مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران سیاست های شهرداری پایتخت در قرارگاه جهادی مسکن که منجر به 36 تفاهمنامه برای ساخت ۵۵۰ هزار واحد مسکونی شده را تشریح کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، مهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره جزئیات تفاهمنامه ساخت ۵۵۰ هزار واحد مسکونی گفت: به دنبال دستور شهردار تهران در تاریخ ۱۱بهمن ۱۴۰۰ قرارگاه جهادی مسکن ایجاد شد.
وی‌ با تاکید بر اینکه رفع موانع تولید مسکن مهمترین موضوع در دستورکار قرارگاه مسکن است، عنوان کرد: عمده موضوعات مورد بحث و تمرکز قرارگاه مسکن بر شناسایی گلوگاه های حوزه ساخت و مرتفع کردن آنهاست.
هدایت با اشاره به اقدامات تسهیل گرایانه شهرداری در فرآیند ساخت و ساز افزود: زمان بررسی بعضی پرونده ها در کمیسیون ها تا سه سال به طول می انجامید اما اکنون در مسیر تسهیل گری قرار گرفته اند و این مدت زمان به طرز چشمگیری کاهش یافته است.
مدیرعامل سازمان نوسازی ادامه داد: در قرارگاه جهادی مسکن ظرفیت های کلان ساخت مسکن مانند بارگذاری مسکن در اراضی بلا‌استفاده، راکد و اراضی که سازمان ها مالک آن هستند، باتوجه به طرح جامع ‌‌و تفصیلی شناسایی و با طرف مقابل مذاکراتی انجام شده و تفاهمنامه هایی منعقد می شود.
هدایت با تاکید‌ بر اینکه در خصوص این تفاهمات هیچگونه تزریق نقدینگی و حمایت مالی از سوی شهرداری تهران صورت نمی گیرد، بیان کرد: بسیاری از این دستگاه ها خودشان پتانسیل هایی برای ساخت و ساز دارند. توقف در روند صدور پروانه و مجوزهای قانونی آنها را برای ساخت مسکن با تردید و چالش مواجه کرده است. البته بخشی از انگیزه مشارکت این دستگاه ها به نیاز کارکنان شان برای ساخت مسکن باز می گردد.
به گفته وی فرآیند تسهیل گری شهرداری موجب شده هرکدام از دستگاه ها که شرایط نامبرده را دارند پای کار ساخت مسکن باشند.
مدیرعامل سازمان نوسازی با تاکید بر اینکه انبوه سازی روند مضاعفی بر شتاب گیری ساخت مسکن دارد گفت: ساخت مسکن در مقیاس انبوه با توجه به اینکه هدایت نقدینگی به سمت مسکن را دارد‌‌ می تواند واحدهایی را در اختیار کارکنان آن دستگاه قرار دهد و این ‌اتفاق مبارکی است.
وی خاطرنشان کرد: هیچگونه امتیاز و رانتی در این موضوع وجود ندارد و شهرداری صرفا نقش تسهیل گری داشته و برای افزایش ساخت و ساز در شهر تهران انگیزه مضاعف ایجاد می کند.
هدایت با بیان اینکه بخش دیگری از تفاهم با دستگاه ها ناشی از تفاهم با نیروهای مسلح است ادامه داد: براساس قانون خروج پادگان ها و اماکن نظامی و نیروهای مسلح که موظف بودند سالیان گذشته از شهر خارج شوند. به دلایل مختلف پیگیری در این خصوص صورت نگرفته است. برخی از این اراضی تحت تملک دستگاه های نظامی، مانند پادگان جی معارضین شبکه های بزرگراهی یادگار امام بودند که در دوره اخیر با تلاش مدیریت شهری تفاهم لازم با آنها انجام شده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی با اشاره به تلاش برای جایگزینی بوستان ها و مراکز خدمات شهری در عوض خروج اماکن نظامی از تهران تاکید کرد: در برخی از این قبیل تفاهمنامه ها بهبود سرانه های شهری به نفع شهروندان صورت گرفته که تغییر کاربری بخشی از پادگان ۰۶ و دوشان‌تپه مصداق این امر است.
هدایت اذعان کرد: در دوره ششم مدیریت شهری برای هر دستگاه، ارگان یا سرمایه گذار بخش خصوصی که اشتیاق به ساخت مسکن دارد و در فرایند صدور مجوزهای ساخت و ساز دچار چالش شده، فرصتی برای حل این چالش ها ایجاد شده است. مدیریت ششم شهری تفاهم با دستگاه ها و تسهیل گری ساخت مسکن را امتیاز انحصاری هیچ نهاد و ارگانی نمی داند و برای تحقق هدفگذاری ساخت 180 هزار واحد مسکونی در سال تلاش می کند.
فارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *