از جمله وظایف صندوق ملی مسکن درباره پاکسازی دستگاه های دولتی از املاک به عنوان سرمایه های منجمدشده دارای ظرفیت مولد این است که طرح آن در قالب آیین نامه اجرایی ماده ۵ قانون جهش تولید مسکن امکان پذیر شده و اقدامات آن به صندوق ملی مسکن واگذار شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به مقاله ای که ابتدای این ماه با عنوان «ماموریت های کلیدی صندوق ملی مسکن انجام شده است؟»، درباره ماموریت های صندوق ملی مسکن و باید و نبایدها در این مسیر منتشر کرد، گزارشی مبسوط ارائه کرده که در زیر می آید:
به این وسیله پیرو مطلب منتشر شده، توضیحات تکمیلی صندوق ملی مسکن ارائه شد. صندوق ملی مسکن اعلام کرد: به این وسیله پیرو انتشار مطلبی با عنوان «ماموریت های کلیدی صندوق ملی مسکن انجام شده است؟» که با طرح ابهاماتی در خصوص اجرای ماموریت های صندوق ملی مسکن درج شده است، مقتضی است بر اساس قانون مطبوعات و به منظور روشن شدن اذهان عمومی طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات و خبرگزاری ها نسبت به انتشار توضیحات زیر اقدام نمایید.
این صندوق در دولت سیزدهم با هدف اجرای قانون جهش تولید مسکن با تصویب هیات وزیران در سال ۱۴۰۱ با هدف هم‌‌‌افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن و با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی تشکیل شده است و بر اساس مفاد اساسنامه و قوانین و مقررات حاکم بر شرکت های دولتی فعالیت خود را آغاز کرد و همانطور که در اساسنامه صندوق آمده است؛ منابع این صندوق از محل منابع حاصل از واگذاری زمین های موضوع این قانون و منابع وصولی مربوط به اجاره ۹۹ ساله، مالیات های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس‌انداز مسکن یکم در هر سال، کمک های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش بینی شده، تامین می شود.
همچنین مصارف صندوق از جمله یارانه سود تسهیلات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایان کار ساختمان، هزینه های تامین و انتقال زیرساخت و مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری های غیر‌انتفاعی در توسعه شهری ایجاد شده مطابق با الگوی مصوب شورای عالی مسکن برای طرح (پروژه)‌ های مسکونی موضوع این قانون اختصاص می یابد.
در همین راستا در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۳‌ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های مسکن اعم از نهضت ملی مسکن، تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر و تکمیل زیرساخت ها و خدمات روبنایی از طریق تامین منابع بانکی و منابع دولتی و مشارکت مردم، منابع خرد از طریق بازار سرمایه و سایر موارد به بخش مسکن و ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن هدایت و تخصیص یافته است.
عمده فعالیت های تامین منابع و در ادامه تخصیص بودجه به شرح ذیل است:
تامین مالی منابع بودجه ای صندوق از طریق اوراق اراد به ارزش ۵۰۰۰ میلیارد تومان که از طریق فرابورس توسط بانک عامل (بانک مسکن) خریداری شد.
پیگیری وصول منابع نفتی مقرر شده از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از طریق صندوق توسعه ملی به ارزش ۲ میلیارد دلار.
خرید فولاد به نفع نهضت ملی مسکن معادل ۲۰ هزار میلیارد ریال برای خرید ۹۰ هزار تن فولاد.
تامین ۱۰‌ هزار میلیارد ریال اعتبار برای خرید ۲‌ هزار و ۳۱۳ آسانسور در پروژه های نیمه تمام مسکن مهر کشور.
این صندوق در نظر دارد در مسیر اجرای نهضت ملی مسکن با طراحی مدل تامین مالی از طریق الگوی بازار متشکل مسکن و عرضه واحدهای ملی مسکن، نسبت به جذب منابع مردم با هدف سرمایه پذیری در این صنعت اقدام کند. همچنین صندوق ملی مسکن آمادگی دارد با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار نسبت به راه اندازی تابلوی هشتم فرابورس کشور با عنوان «مسکن و ساختمان» اقدام نماید.
علاوه بر این صندوق های سرمایه گذاری با منابع و اصل وزارت راه و شهرسازی محمل مناسبی برای جذب منابع آزاد مردمی خواهد بود که از روش های تامین مالی جدید محسوب می شود که در طول دوره جلسات صندوق به نظام مقررات کشور اضافه شده است و با راه اندازی سامانه تامین منابع مالی نهضت ملی مسکن با مشارکت مردم و به کارگزاری بانک مسکن از سوی صندوق ملی مسکن رونمایی کند.
لازم به ذکر است صندوق ملی مسکن در سال جاری برای حمایت از دهک های محروم با اختصاص تسهیلات از محل منابع داخلی خود و وزارت راه و شهرسازی اقدام کرده است که اصل این امر سیاستگذاری در حمایت از اقشار کم درآمد خواهد بود.
در خصوص وصول مالیات از خانه های لوکس و خانه های خالی با سازمان امور مالیاتی مکاتبات لازم صورت گرفته و از این پس مالیات های حوزه مسکن مستقیما به حساب صندوق واریز خواهد شد.
همچنین وظایف صندوق برای پاکسازی دستگاه های دولتی از املاک به عنوان سرمایه های منجمدشده دارای ظرفیت مولد، این طرح در قالب آیین نامه اجرایی ماده ۵ قانون جهش تولید مسکن امکانپذیر شده و اقدامات آن به صندوق ملی مسکن واگذار شده است.
همچنین منابع حاصل از بازگشت تسهیلات مسکن مهر مطابق قانون مرتب به حساب صندوق واریز می شود و در دو سال گذشته این منابع به حساب صندوق وارد و در سال جدید نیز این روال ادامه خواهد داشت و صرف هزینه پروژه های نهضت ملی مسکن در سراسر کشور خواهد شد. در خصوص کمک های بودجه ای سازمان برنامه و بودجه کشور، مطابق قانون بودجه کشور به صندوق ملی مسکن منابعی مصوب و ابلاغ می شود که در راستای هزینه‌کرد آن پایبند به موافقت نامه و ضوابط سازمان برنامه و بودجه خواهد بود.
بخش عمده عناوین تخصیص منابع در سال ۱۴۰۲ به شرح ذیل است:
پرداخت ۳۷۵۰ میلیارد تومان بابت آماده سازی و تکمیل پروژه های باقیمانده مسکن مهر در استان ها، پرداخت ۴۰۷۰ میلیارد تومان پرداخت بابت آماده سازی و تکمیل پروژه های باقیمانده مسکن مهر در شهرهای جدید، پرداخت۳۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت امور زیربنایی از سوی وزارت راه و شهرسازی، پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان بابت خدمات عمومی و زیربنایی عملیات نهضت ملی مسکن در استان ها، پرداخت ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت قرض‌الحسنه برای تسریع عملیات پروژه های مسکن اقشار کم درآمد و پرداخت ۲۲۰ میلیارد تومان بابت طرح خانواده و جوانی جمعیت.
همچنین در خصوص سپرده گذاری دولت در قالب وجوه اداره شده، درآمدهای پایدار مالیاتی بخش مسکن و به‌‌‌کارگیری ظرفیت املاک مازاد دستگاه ها، دولت حق دریافت سود بابت منابع دولتی را ندارد. بنابراین صندوق حق استفاده از این منابع را ندارد در عین حال امکان اهرم سازی این منابع به کار برده شده که مهم ترین اقدام آن را خرید فولاد در سال گذشته و همچنین خرید سیمان در سال جاری با هدف کنترل قیمت و کاهش تورم مصالح ساخت و ساز و تزریق آن به پروژه های نهضت ملی مسکن می توان نام برد.
صندوق ملی مسکن برای جذب منابع در بازار سرمایه برای خرید اوراق، از دو مسیر صندوق های سرمایه گذاری و سامانه جذب منابع مردمی اقدام خواهد کرد. طبیعتا تلاش صندوق برای جذب منابع و سود پرداخت به این منابع به شکلی خواهد بود که برای مشارکت مردم جذاب باشد.
با توجه به ضوابط و قوانین راه اندازی نهادهای دولتی که مسیر طولانی و پیچیده ای را در پیش دارد صندوق ملی مسکن پس از یک سال هنوز موفق به ثبت ساختار و تشکیلات خود در سازمان اداری و استخدامی کشور نشده است که این امر باعث جلوگیری از عملکرد بهینه صندوق شده است.
در این امر باید رسانه ها همراهی مناسبی با صندوق به عمل آورند و بی تردید موفقیت صندوق منوط به همراهی تمامی ارگان های ذی‌ربط در کشور خواهد بود.
در پایان به اطلاع مخاطبان گرامی می رسد، برای پیگیری اخبار مربوط به طرح نهضت ملی مسکن به وب‌سایت رسمی صندوق ملی مسکن به آدرس اینترنتی www. nhf.ir مراجعه نمایند.
دنیای اقتصاد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *