نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور، با اشاره به اینکه ۳۲ درصد جمعیت کشور در محدوده بافت فرسوده زندگی می کنند، گفت: دو میلیون بنای ناپایدار فاقد هر گونه سازه بتنی در کشور وجود دارد که باید در سریع ترین زمان ممکن بازسازی شود.

به گزارش اخبار ساختمان، سیدعلی باب‌الحوائجی با بیان اینکه ایران متشکل از بافت فرسوده ای است که متولی آن شرکت بازآفرینی شهری کشور است، افزود: همچنین در سطح کلان، بافت ناکارآمد شهری متشکل از سکونتگاه های غیررسمی، بافت تاریخی و بافت فرسوده شهری است.
وی اظهار کرد: بیش از ۲۰ درصد مساحت شهری کشور شامل بناهای ناپایدار است و این بناها پایداری و مقاومت در برابر زلزله و بلایای طبیعی را ندارند.
نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور، با اشار ه به اینکه هم اکنون بیش از ۳۲ درصد جمعیت کشور در محدوده بافت فرسوده زندگی می کنند، افزود: بیش از دو میلیون بنای ناپایدار فاقد هر گونه سازه بتنی در کشور وجود دارد که باید در سریع ترین زمان ممکن بازسازی شود.
باب الحوائجی، با بیان اینکه ارائه بسته تشویقی برای ترغیب مالکان به نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده، از اولویت های وزارت راه و شهرسازی در راستای مقاوم سازی سکونتگاه های شهری است، ادامه داد: متقاضیان می توانند حداقل از ۵۰ درصد تخفیف در عوارض پروانه و تراکم ساخت در این بسته های تشویقی استفاده کنند.
وی گفت: بسته تشویقی مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی ایران اقدامی موثر برای احیای بافت های فرسوده شهری است و باید تلاش شود بسته های تشویق در اختیار مردم قرار گیرد.

حفظ جان ساکنین بناهای غیر مقاوم یکی از اولویت های اصلی دولت است

نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور، تاکید کرد: از ۲۰ آبان ماه امسال مردم ساکن در محلات بافت فرسوده می توانند به شهرداری ها در سطح کشور مراجعه کرده و از مزایای بسته های تشویقی ۱۹گانه بهره مند شوند.
باب الحوئجی با تاکید بر اینکه حفظ جان ساکنین بناهای غیر مقاوم یکی از اولویت های اصلی دولت است، گفت: در این راستا دولت سیزدهم ارائه بسته های تشویقی و مردمی سازی بافت های فرسوده را در دستور کار خود قرار داده است.
وی بیان داشت: نوسازی بافت های فرسوده به مثابه تیری است با چند نشان که در وهله اول باعث کاهش بناهای ناپایدار و به طبع آن ارتقای حفظ جان هموطنانمان در این محدوده ها می شود که این خود ضرورت اصلی در این حوزه است و در مرحله بعد مسکن مورد نیاز جامعه به ویژه مسکن در استطاعت را برای اقشار کم درآمد فراهم می کند.
نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور، گفت: همچنین با نوسازی بافت های فرسوده، فضاهای شهری بهبود یافته و در نهایت کیفیت زندگی ساکنان ارتقا می یابد.
باب الحوائجی یادآور شد: برای شتاب بخشی به نوسازی بافت های فرسوده نیازمند ابزارهای مناسبی هستیم و نوسازی بافت های فرسوده به تنهایی از توان دولت و شهرداری ها خارج است، در نتیجه باید مردمی سازی مورد توجه جدی قرار گیرد و مردم به عنوان نقش اول در میدان نوسازی حضور پیدا کنند.

دولت باید فضای اعتماد بین مردم و سازندگان را فراهم کند

وی گفت: همچنین از سوی دیگر دولت باید فضای اعتماد بین مردم و سازندگان را فراهم کند، در سند تحول دولت مردمی سیزدهم، نوسازی بافت فرسوده شهری و روستایی جزء یکی از چهار اولویت اصلی قلمداد شده است، در این سند به صورت راهبردی بیان شده که نوسازی محله ای و اصلاح محله باید با حمایت ویژه از توسعه گران و نهادهای واسطه بین مردم و دولت صورت گیرد.
نماینده شرکت بازآفرینی شهری کشور، اظهار کرد: براساس ماده ۴ قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، شرکت بازآفرینی شهری ایران مجوز کارگزاری، تسهیل گری و توسعه گری را برای متقاضیان در محدوده بافت های فرسوده صادر می کند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *