وزیر کار اعلام کرده است افزایش حق مسکن کارگری در سال 1403 به احتمال زیاد منتفی است و روی همان مبلغ 900 هزار تومان باقی میماند. این در حالی‌ است که تورم در بازار اجاره و مسکن هر روز مسیر صعودی را طی می کند و سقفی برای آن مشخص نیست.

به گزارش اخبار ساختمان، افزایش حق مسکن کارگری با توجه به رشد قیمت مسکن و اجاره بها، مساله ای بود که مسئولان بارها وعده دادند تا در سال 1403 عملیاتی شود. با این حال اکنون صحبت های وزیر کار نشان می دهد احتمال بیشتر شدن حق مسکن کارگری وجود ندارد.
صولت مرتضوی افزایش حق مسکن کارگران در سال جاری را منتفی دانسته و اعلام کرده است: حداقل حقوق و دستمزد کارگران ۳۵ درصد افزایش یافته است. نمایندگان کارگران و کارفرمایان به اتفاق معتقدند آیتم های اصلی باید افزایش پیدا کند. شورای عالی کار هم پیشنهاد دیگری در این حوزه نداشته است.
منتفی شدن افزایش حق مسکن، با انتقادات کارگران مواجه شده و اعضای کارگری شورای عالی کار نیز معتقدند این رویکرد دولت نادرست است.
حداقل دریافتی یک کارگر با دو فرزند در سال 1403، معادل ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان و حق مسکن نیز 900 هزار تومان ابلاغ شده است.

حق مسکن کارگران هزینه یک سوئیت را نیز تامین نمی کند

حق مسکن کارگران در حالی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نکرد و روی قیمت 900 هزار تومان درجا زد که تامین هزینه های مسکن بیش از هر زمان دیگری برای مردم سخت شده است.
بررسی آگهی های مسکن در شهر تهران نشان می دهد حتی اجاره یک سوئیت، زیر متراژ استاندارد، نیز چند برابر حق مسکن برای کارگران آب می خورد.
برای مثال اکنون مالک سوئیتی 35 متری در محله گرگان، برای ملک خود رهنی 20 میلیون تومانی و اجاره ای 10 میلیون تومانی در نظر گرفته است.
کارشناسان سال 1402 را سال سخت مستاجران نام گذاشته اند و برخی داده ها حاکی از آن است که طی سال گذشته، بازار اجاره در شهر تهران تورمی بالاتر از 50 درصد پیدا کرده‌ است.
سال 1403 نیز دست کمی از سال گذشته ندارد و بر اساس گفته فعالان این بازار، از ابتدای خردادماه مستاجران باید در انتظار افزایش قیمت دیگری در بازار اجاره باشند.
تهران اکنون به جهنمی برای مستاجران تبدیل شده است و دولت به‌ جای حمایت از قشر کارگر در قالب افزایش حق مسکن کارگری، آن را روی رقمی ثابت نگه داشته است که بیشتر یک شوخی به‌ نظر می آید.
این در حالی‌ است که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران نیز از متری 81 میلیون تومان گذشته و عملاً عده زیادی از مردم برای همیشه دست از خرید خانه شسته اند.
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *