عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تصویب طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی در صحن علنی و رفع ایرادات شورای نگهبان، گفـت: این طرح کوتاه مدت و تنظیم گر است.

به گزارش اخبار ساختمان، اقبال شاکری در تشریح مصوبه مجلس در خصوص ساماندهی بازار اجاره بها مسکن، گفت: در مجلس دو نوع رویکرد را برای مدیریت بازار مسکن اتخاذ کردیم. ابتدا رویکرد بلندمدت و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی با هدف جبران کمبودهای عرضه مسکن برای خانواده دارای شرایط و رویکرد دوم برنامه های کوتاه مدت است که برای این مهم نمایندگان مجلس طرحی را با عنوان "کنترل و ساماندهی بازار اجاره بها املاک مسکونی" تدوین کردند که پس از رفت و برگشت میان مجلس و شورای نگهبان، روز گذشته به تصویب نهایی در صحن علنی مجلس رسید و مجددا به شورای نگهبان ارسال شد.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس با تاکید بر اینکه طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی طرحی کوتاه مدت و تنظیم گر بوده که آثار اجرای آن به زودی در بازار مشخص خواهد شد، عنوان کرد: این طرح چند ویژگی جدید دارد که بازار مسکن را از التهاب خارج کرده و دست سوداگران، سفته بازان، دلالان را از بازار مسکن کوتاه می کند.

امکان پرداخت اجاره‌بها از طریق سکوهای اطلاعاتی مسکن

وی در ادامه به تفکیک تعرفه های مشاوران املاک از بهای مسکن اشاره کرد و افزود: در طرح مذکور مکانیزمی پیش بینی شده، تعرفه ها به صورت پلکانی تعیین شده است که جلوی تعارض منافع دفاتر مشاوران املاک را گرفته و مردم نیز می توانند هم دفاتر مذکور و هم دفاتر ثبت اسناد مراجعه و قرار دادهای خود را ثبت کنند، ضمن اینکه سکوهای اطلاعاتی در طرح پیش بینی شده تا طرفین معامله حتی بدون نیاز به مراجعه به دفاتر مذکور خودشان اقدام به ثبت قرار دادها کنند؛ این سکوها به سامانه املاک و اسکان وزارت راه و قوه‌ قضاییه متصل بوده و علاوه بر ثبت معاملات، امکان پرداخت اجاره بها به صورت کامل با زمان بندی دقیق را دارد.
این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: در این سکو امکان ارزیابی مستاجر و موجر وجود داشته و طرفین می توانند به یک دیگر امتیاز دهند و این اطلاعات در قراردادهای بعدی برای طرف ها دیگر قابل رویت خواهد بود. همچنین با توجه به ارزیابی های دقیقی که توسط این سکوها انجام می شود اجرای احکام مربوطه نیز به سهولت انجام شده و حکم تخلیه نیز به صورت خودکار صادر می شود همچنین موجب می شود تمامی قراردادها مشابه و همسان سازی شوند که در واقع تحولی در این حوزه است.

ضمانت های اجرایی متعدد برای ثبت قراردادها در سامانه املاک و اسکان

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: از طرفی با توجه به پیش بینی های صورت گرفته مشاوران املاک و طرفین قراردادها موظف به ثبت قراردادهای خود در سامانه املاک و اسکان می شوند که با ثبت دقیق مشوق دریافت کرده و در صورت عدم ثبت با مشکلات متعددی از جمله مالیات و عواض مواجه می شوند که این مبالغ بر مبنای متوسط اجاره بها همان منطقه تعیین خواهد شد.
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: یکی دیگر از ضمانت های اجرای طرح مذکور این است پیگیری های قضایی در خصوص قراردادها توسط موجر و مستاجر تنها منوط به ثبت قرارداد در سامانه خواهد بود و در صورت عدم ثبت، مشمول جریمه می شوند. برای مشاوران املاکی که نسبت به ثبت قراردادها اقدام نمی کنند نیز جریمه در نظر گرفته شده و در صورت تکرار منجر به ابطال مجوزشان می شود. تمامی این موارد برای تکمیل اطلاعات در سامانه املاک و اسکان بوده تا وزارت راه با استناد به داده های دقیق برنامه ریزی کند.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از نکات مهمی که در طرح مذکور مورد توجه قرار گرفته است، ساز و کار تعیین سقف اجاره بها املاک است؛ تاکنون سران قوا و سایر مراجع نسبت به این امر اقدام می کردند که بر اساس طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی، شورای عالی مسکن این مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت تا زمانی که سقف اجاره ها به بیش از بیست درصد تورم عمومی مسکن رسید در هر استان به صورت جداگانه می تواند سقف اجاره بها را از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تعیین کند.

زمین های بایر و رها شده مشمول مالیات می شوند

شاکری خاطرنشان کرد: اتفاق دیگری که در این طرح رخ داده، این است که علاوه بر بهبود شرایط اخذ مالیات از خانه های خالی با استفاده از ظرفیت شهرداری ها، برای زمین های در محدوده شهرک ها و شهرهای بالای صد هزار نفر جمعیت که کاربری مسکونی اداری و تجاری دارند و در مدت تعیین شده اقدام به ساخت و ساز نکردند عوارض و مالیات تعیین شده و این مبلغ به صورت پلکانی تنظیم می شود تا برای افراد نگه داشتن زمین صرف اقتصادی نداشته باشد؛ البته که استثناهایی نیز در نظر گرفته شده که از جمله آنها می تواند به اراضی دارای مشکلات حقوقی اشاره کرد.

فروش و انتقال مالکیت خانه های حمایتی صرفا از طریق سامانه املاک و اسکان

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: یکی دیگر از موارد طرح مذکور به نقل و انتقالات مساکن حمایتی اشاره کرده است به نحوی که افراد تعیین صلاحیت شده در سامانه املاک و اسکان، تا زمانی که خانه های خود را تحویل نگرفته اند نمی توانند نسبت به فروش ان اقدام کنند و تنها در صورتی این امر امکان پذیر است که افراد طرف معامله را سامانه املاک و اسکان و یا وزارت راه و شهرسازی از میان افراد دارای شرایط مشابه و فاقد مسکن، انتخاب کند. این امر موجب قطع دست دلالان از خرید و فروش های خانه های حمایتی می شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: در کنار این طرح، طرح دیگری در مجلس تدوین شده و در انتظار بررسی در صحن است و آن هم طرح اخذ مالیات از معاملات مکرر مسکن بوده که می تواند برای جلوگیری از فعالیت دلالان و سفته بازان به خوبی عمل کند. قوانین مشابه این طرح ها در سایر کشورهای دنیا در حال اجرا بوده و اثر بخشی خوبی به همراه داشته است. تصویب این قوانین از جمله کارهای بسیار موثر مجلس یازدهم است که امیدواریم موجب برقرار تعادل و آرامش در بازار مسکن شود.
بازار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *