قیمت میلگرد امروز، 13 شهریور 1402، نسبت به روز گذشته اندکی نوسان داشت که احتمالا روند صعودی در بازار ارز و تعیین تکلیف نرخ خوراک پتروشیمی و گاز صنایع بر آن اثر داشته است.

به گزارش اخبار ساختمان، بررسی قیمت میلگرد در روز 13 شهریور 1402 نشان می‌دهد، قیمت هر شاخه ۱۲ متری میلگرد آجدار ۱۰ که پرمصرف تر از سایر سازهاست. درب کارخانه های مختلف بین ۲۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان معامله می شود. هرچند برخی شرکت ها نیز هنوز قیمت های روز خود را اعلام نکرده اند.
بیشتر قیمت ها به جز دو شرکت، نسبت به روز گذشته ثابت بود یا اندکی نوسان داشت. این افزایش قیمت بین ۰.۱ تا ۰.۸ درصد گزارش شده است.
همچنین این قیمت ها نسبت به هفته گذشته هم در بیشتر موارد افزایشی یا ثابت بوده و در موارد کمی هم کاهش جزئی داشته است. در مجموع قیمت بیشتر انواع میلگرد نسبت به سه ماه قبل کاهش یافته، اما در این مدت نوساناتی را تجربه کرده است.
قیمت امروز هر شاخه ۱۲ متری میلگرد در سایزهای ۵.۵ تا ۳۲ نیز بین ۲۱ هزار و ۶۰۰ تا ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.
به طور کلی بررسی قیمت ها نشان می دهد بیشتر قیمت ها نسبت به روز گذشته ثابت بوده و در مواردی هم شاهد افزایش قیمت جزئی بودیم.

چرا قیمت میلگرد افزایشی شد؟

قیمت آهن آلات به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این فاکتورها می توان به نوسانات قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا، نیاز صنایع وابسته، وضعیت بورس کالا، میزان صادرات و واردات، هزینه های حمل و‌ نقل و غیره اشاره کرد.
اما دو موضوع مهم در روزهای اخیر بر بازار اثر داشته است. موضوع اول روند صعودی نرخ دلار است که حالا دوباره در حال نزدیک شده به مرز ۵۰ هزار تومان است.
اما خبر دوم تصمیم گیری در رابطه با نرخ خوراک پتروشیمی ها و گاز صنایع است. هرچند این تصمیم بعد از کشمکش های فراوان همچنان ابهاماتی دارد.
بر اساس اصلاحیه جدید، نرخ پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی تا پایان برنامه هفتم توسعه به نحوی مقرر شده است که قیمت گاز در بازار تعیین شده از ۵۰۰۰ تومان کمتر نشود و از میانگین ماه قبل قیمت صادراتی گاز ایران بیشتر نشود.
همچنین نرخ سوخت گاز واحدهای پتروشیمی، پالایشگاه ها، تلمبه خانه ها و واحدهای احیای فولاد (به استثنای واحدهای کوره بلند) معادل ۶۰ درصد، واحدهای تولید فلزات (شامل واحدهای احیای کوره بلند) 45 درصد، واحدهای تولید سیمان ۱۵ درصد و سایر واحدهای صنعتی ۱۰ درصد نرخ پایه خوراک گاز واحدهای پتروشیمی تعیین می شود.
بر این اساس هیئت وزیران سرانجام از مصوبه افزایش سقف قیمت خوراک گاز که در اردیبهشت ماه به آن رای داده و بورس را ریزشی کرده بود، عقب نشینی کرده و نرخ خوراک را به فرمول بازگردانده است؛ برخی معتقدند که اکنون کف قیمت خوراک گاز برای صنایع پتروشیمی پنج هزار تومان تعیین شده اما برخی تحلیلگران بازار سرمایه این برداشت را اشتباه توصیف کرده و معتقدند که این فرمول برای قیمت گاز، کف تعیین نکرده است. اما به هر حال به نظر می رسد این تصمیم مهم اثرات خود را بر بازار داشته باشد.
در ماه های اخیر رکود، عامل مهمی بود که بازار انواع آهن را تحت تاثیر قرار داده و قیمت ها را ثابت و نزولی کرده است. تا جایی که شنیده ها حاکی از این است که انبارها پر از مقاطع طویل فولادی هستند، بازار میلگرد بدون تقاضاست. به نظر می رسد رکود بی سابقه در بخش مسکن بر این وضعیت اثر جدی داشته، اما باید دید اخبار جدید وضعیت بازار را تغییر می دهد یا نه.
وانانیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *