در پی کاهش معاملات و قیمت ها در بازار مسکن که از خردادماه ایجاد شده، قیمت های اعلامی نیز در مسیر کاهش تدریجی به سر می برد و نرخ مصالح ساختمانی نیز با افت مواجه شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، بازار مسکن در هفته اخیر همچنان در رکود همراه با کاهش قیمت به سر برد؛ اتفاقی که از چند عامل شامل ثبات نرخ ارز، خبرهای مثبت درباره آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران، کاهش نرخ مصالح ساختمانی و ثبات بازارهای موازی نشأت می گیرد.
آنطور که واسطه های ملکی می گویند قیمت های اعلامی از سوی مالکان به طور میانگین ۱۵ درصد نسبت به خردادماه کاهش نشان می دهد. حتی در مواردی که سازندگان حاضر به فروش واحدهای نوساز خود با تخفیف ۲۵ درصد هستند کسی اقدام به خرید نمی کند.
به نظر می رسد فعالان و سرمایه گذاران بازار مسکن در انتظار محرک های اثرگذار بر این بازار هستند تا وارد بازار شوند. این در حالی است که متغیرهای فعلی عمدتا پالس منفی به بازار ملک می دهد.

قیمت های پیشنهادی مسکن در پایتخت
محدوده متراژ سن بنا قیمت هر مترمربع
پونک 72 17 85 میلیون تومان
استادمعین 59 4 63 میلیون تومان
قنات کوثر 90 9 94 میلیون تومان
خانی آباد نو 70 17 32 میلیون تومان
گرگان 60 22 50 میلیون تومان
صفا 41 20 45 میلیون تومان
سلسبیل 70 14 57 میلیون تومان
کوهک 103 نوساز 81 میلیون تومان
باقرشهر 74 نوساز 27 میلیون تومان
هروی 115 نوساز 110 میلیون تومان

کسادی معاملات مسکن باعث شده تا قیمت مصالح ساختمانی نیز تا ۱۸ درصد نسبت به تیرماه کاهش پیدا کند. برخی معتقدند این افت قیمت از رکود ساخت و ساز نشأت گرفته اما عده‌ای دیگر اثر کاهش نرخ ارز را دلیل این افت قیمت می دانند.
همزمان، دولت و مجلس در پی سر و سامان دادن به بازار مسکن هستند. تامین زمین برای ۱.۸ میلیون واحد نهضت ملی مسکن، برخورد با مشاوران املاک متخلف و بدون مجوز، افزایش وام اوراق تا سقف ۹۶۰ میلیون تومان و پرداخت وام ودیعه مسکن از جمله برنامه های در دست اجرای دولت است.
همچنین نمایندگان در جلسه هفته جاری ایرادات شورای نگهبان در طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را رفع و تصویب کردند.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *