سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر ضرورت صنعتی سازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تاکید کرد و گفت: ضرورت طراحی و استفاده از نرم افزاری برای مبحث ۱۱ وجود دارد که با استفاده از آن شرکت ها با پرکردن میزان درصد صنعتی سازی اقدام کنند و به این ترتیب استفاده از این مبحث در پروژه های ساخت و ساز در کل کشور رصد شود.

به گزارش اخبار ساختمان، با توجه به اهمیت و ضرورت صنعتی سازی و فناوری های نوین در صنعت ساختمان و در راستای رصد میزان ساخت و ساز به روش صنعتی در کشور، اولین جلسه کمیته نرم افزار مبحث یازدهم قانون مقررات ملی ساختمان و جمع آوری اطلاعات اجرایی صنعتی سازی در پروژه های ساخت و ساز در سطح کشور، با حضور سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دفتر طرح ریزی و پایش طرح های مسکن وزارت راه و شهرسازی، نمایندگان دفتر اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان، دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی و همچنین کمیته تخصصی ویرایش سوم مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
در این جلسه محمد مهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر صنعتی سازی با درجات مختلف در اجرای پروژه ها مدنظر قرار دارد و اجرایی شده است، گفت: اکنون ضرورت اجرای صنعتی سازی بر کسی پوشیده نیست. گاهی در پروژه ای به صورت سیستمی کامل و در جایی دیگر به عنوان بخشی از اجزای یک سیستم صنعتی اجرا می شود که با توجه به نبود اطلاعات جامع در سطح کشور در زمان اجرای پروژه مسکن مهر و پروژه جهش ملی مسکن که در حال حاضر از اولویت های وزارت راه و شهرسازی است، ضرورت طراحی و استفاده از نرم افزاری برای مبحث ۱۱ وجود دارد که با استفاده از آن شرکت ها با پرکردن میزان درصد صنعتی سازی اقدام کنند و به این ترتیب استفاده از این مبحث در پروژه های ساخت و ساز در کل کشور رصد شود.
حیدری افزود: تفاوت نظرهای کارشناسی و تخصصی در خصوص مبحث ۱۱ قانون مقررات ملی ساختمان وجود دارد که در تلاش هستیم با تعاملات علمی با متخصصان امر و انجمن صنفی صنعتی سازی به اجماع برسیم و اگر نیاز به بازنگری در این زمینه وجود داشته باشد، اجرایی شود.
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین بر اجرای فازهای سامانه مبحث ۱۱ با زمان بندی مشخص فازهای تعریف شده تاکید کرد.
در ادامه این نشست تخصصی مریم دشتی دبیر دبیرخانه صنعتی سازی و فناوری های نوین ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در حال حاضر پروژه جهش ملی مسکن را در پیش رو داریم که این امر ضرورت طراحی نرم افزاربرای مبحث ۱۱ قانون مقررات ملی ساختمان را برای متخصصان و صاحب نظران این امر ضروری ساخت.
وی خاطر نشان کرد: جلسات متعددی با انجمن صنفی صنعتی سازی و متخصصان این حوزه جهت بازنگری مبحث ۱۱ قانون مقررات ملی ساختمان و اجماع متخصصان، همچنین تهیه نرم افزاربرای این مبحث برگزار شده است.
دشتی افزود: در این خصوص به جمع بندی هایی رسیدیم و مقررشد برای جا افتادن مبحث 11 در بین جامعه مهندسین و دست اندرکاران ساخت و ساز کشور، نرم افزار مورد اشاره اجرایی شده و مورد استفاده مجریان قرار گیرد که در فاز اول از طریق این نرم افزار از طریق دیتاهای بارگزاری شده از سوی شرکت ها، درصد میزان صنعتی سازی پروژه ها در کل کشور انجام می شود.
دشتی گفت: پس از اجرای فاز اول استفاده از این نرم افزار و درصد بندی صنعتی سازی پروژه ها بر اساس تسهیلات اعطایی مشخص، در فاز دوم بر اساس منطقه مورد ساخت و ساز، نوع اقلیم و همچنین متریال مورد استفاده، سیستم های مناسب برای اجرا پیشنهاد می شود و در فاز بعد رقم ریال ها و فهرست بهای صنعتی سازی و فناوری های نوین ساخت و ساز مشخص خواهد شد.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *