میزان وام اجاره مسکن ۱۴۰۳​ برای استان تهران، مراکز استان ها و سایر شهر ها و روستاها به ترتیب، 200، 150، 100 و 40 میلیون تومان خواهد بود؛ مبلغ اقساط و همچنین، نحوه بازپرداخت این وام، نیز با توجه به سود 23 درصدی که باید حداکثر در پنج سال پرداخت شود، محاسبه خواهد شد.

به گزارش اخبار ساختمان، وام مستاجری یکی از کمک هایی است که دولت برای مردم انجام داده است. مردم می توانند با دریافت وام مستاجری پول پیش خود را افزایش بدهند ولی درصد سودی وام مستاجری به شدت آنها را در فکر فرو برده است. درصد آن ۲۳ درصد است و برای این رقم خیلی از افراد ذهنشان درگیر شده است. برای با خبر شدن از جزئیات بیشتر و برای کسب اطلاعات بیشتر اندیشه معاصر را تا انتها دنبال کید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

میزان وام اجاره مسکن در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

مهم ترین و اولین سوالی که در رابطه با وام مستاجری مطرح می شود، این سوال است که میزان وام اجاره مسکن چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، در سال گذشته، مبلغ تسهیلات ودیعه مسکن، برای شهر تهران، کلانشهرها و همچنین، سایر شهرها به ترتیب، ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان بوده است. اما با توجه به مساله تورم، میزان وام اجاره مسکن، نسبت به سال های گذشته، افزایش یافته و به ترتیب زیر می باشد:
– سقف میزان وام اجاره مسکن برای شهر تهران : ۲۰۰ میلیون تومان
– سقف میزان وام اجاره مسکن برای مراکز استان ها : ۱۵۰ میلیون تومان
– سقف میزان وام اجاره مسکن برای سایر شهر ها : ۱۰۰ میلیون تومان
– سقف میزان وام اجاره مسکن برای روستاها : ۴۰ میلیون تومان

مراحل ثبت نام وام ودیعه مسکن چگونه است؟

متقاضیان دریافت این تسهیلات باید به سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن مراجعه کنند. اما برای انجام ثبت نام کامل این وام، مراحل زیر را در سامانه به آدرس «saman.mrud.ir» انجام دهید و مراحل زیر را طی کنید:
1. در صفحه اول سایت وارد قسمت ثبت نام کمک ودیعه مسکن شوید.
2. با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد امنیتی، رمز عبور یکبار مصرف به گوشی همراه شما ارسال می شود.
3. در این بخش قوانین و شرایط گرفتن تسهیلات به شما نمایش داده می شود. با زدن روی گزینه «متن بالا را مطالعه کرده‌ و می پذیرم» به مرحله بعد بروید.
4. در این مرحله، مشخصات فردی خودتان را در سامانه وارد کنید و به مرحله بعد بروید.
5. در این مرحله، با زدن روی دکمه یه علاوه سبز، افراد تحت تکفل سرپرست خانوار را اضافه کنید.
6. در آخر یک کد تایید برایتان پیامک می‌شود. با وارد کردن کد پیامک شده و انتخاب گزینه «تایید» ثبت نام شما تکمیل خواهد شد.

اقساط وام کمک ودیعه مسکن مستأجران

با فرض پایبندی بانک ها به نرخ سود ۱۸ درصد، مستأجران تهرانی که موفق به دریافت وام کمک ودیعه ۲۰۰ میلیون تومانی شود، باید به مدت پنج سال، ماهانه پنج میلیون و ۷۸ هزار تومان قسط بپردازند و مجموع سود وام آنها حدود ۱۰۵ میلیون تومان خواهد بود.
در کلانشهرها، مستأجرانی که وام ۱۵۰ میلیون تومانی ۶۰ ماهه دریافت می کنند باید ماهانه حدود سه میلیون و ۸۱۰ هزار تومان قسط بپردازند و مجموع سود پرداختی آنها حدود ۷۸ میلیون تومان است.
همچنین در سایر مناطق شهری، در ازای دریافت کمک ودیعه ۱۰۰ میلیون تومانی باید به مدت پنج سال، ماهانه حدود ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان قسط بپردازند و مجموع سود پرداختی از سوی آنها حدود ۵۲ میلیون تومان خواهد بود.
در مناطق روستایی نیز که برای اولین بار پرداخت وام ودیعه مسکن در دستور کار قرار گرفته، مستأجران واجد شرایط باید برای وام ۴۰ میلیون تومان، ماهانه اندکی بیش از یک میلیون تومان قسط بپردازند و مجموع سود پرداختی آنها حدود ۲۱ میلیون تومان خواهد بود.
در پایان، مستأجرانی که طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، وام ودیعه مسکن ۳۰۰ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد، از آنجایی که این وام قرض‌الحسنه و با کارمزد چهار درصد خواهد بود، درمجموع فقط ۲۷ میلیون تومان سود می پردازند و اقساط ماهانه آنها از ۵.۵ میلیون تومان در ماه فراتر نمی رود.

شرایط وضعیت تاهل متقاضی برای ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۳

بر اساس شرایط اعلام شده از سوی وزارت راه و شهر سازی، متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن، همانند متقاضی ثبت نام طرح جهش تولید مسکن، می بایست متاهل بوده یا اینکه سرپرست خانوار باشد. بنابراین، باید گفت که تسهیلات اجاره خانه سال ۱۴۰۳ که از سوی دولت ارائه شده، به افراد مجردی که سرپرست خانواده نیستند، تعلق نمی گیرد.
با این وجود، با توجه به اطلاعیه های رسمی که از سوی وزارت راه و شهر سازی اعلام شده است بر این قاعده، دو استثنا وارد شده و افراد، با داشتن شرایط زیر، حتی اگر مجرد بوده و سرپرست خانوار هم نباشند، واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن هستند.
1. زنان مجرد بالای ۳۵ سال سن که با خانواده زندگی نکرده و در واقع، خودسرپرست هستند.
2. مردانی که سابقا سرپرست خانوار بوده، اما در حال حاضر به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد هستند.

مدارک و شرایط وام ودیعه مسکن

برای همه خدمات بانکی به چه مدارکی نیاز دارید؟ همان ها را هم برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید ولی برای تأکید بیشتر:
– اصل کارت ملی جدید (یا کارت ملی قدیم با برگه ثبت نام کارت ملی جدید)
– اصل شناسنامه
– متاهل یا سرپرست خانوار بودن
– حداقل پنج سال سکونت در شهر تقاضا شده
– اجاره نامه رسمی به تاریخ ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۳، همراه با کد رهگیری
– برای متقاضیان مجرد شرط سنی وجود دارد. (زنان بالای ۳۵ سال و مردان بالای ۴۵ سال)
– عدم دارا بودن تسهیلات جاری در بخش مسکن شامل تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن برای متقاضی و همسر ایشان
– صاحب ملک نبودن از سال ۸۴ به بعد
– واحدهای مسکونی کوچکتر از ۷۵ متر در تهران / خانه های استیجاری کمتر از ۹۰ متر در بقیه شهرها
اندیشه معاصر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *