دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مکاتبه با استاندار قم و سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید مصوبه شورا را در خصوص تصویب طرح جامع شهرک مسکونی پرنیان ۲ ابلاغ کرد و بر اساس این مصوبه مقرر شده تا طرح برای فرآیند صدور پروانه به ستاد شهرک سازی ابلاغ شود.

به گزارش اخبار ساختمان، خسرو دانشجو دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مکاتبه با آقامیری استاندار قم و غفوری سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید مصوبه شورا را با موضوع طرح جامع شهرک مسکونی پرنیان ۲ ابلاغ کرد.
بر اساس این مصوبه، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه ۲ بهمن ۱۴۰۲ مصوبه جلسه ۳ دی ۱۴۰۲ شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم در خصوص "طرح جامع شهرک مسکونی پرنیان ۲" واقع در جنوب امامزاده عبداله به فاصله ۲۱ کیلومتری شهر قم با سقف جمعیتی ۳۰ هزار نفر در مساحتی معادل ۳۴۰ هکتار را با توجه به صورتجلسه ۲۷ دی ۱۴۰۲ کمیته فنی شماره یک مورد بررسی قرار داد و مقرر کرد تا طرح ارائه شده با رعایت موارد زیر جهت طی فرآیند صدور پروانه به ستاد شهرک سازی ابلاغ شود:
۱- ضمن تأکید بر ضرورت رعایت الگوی معماری ایرانی– اسلامی، به منظور استفاده بهینه از زمین و امکان پذیر شدن پاسخگویی به تعهدات دولت در نهضت ملی مسکن، جوانی جمعیت و…، همچنین امکان تأمین سطوح و سرانه های خدماتی به میزان مصوب شورای عالی، حد نصاب تفکیک ترکیبی از ۲۰۰ و ۳۰۰ مترمربع و تراکم کم (یک طبقه) با سطح اشغال ۵۰ تا ۶۰ درصد (با نظر مشاور طرح) در نظر گرفته شود.
۲- مطالعات عارضه سنجی ترافیکی طرح در هماهنگی با شهرک پرنیان یک پس از تائید در شورای هماهنگی ترافیک استان ملاک اقدامات بعدی قرار گیرد.
۳- سطوح و سرانه های خدماتی مطابق مصوبه شورای عالی در خصوص تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربری های شهری و تعیین سرانه آنها تأمین شود.
۴- با عنایت به وجود معدن در قسمت شمالی محدوده و ضرورت رعایت حریم و ضوابط مربوطه، نسبت به اخذ استعلام لازم از اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان و اعمال پاسخ مربوطه در طرح اقدام شود و راه دسترسی معاون در طرح لحاظ شود.
۵- با توجه به اقلیم استان قم و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب، طراحی منظر در شهرک با رویکرد خشک منظری و با استفاده از گیاهان بومی و مقاوم در خشکی و عناصری مانند سنگ انجام شود.
۶- با توجه به مصوبه کارگروه زیربنایی و… به تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۲ استان مبنی بر مکانیابی مناسب برای آرامستان جنوب شهر قم و سایت دفع پسماند و تصفیه خانه با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان و همچنین جانمایی پایانه حمل و نقل عمومی در سایت مذکور، برکلیه موارد تأکید شود.
همچنین با توجه به حجم بالای تعهدات دولت در خصوص نهضت ملی مسکن و سایر مبانی کارشناسی و فنی مترتب بر احداث شهرک های پرنیان، نظیر تمرکز زدایی از کلانشهر قم و ایجاد توازن در سلسله مراتب سکونتگاهی در استان قم به علت فقدان شهر میانی در این استان، مقرر می شود به منظور تکمیل فرآیند احداث شهرک های مسکونی پرنیان (با توجه به تغییر رویکرد از شهر جدید به شهرک مصوب مورخ ۶ شهریور ۱۴۰۲ شورای عالی) طرح جامع شهرک مسکونی پرنیان ۳ نیز با سقف جمعیت ۳۰ هزار نفر و تأمین سرانه های خدماتی مطابق مصوبه شورای عالی در خصوص تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربری های شهری و تعین سرانه آنها، پس از اخذ کلیه استعلامات از مراجع ذیربط و مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان و بررسی و تائید در کمیته فنی شماره یک، توسط دبیر شورای عالی جهت طی فرآیند صدور پروانه احداث به ستاد شهرک سازی ابلاغ شود.
در این فقره بر موارد زیر تأکید می شود:
۱ – لزوم تهیه مطالعات عارضه سنجی ترافیکی برای هر شهرک به صورت یکپارچه
۲ – توجه به نقش مکمل شهرک های مذکور در تخصیص خدمات شهری و فرا شهری مورد نیاز منطقه کلان شهری قم
۳ – رعایت حرایم خطوط انتقال نیرو و حامل های انرژی و همچنین مسیل ها و آبراهه های متداخل بر اساس اعلام نظر دستگاه های ذی ربط استانی.
در پایان مصوبه آمده است: در اجرای ماده ۴۲ آیین نامه نحوه بررسی طرح ها اسناد طرح بر اساس مفاد این مصوبه جهت ابلاغ به ستاد شهرک سازی تحویل دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران شود.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *