در سه ماهه اول سال جاری شهرهای دماوند، پردیس و شمیرانات شاهد بیشترین موارد رفع تصرف از اراضی دولتی بودند که از جذابیت این مناطق برای زمین خواران حکایت دارد.

به گزارش اخبار ساختمان، ارزش بالای زمین در دامنه های البرز مرکزی و شمیرانات شامل شهرستان های تجریش، لواسان، اوشان، فشم و میگون، طمع زمین خواران را در پی دارد و ظاهرا قرار نیست از این مناطق دل بکنند.
جدیدترین آمار رفع تصرف از اراضی دولتی استان تهران گویای آن است که در سه ماهه ابتدای سال جاری ۱۱۹ فقره رفع تصرف به ارزش ۲۶۰۰ میلیارد تومان رخ داده است. مساحت اراضی فوق بالغ بر ۲۱۴ هزار متر مربع بوده و بیشترین دست اندازی در شهرهای دماوند، پردیس و شمیرانات اتفاق افتاده است.
لواسان لقب پایتخت زمین خواری ایران را دارد. این در حالی است که بنا به گفته کارشناسان، ‌اراضی شمیرانات با توجه به اهمیت زیست محیطی آن بسیار ارزشمند است و نمی توان قیمتی برایش متصور بود؛ چرا که خاک و انرژی تولید می کند. از طرف دیگر گران ترین و مهمترین مراتع کشور در شمیرانات و لواسانات قرار دارد.
طی ۵۰ سال گذشته رشد ویلاسازی و شهرنشینی در منطقه لواسان به قدری سریع بوده که از ظرفیت زیستی آن بسیار فراتر رفته و این اکوسیستم را تهدید می کند. جعل اسناد، فروش اراضی، تغییر کاربری و تصرف زمین در پوشش کاشت درخت از ترفندهای مرسوم در زمین خواری است.
سال هاست که درباره جرم انگاری در موضوع زمین خواری صحبت می شود. کارشناسان معتقدند علاوه بر رفع تصرف و تخریب بنا زمین خواران باید به دست قانون سپرده و مجازات شوند. به موجب ماده ۶۹۰ قانون مجازات، زمین خواران بین یک ماه تا یک سال زندان می شوند. البته در بیشتر مواقع اشخاص زمین خوار مرتکب جرائم دیگری از جمله جعل و استفاده از سند مجعول، کلاهبرداری، پرداخت رشوه به کارمندان و مقامات دولتی می شوند که در این صورت مجازات آنها با لحاظ مجازات دیگر جرائم ارتکابی آن تعیین می شود.
به لطف زمین خواران هر روز عبارت جدیدی به دایره لغات فارسی افزوده می شود؛ تا جایی که واژه هایی مثل زمین خواری، جنگل خواری، کوه خواری، دریاخواری، رودخانه خواری و نخل خواری به فرهنگ لغات فارسی ورود کرد. دست اندازان به منابع طبیعی شمال و شمال شرق تهران حتی از قبر در زمین های تصرفی پول در می آورند!
اواخر سال جاری بود که خبر رسید قیمت قبر در آرامستان تپه سرخه لواسان بین ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان تعیین می شود؛ در حالی که بنا به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، این زمین دولتی توسط افرادی تصرف شده بود و حالا آزادسازی شده است.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *