رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن از سهم ناچیز بانک های خصوصی در پرداخت تسهیلات مسکن گلایه کرد و گفت: با اخذ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات بانک ها و تزریق آن به پروژه های مسکن، بالغ بر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام، تکمیل و آماده تحویل به متقاضیان خواهد شد.

به گزارش اخبار ساختمان، محمدرضا مهدیار اسماعیلی رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن گفت: از زمان تصویب قانون جهش تولید مسکن، بانک های خاورمیانه و سرمایه هیچ تسهیلاتی در حوزه مسکن پرداخت نکرده اند.
رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن افزود: بانک های اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد، سامان و آینده هم به کمتر از چهار درصد از تعهدات خود در پرداخت تسهیلات مسکن عمل کرده اند.

تکمیل ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام با مالیات از بانک ها

وی با اشاره به تاکید رییس‌جمهور در سیزدهمین جلسه شورای عالی مسکن مبنی بر اخذ مالیات از بانک های استنکاف کننده از پرداخت تسهیلات مسکن، تصریح کرد: مالیات مذکور حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است که با اخذ و تزریق آن به پروژه های مسکن، بالغ بر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی نیمه تمام، تکمیل و آماده تحویل به متقاضیان خواهد شد.
مدیرعامل صندوق ملی مسکن با بیان اینکه تکلیف قانونی بانک ها برای اعطای تسهیلات مسکن در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ میزان ۸۱۸ هزار میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: تسهیلات پرداخت شده طی ۲۴ ماه پس از تصویب قانون جهش تولید مسکن ۱۷۵ هزار میلیارد تومان، معادل حدود ۲۱ درصد تکلیف قانونی بانک ها و موسسات اعتباری در حوزه مسکن و ۷/۴ درصد کل تسهیلات آنهاست.
به گزارش صندوق ملی مسکن و به استناد ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی مکلفند حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را به بخش مسکن اختصاص دهند و در صورت عدم رعایت این موضوع، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مالیاتی برابر ۲۰ درصد تعهد انجام نشده از آنها اخذ و به خزانه داری کل کشور و سپس به حساب صندوق ملی مسکن واریز کند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *