به دنبال طرح برخورد با مشاوران املاک متخلف که در حال حاضر با همکاری هفت دستگاه و ارگان جریان دارد، مجلس شورای اسلامی درصدد آن است که در قالب قانون ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی، مشاوران املاک را رتبه بندی کند تا فعالیت آنها به طور مرتب رصد شود.

به گزارش ایسنا، طرح ساماندهی مشاوران املاک و بدون مجوز از اردیبهشت امسال با همکاری هفت دستگاه دولتی و ارگان آغاز شد. طبق آخرین آمار ۱۷۴ هزار و ۳۸۴ واحد صنفی مشاور املاک در کشور فعالند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۸۳۷ واحد صنفی فاقد مجوز هستند.
در سال های اخیر برخی مشاوران املاک با اقداماتی در جهت منافع خود به بازار مسکن آسیب هایی وارد کردند. بسیاری از افراد معتقدند یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن، فعالیت های غیر قانونی و تخلف برخی از مشاوران املاک بوده که با قیمت سازی های کاذب، زمینه افزایش قیمت مسکن را فراهم می کردند. البته مشاوران املاکی هم در کشور داریم که صادقانه و حرفه ای فعالیت می‌کنند و تعداد آنها نیز بسیار زیاد است.
پس از سال ها بلاتکلیفی وضعیت بازار مسکن، دولت و مجلس تصمیم گرفتند نسبت به ساماندهی صنف مشاور املاک اقدام کنند.
همزمان با برخورد با مشاوران املاک متخلف، مجلس شورای اسلامی در قالب طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی در پی آن است تا مشاوران املاک را رتبه بندی کند. آنطور که محمدرضا رضایی کوچی گفته است مشاوران املاک در طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی مطابق با شاخص هایی معین رتبه بندی شده و به صورت مرتب مورد ارزیابی و نظارت قرار می گیرند.
بازار مسکن در سه ماه اخیر به آرامش رسیده که از ثبات بازارهای موازی و نرخ ارز نشأت گرفته است. از طرف دیگر طرح های دولت در زمینه هایی همچون ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، ساماندهی مشاوران املاک و مالیات خانه های خالی به ایجاد ثبات در بازار مسکن کمک کرده است.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *