یکی از مسوولان شهرداری پایتخت با حضور در شورای شهر تهران، از رسیدن دغدغه مردم برخی محلات جنوبی تهران به سکونت در آپارتمان هایی زیر سطح حداقلی فضای مورد نیاز برای سکونت هر نفر خبر داد.به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس گزارشی که روز گذشته در این زمینه در شورای شهر تهران ارائه شد، دغدغه مردم در برخی از مناطق جنوبی شهر تهران به تامین واحدهای مسکونی ۳۰ تا ۴۰ مترمربعی رسیده است.
آن طور که دیروز مسوولان مدیریت شهری تهران اعلام کردند به عنوان مثال هم‌‌‌اکنون در بعضی محله های منطقه ۱۸ شهر تهران که ارزان ترین منطقه پایتخت به لحاظ قیمت و اجاره بهای واحدهای مسکونی محسوب می شود، مهم ترین دغدغه مردم ساختن ‌‌واحدهای ۳۰ تا ۴۰‌متری و جدا کردن فضاهاست.
این اظهارنظر دربردارنده یک پیام مهم است؛ مبنی بر اینکه بخش زیادی از افراد ساکن در مناطق جنوبی و محلات ارزان قیمت پایتخت که محل سکونت طیف گسترده ای از شهروندان کم درآمد و نیازمند به حمایت است به شدت با مشکل مسکن مواجه هستند. بخش زیادی از خانوارهای ساکن در محلات جنوبی و محلات کم برخوردار پایتخت، در خانه های اشتراکی سکونت دارند و از این رو دغدغه آنها سکونت در خانه هایی است که هر چند بسیار کوچک و ریزمتراژ باشد اما مستقل از خانوارهای دیگر باشد.
در حالی بنا بر اعلام مسوولان شهرداری تهران، دغدغه های مردم به سکونت در واحدهای ۳۰ تا ۴۰ مترمربعی رسیده است که با توجه به تعاریف دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد (هبیتات) و همچنین متوسط تعداد افراد هر خانوار در کشور (بعد خانوار) یک واحد مسکونی حداقلی باید دست‌‌‌کم حدود ۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد.
بر اساس تعاریف هبیتات، سرانه استاندارد سکونتی به ازای هر نفر حداقل باید ۱۳ مترمربع باشد؛ در شرایطی که به طور متوسط در هر خانوار ایرانی حدود ۵/ ۳ نفر ساکن هستند بنابراین یک واحد مسکونی حداقلی دست‌‌‌کم باید ۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد. این در حالی است که تعداد افراد ساکن در یک خانوار در بسیاری از خانوارهای ساکن در محلات و مناطق جنوبی پایتخت بیش از این میزان است. سرانه استاندارد سکونتی به ازای هر نفر در کشورهای توسعه یافته ۳۵ مترمربع به ازای هر نفر است.
عرشه آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *