در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران ۱۳ درصد میلگرد عرضه شده معامله شد؛ اگرچه این رقم ناچیز است، بر حجم فروش هفتگی میلگرد در این بازار نسبت به هفته های قبل افزوده شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، همچنین در این هفته سقوط قیمت پایه شمش فولاد به کف نرخ هشت ماه اخیر، نوردکاران را خریدار کرد و باعث شد رینگ فولاد پس از چند هفته متوالی رکود، رنگی از رونق را به خود ببیند، به نحوی که ۵۶ درصد شمش فولاد عرضه شده در رینگ صنعتی بورس‌کالا معامله شد.
۴۲ هزار تن میلگرد از رینگ صنعتی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت. فروش ۴۲ هزار تن میلگرد از رینگ صنعتی بورس کالا رقمی قابل توجه نیست، اما میزان فروش این محصول نسبت به هفته های قبل جهش داشت.
بالغ بر ۳۱۱ هزار تن میلگرد در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه شد که این محصول ظرف روز چهارشنبه هشتم آذرماه با قیمتی در بازه ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲۱ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم روانه رینگ صنعتی بورس کالا شد. میزان تقاضای ثبت شده برای این محصول برابر ۶۳ هزار تن بود و در نهایت حدود ۴۲ هزار تن میلگرد از این بازار مورد معامله قرار گرفت.
این در حالی بود که چهارشنبه هفته گذشته برابر اول آذرماه، ۲۰ هزار و ۴۵ تن میلگرد از این بازار مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب می توان اذعان کرد که حجم فروش هفتگی میلگرد تقریبا دوبرابر شده است. به شکل هفتگی از قیمت پایه میلگرد برای عرضه در بازار فیزیکی بورس کالای ایران کاسته شد؛ اما این کاهش نرخ، متقاضیان را خریدار نکرده است. رکود سنگین حاکم بر بخش مسکن و انباشت محصول در انبار تجار مانع از آن می شود که این کاهش نرخ پایه به تحریک این بازار منجر شود.
میانگین نرخ فروش میلگرد از رینگ صنعتی بورس کالا در هفته جاری برابر ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان بود که با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده فروش میلگرد به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد. این در حالی است که در شرایط کنونی میلگرد در بازار آزاد تهران با نرخ ۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه می شود.
به این ترتیب فاصله قیمتی میان میلگرد بورسی و میلگرد در بازار فیزیکی همچنان محدود است و همین موضوع باعث می شود تا انگیزه ای برای خرید میلگرد از این بازار وجود نداشته باشد. ظرف هفته منتهی به ‌روز جمعه دهم آذرماه از رکود حاکم بر معاملات شمش فولاد کاسته شد. به این ترتیب در شرایطی که ظرف هفته قبل نسبت حجم معامله به عرضه در رینگ فولاد برابر ۲۵‌ درصد بود، این نسبت در هفته جاری به ۵۶‌ درصد رسید.
ظرف هفته جاری بالغ بر ۳۲۶ هزار تن شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه شد که برای این محصول تقاضایی برابر ۳۰۹ هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش ۱۸۴ هزار تن شمش فولاد از این بازار انجامید.
به این ترتیب نسبت حجم معامله به عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالا به ۵۶ درصد رسید. شمش فولاد ظرف هفته جاری با قیمت پایه ای در بازه ۱۷ هزار و ۱۹۰ تومان تا ۱۸ هزار و ۶۹۰ تومان در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه شد. کف قیمت پایه برای عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالا ظرف اولین هفته از آذرماه امسال به کمترین میزان پس از ابتدای فروردین ماه امسال رسید.
بازار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *