیز در پی دارد.

علاوه بر چالش تامین مالی، کسب و‌ کارهای کوچک و متوسط مشکل تامین مواد و قطعات اولیه محصولات خود را هم دارند؟

مشکل تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات و فناوری البته مشکل تمام بنگاه هاست و به چند دسته تقسیم می شود. بخش مهمی از سختی به تحریم ها بر‌می‌گردد که هزینه تمام شده مواد اولیه و ماشین‌آلات را بین ۲۰ تا ۳۰‌ درصد بالا می برد. یعنی هم در پرداخت پول به دلیل حذف شدن کامل شبکه بانکی از مبادلات و هم به دلیل ارسال از طریق کشورهای واسط، هزینه اضافه سربار تولیدکننده می شود که محصول نهایی را گران می کند و طبیعتا به دلیل افت شدید قدرت خرید که در تمام شاخص ها خود را نشان می دهد، باعث می شود فروش محصول هم با مشکل روبه‌رو شود.
بخش دیگر مسائل مربوط به تخصیص و دریافت ارز برای خرید مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی و فناوری است. این در حالی است که نرخ ارز با‌ثبات باشد و‌ الا خود تغییرات مداوم نرخ ارز هم یک مشکل جدی برای محاسبه قیمت تمام شده کالای تولیدی است.
بخش دیگری از مشکلات هم به چالش های واردات و ترخیص ماشین آلات تولیدی بر‌می‌گردد. حالا همه این چالش ها و بحران ها را که پشت سر بگذارید ‌وارد فرآیند تولید و فروش می شوید که با رکود شدید روبه‌رو می شوید! حالا ببینید تولیدکننده و کارآفرین چه هوش سرشاری دارد که با این شرایط بنگاه را اداره می کند.

بنگاه ها با چه مشکلات دیگری درگیر هستند؟

ما در بنگاه های اقتصادی تولیدی و خدماتی از بهار سال ۱۴۰۱ با یک چالش قابل توجه درگیر هستیم و آن تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر است. علاوه بر مسائل مالی، مشکل اینترنت نیروی انسانی متخصص را نا‌امید و سرخورده کرده و چشم انداز امیدبخشی برای آنها باقی نگذاشته.
اگر سرمایه انسانی مان پیش تر فقط با پیشنهادهای مالی خوب ایران را ترک می کرد، امروز حاضر است با پیشنهادهای متوسط هم ایران را ترک کند. اگر قبلا فقط آمریکا و کانادا و اروپا مقصد مهاجرت نیروی انسانی متخصص و ماهر بود امروز ترکیه و امارات و قطر و عمان نیز به مقاصد مهاجرتی تبدیل شده اند. انگار سیاستگذار داخلی برای کسب و‌ کارهای خارجی بازاریابی می کند!
از سمت نیروی کار ماهر هم بنگاه ها دچار مشکل هستند، از یک طرف محدودیت های پرداخت دارند از طرف دیگر حقوق تکافوی زندگی نیروی ماهر را نمی دهد و جذب تاکسی های اینترنتی می شوند که درآمد بیشتری برایشان دارد.

دولت آقای رئیسی سیاست حمایت از تولید را تبلیغ می کند؛ اگر منصفانه بخواهیم نگاه کنیم، شما سیاست های تولیدی دولت را چگونه ارزیابی می کنید؟

در تبلیغات که همه عاشق تولید هستند و به دنبال رفع موانع آن ولی در واقعیت و میدان عمل، اتفاقی نمی افتد و هر روز شرایط سخت تر می شود. شما با هر تولیدکننده ای که صحبت کنید حتما مشکل منابع مالی و سرمایه در گردش و واردات مواد اولیه و بیمه و مالیات دارد.
البته این یک مقدمه ای دارد، ما غیر از دوره دوم آقای خاتمی و دولت اول آقای احمدی نژاد و دو سال برجام یعنی حدود ۱۰ سال از ۳۰ سال گذشته درگیر منازعات متعدد از جمله در موضوعات سیاسی و انرژی هسته ای بودیم که به تحریم انجامید. به شعارهای قبل از انتخابات آقای رئیسی نگاه کنید؟ تصورشان این بود که دولت روحانی نمی خواهد کار کند! الان در دولت آقای رئیسی که می گویند کار می کنند قیمت دلار دو برابر شده.

اوضاع صادرات چگونه است؟

اعداد به خوبی واقعیت ها را نشان می دهد، بر اساس گزارش شاخص مدیران خرید (شامخ) مرکز پژوهش های اتاق ایران، شاخص صادرات کالا در آبان ماه به عدد ۴۷.۷۷ رسیده و همچنان مثل پنج ماه قبلش کاهشی است. اتاق ایران دلیل این کاهش صادرات را ناشی از قیمت تمام شده بالای محصولات و قوانین مربوط به تعهد ارزی می داند که باعث شده توان رقابتی برای صادرات کالا کاهش یابد و در نهایت صادرات به صرفه نباشد، یعنی سیاست های ارزی دولت به جای کمک به افزایش صادرات غیرنفتی منجر به کاهش صادرات شده است.
بگذارید با عدد و رقم توضیح دهم پایداری تحریم و سیاستگذاری های اشتباه و مسوولان ناکارآمد چه بلایی بر سر تولید و صادرات ایران آورده اند: صادرات امارات در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۳۳۵.۲۴ میلیارد دلار رسید و در سال ۲۰۲۲ یعنی دو سال بعد از آن به ۵۹۸.۵ میلیارد دلار صادرات رسید! برای درک بزرگی این رقم باید بگویم کل صادرات ایران در سال ۲۰۲۲ حدود ۷۶.۹ میلیارد دلار بوده است. بله صادرات امارات بیش از هفت برابر ایران بوده است.
مقایسه تطبیقی آمارها به خوبی نشان می دهد امارات متحده عربی، سیاستگذاری و هدفگذاری درستی داشته و توانسته نقش قابل توجهی برای خود در کیک جهانی اقتصاد ایجاد کند و کشور پهناور و بزرگ و غنی و صنعتی ما، نه تنها در‌‌جا زده بلکه عقب رفت فاحشی داشته است؛ به قول دکتر عبده تبریزی «ما در حال از دست دادن مزیت های رقابتی ژئوپلیتیک سرزمینمان هستیم.
نکته قابل توجه دیگر این است که در سایه تداوم تحریم ها، عمق صادراتی ما محدودتر شده. بر اساس آمار گمرک سال ۱۳۸۵ بیشترین صادرات ایران به امارات متحده عربی، چین، عراق، ژاپن، هند، سنگاپور، ایتالیا، افغانستان، آلمان و هلند بود. در سال ۱۴۰۱، چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، هند، افغانستان، پاکستان، عمان، اندونزی و روسیه. به غیر از عراق، به سایر بازارهای صادراتی، غالبا میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و مواد معدنی صادر شده است.

حمایت های صادراتی که دولتی ها قولش را دادند چه شد؟

دولت های پیشرو اقتصادی همواره حامی صنعت و شرکت های صادراتی شان هستند. حمایت هم لزوما، حمایت مالی نیست، حمایت قانونی و تسهیل گری هم هست، پایین آوردن ریسک تجاری هم هست؛ همین چندی پیش آقای سلاح‌‌‌ورزی رئیس اتاق ایران گفته بود کالای ایرانی به دلیل عوارض گمرکی بالا، به کشورهای ثالث صادر می شود و از آنجا با برند آن کشور به هند صادر می شود که عوارض گمرکی نپردازد. خب این یعنی حمایت صادراتی که وظیفه دولت است. متاسفانه دولت نه تنها از صادر‌کننده حمایت نمی کند بلکه ایجاد مشکل هم می کند. همین سیاست تعهد ارزی و وضع عوارض صادراتی را ببینید، چه تاثیری بر کاهش صادرات محصولات غیرنفتی داشته است.‌
شما برای برنامه ریزی صادراتی نیاز به ثبات در سیاست ها و قوانین دارید، چیزی که مسوولان ما درکی از آن ندارند. از یک صادرکننده کوچک محصولات کشاورزی تا صادرکنندگان بزرگ نمی دانند فردا که صبح بشود، دولت چه محدودیتی بر صادرات وضع خواهد کرد. از سیب زمینی و پیاز تا محصولات صنعتی همه مشکل برنامه ریزی دارند و نمی توانند به خریداران تعهد تامین کالا بدهند چرا که فردا یک مسوولی در قرارگاه فلان اقتصادی تصمیم می گیرد ممنوعیت صادراتی اعمال کند!

بر‌گردیم به صنعت تهویه مطبوع، شما علاوه بر این چالش ها همچنان با مشکل قاچاق روبه‌رو هستید؟

ارزیابی فعالان صنفی نشان می دهد حداقل ۵۰‌ درصد بازار تهویه مطبوع توسط قاچاق سازمان یافته و عمده محصولات تامین می شود. در دو سال گذشته که بازار بزرگ تر بود چیزی در حدود ۱.۵ میلیارد دلار قاچاق برآورد می شود؛ امروز با توجه به کوچک شدن شدید بازار برآورد من این است که ارزش کالای تهویه مطبوع قاچاق حدود نیم میلیارد دلار است.
این شبکه قاچاق، محصولات عمدتا بی کیفیت و با مصرف انرژی بالا را با قیمت های پایین تر از محصولات با کیفیت داخلی در بازار عرضه می کنند. کالاهای تهویه مطبوع، کالاهای عمدتا با‌دوام محسوب می شوند اما کالای قاچاق بی کیفیت ممکن است در روز خرید ارزان تر باشد اما در نهایت هم به دلیل مصرف بالای انرژی و هم استهلاک بالا زودتر از استانداردهای معمول خراب می شود و هزینه های قابل توجهی به خریدار تحمیل می کند.
مشکل دیگر صنعت تهویه مطبوع، نبود استاندارد اجباری محصولات است. این وظیفه دولت است که برای صیانت از حقوق مصرف کننده و تولیدکننده استانداردهای لازم را تدوین کند. ما پیگیری های متعددی انجام دادیم. همین اواخر درخواستی به آقای مخبر معاون اول رئیس‌جمهور ارائه دادیم و مذاکره با معاون وزیر صمت در نمایشگاه داشتیم و قول هایی گرفته ایم. با این حال کارگروهی را در انجمن راه اندازی کردیم تا مطالعات لازم برای تدوین استاندارد را انجام دهند. به این نتیجه رسیدیم که معطل دولت نشویم و خودمان کارهای مطالعاتی را آغاز کنیم. در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا هم بازار، استاندارد انجمن تهویه مطبوع ASHRAE را قبول دارد. جمع بندی هیات رئیسه انجمن هم این بود که کارهای تدوین استاندارد محصولات را خودمان آغاز کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *