ساخت مسکن یکی از وعده هایی است که دولت ها در ایران عموما با تکیه بر آن روی کار می آیند. با این حال، از آنجا که این وعده عموما در فضای هیجانی انتخابات مطرح می شود، دچار فقدان کارشناسی و دید واقع بینانه است.

به گزارش اخبار ساختمان، پروژه های ساخت مسکن مهر، نهضت ملی، اقدام ملی مسکن و مواردی از این دست، از جمله طرح های خانه دار کردن اقشاری است که در بحبوحه گرانی مسکن توان خرید سرپناهی را برای خود را ندارند و تورم اجاره نیز امان آنها را بریده است.
این شکل از پروژه ها در ایران عموما از سمت دولت انجام می شود که بر اساس تجربه سال های پیش، اکثرا یا به نتیجه نرسیده اند یا مانند مسکن مهر آنقدر پیامدهای منفی داشته اند که از مزایای ساخت آن فراتر بوده است.
نهضت ملی مسکن نیز یکی از همان طرح هاست که دولت ابراهیم رئیسی آن را بر اساس قانون جهش تولید مسکن مصوب مرداد ۱۴۰۰، بنا نهاد و از همان ابتدا با چالش های زیادی همراه بود. اما پروژه های مسکن دولتی در ایران چه معایبی دارد و از چه طریق می توان کارآمدی آن را افزایش داد؟

مشکلات انبوه سازی دولتی در ایران

فردین یزدانی، کارشناس حوزه مسکن گفت: نفس این ماجرا که دولت به صورت انبوه در کشور مسکن بسازد مشکل دارد؛ مانند مسکن مهر که عواقب زیادی داشت و پیامدهای ساخت نهضت ملی مسکن از آن بیشتر است. البته در آن حد که دولت وعده داده، خانه ساخته نمی شود.
او ادامه داد: از لحاظ اصولی مسئله کنونی مسکن در ایران مسئله توان مردم برای خرید است. دلیل اصلی خوابیدن ساخت و ساز در کشور، نبود تقاضا برای خرید است.

ساخت پروژه های مسکن دولتی باید برون سپاری شود

یزدانی در بیان راهکاری برای بهبود ساخت مسکن انبوه در کشور اظهار کرد: دولت باید ساخت مسکن انبوه را برون سپاری کند و به این شکل پروژه ها را پیش نبرد. اگر آمار آورده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می شود میزان بالایی ندارد و این موضوع به دلیل وخامت اقتصاد در کشور است. تعداد زیادی از مردم توان فراهم کردن آورده را ندارند و بخشی مهمی از آنها نیز نمی توانند اقساط ماهانه تسهیلات را بپردازند.
وی افرود: در سال های اخیر قیمت ها در مسکن همچون سایر کالاها تا اندازه زیادی بالا رفته و در مقابل دستمزدها آنقدر افزایش نداشته اند، در نتیجه توان کافی برای ورود متقاضیان به بازارها وجود ندارد و بازار مسکن یکی از این کالاهاست؛ بنابراین ساخت مسکن به صورت دستوری مشکلی را حل نخواهد کرد.
این کارشناس مسکن توضیح داد: در این شرایط، تنها کسانی وارد این بازی خواهند شد که توان کافی دارند و در دور دوم، این واحدها را از متقاضیان اولیه می خرند. این افراد غالبا خود یک واحد دیگر نیز برای زندگی دارند و در نهایت بعد از این دور و چرخش، در بهترین حالت با قیمت های بازار وارد بازار اجاره به قیمت بازار خواهند شد.

ناکارآمدی دولت در ساخت مسکن

یزدانی همچنین درباره ناکارآمدی دولت در ساخت مسکن بیان کرد: دولت، دولت ناکارآمدی است و عملیات دولت در ساخت واحدها نیز بسیار پیچیده است. اصولا دولت ها نمی توانند به صورت مستقیم به این زمینه ورود کنند و کارا باشند. در نهایت این ناکارآمدی باعث هدر رفتن منابع و طولانی شدن پروژه ها خواهد شد. برای مثال هنوز پس از گذشت دو دهه، برخی واحدهای مسکن مهر تحویل داده نشده است.
همانطور که بیان شد، نه تنها دخالت دولت از همان ابتدا در بازار مسکن، راهگشا نبوده بلکه اجرای طرح های دستوری در این بازار، پیامدهای زیان ده متعددی را در ابعاد مختلف پیش آورده است.
پیامدهایی نظیر هدررفت بودجه، طولانی شدن برای انتظار تحویل واحدها و کیفیت پایین ساخت از عوارض دخالت دولت در بازار مسکن بوده است.
حالا باید دید پروژه نهضت ملی مسکن پس از تحویل واحدها و در آینده چه مسائلی پیش خواهد آورد؟
روزنامه تعادل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *