طی روزهای آینده جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن (دیماه ۱۴۰۲) منتشر می شود و با توجه به رکود حاکم بر این بخش کاهش معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل بسیار محتمل است.

به گزارش اخبار ساختمان، بازار مسکن در آذرماه امسال نشان می دهد تعداد معاملات ۳۵۵۰ فقره بوده که طبق معمول بیشترین آمار خرید و فروش مسکن مربوط به منطقه ۵ بوده است.
مقایسه این آمار با معاملات آذرماه سال قبل حاکی از سنگین تر شدن رکود تورمی بازار مسکن است. آذر سال گذشته ۱۰۱۸۴ فقره معامله در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود که آذرماه امسال ۶۵.۱ درصد کاهش یافته، در مقابل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز از ۵۴.۱ درصد افزایش یافته است.
در این وضعیت عده ای که دارای توان مالی هستند برای ورود به بازار مسکن و خرید دچار تردید شده اند؛ صبر و انتظار برای کاهش قیمت بیشتر مهم ترین دلیل تعلل ورود به فرآیند خرید واحد مسکونی است. البته دلیل این کاهش قیمت تخفیف برخی مالکان و سازندگان جهت فروش واحد خود است.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این باره با بیان این که وام خرید مسکن پاسخگوی نیاز مردم در بازار مسکن نیست، گفت: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان برای تامین مالی سایر پروژه های خود معمولاً در آخر سال، واحدها را با قیمت های مناسب عرضه می کنند.
داوود بیگی نژاد با بیان این‌که وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم نیز پاسخگوی نیاز مردم نیست، افزود: با احتساب وام تجهیز (۲۵۰ میلیون تومانی) که آنهم از محل اوراق است مجموعا حدود ۱.۲ میلیارد تومان وام خرید پرداخت می شود که اثرگذاری موردنظر در افزایش قدرت خرید مردم را ندارد.
وی بیان کرد:‌ بازار شب عید املاکی ها ماه های دی، بهمن و نیمه اول اسفند است. املاکی ها آجیل و شیرینی نمی فروشند که معمولاًً مردم روز آخر برای خرید آنها اقدام می کنند. بنابراین افرادی که می خواهند وارد فرآیند خرید و فروش مسکن شوند باید دو سه ماه قبل از تحویل سال این کار را انجام دهند. در واقع حدود ۴۵ روز مردم برای خرید یک واحد مسکونی فرصت دارند.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان برای تامین مالی مورد نیاز ساخت سایر پروژه های خود، واحدها را با قیمت های مناسب عرضه خواهند کرد.
در زمان حاضر یک زوج ساکن تهران می توانند با احتساب وام جعاله ۹۶۰ میلیون تومان وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم خریداری کنند. با توجه به قیمت حدود ۱۲۵ هزار تومانی هر برگه حق تقدم، متقاضی همان ابتدا باید ۲۴۰ میلیون تومان هزینه کند.
به عبارت دیگر ۷۲۰ میلیون تومان برای متقاضی باقی می ماند که با آن می توان حدود ۹.۷ متر مربع واحد مسکونی در تهران خریداری کرد.
اقتصاد آزاد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *