رکود بازار مسکن باعث شده است که بازگشت سرمایه انبوه سازان کند شده و در نتیجه، آغاز پروژه های جدید از سمت سازندگان، متوقف شود. رئیس انجمن انبوه سازان تهران در این باره گفت: اگر پول سرمایه گذار طی یک فعالیت اقتصادی در دوره رکودی بازنگردد، نمی تواند پروژه جدیدی را آغاز کند. در حال حاضر هم برخی از انبوه سازان، ساختمان هایی را آماده کرده اند، اما قادر به فروش نیستند.

به گزارش اخبار ساختمان، آمارها و مشاهدات میدانی نشان می دهد که تورم و کاهش قدرت خرید مردم نه تنها باعث شده خرید خانه برای قشر بزرگی از مردم ناممکن شود، بلکه از سوی دیگر امواج این مسائل دامن انبوه سازان را هم بگیرد.
پایین آمدن خرید خانه، به ویژه در واحدهای نوساز و کاهش سود سازندگان در این زمینه، باعث شده است که تعداد زیادی از آنها، از حوزه ساخت کناره گیری کنند. آن دسته هم که هنوز در بازار فعالیت دارند، بازگشت سرمایه مناسبی نداشته اند.

رکود در ساخت و ساز مسکن

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه سازان تهران در مورد آمارهای فعلی خرید و فروش تهران و کاهش قیمت ها در زمینه مسکن گفت: آمارهای رسمی که اکنون در مورد خرید و فروش آپارتمان وجود دارد هر بار به صورت متفاوت از ماه گذشته منتشر می شود و نمی توان روی آن، اعمال نظر جدی کرد. باید تصور کنیم این آمارها درست است و فعالان بخش مسکن نیز می توانند برای برنامه ریزی کلی از همین داده ها استفاده کنند.
او ادامه داد: اگر به صورت میدانی تحقیق شود، اکنون هم رکود در بازار وجود دارد و هم کاهش قیمت، که البته در مناطق مختلف شهر تهران روند یکسانی را طی نکرده است.
رهبر همچنین در مورد وضعیت قیمت مصالح ساختمانی بیان کرد: اکنون افزایش قیمت مصالح ساختمانی محسوس نیست؛ این خلاف مسیری است که در اوایل سال 1402 در مورد فولاد وجود داشت و قیمت ها به طور هفتگی تغییر می کرد.

سرمایه انبوه سازان باز نمی گردد

رئیس انجمن انبوه سازان تهران همچنین در مورد وضعیت ساخت و ساز در کشور توضیح داد: اکنون برخلاف ساخت واحدهای پروژه نهضت ملی مسکن باقی ساخت و سازها مثل سابق رونق ندارد. به هرحال وقتی یک سرمایه گذار در زمینه ای سرمایه گذاری می کند، در شرایط رکود وقتی نتواند آن را تبدیل به نقدینگی کند دیگر نمی تواند شروع به کار جدیدی کند. در همین راستا برخی از انبوه سازان ساختمان هایی را آماده کرده اند، اما قادر به فروش نیستند.
او در این مورد افزود: بنابراین سرمایه تازه ای در دست انبوه سازان جهت ساخت پروژه های جدید وجود ندارد. به همین دلیل ساخت و ساز نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

فروش واحدهای پیش فروش

رهبر در خصوص فروش واحدهای پیش فروش نیز افزود: ممکن است وضعیت واحدهای پیش فروش نسبت به باقی واحدها بهتر باشد، اما باز هم با توجه به وضعیت فعلی ساخت و ساز و فروش، آنها هم تحت تاثیر قرار گرفته اند.
او گفت: البته بحث رکود در وضعیت پرداخت اقساط واحدهای پیش فروش شده نیز تاثیر داشته است. در این موارد، مردم در زمینه پرداخت تعهدات خود با مشکل مواجه شده اند؛ زیرا برخی از آنها برای تامین مالی این واحدها نیاز به فروش واحدها و املاک قدیمی تر خود دارند و حالا رکود در خرید و فروش، پرداختی های آنها را با تاخیر مواجه کرده است.

بیشتر بخوانید: علت مهاجرت سازندگان مسکن چیست؟
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *