این روز‌ها بحث کاهش قیمت مسکن در برخی رسانه ها داغ است، اما امروز مرکز پژوهش های مجلس از افزایش ۹۵۰ درصدی قیمت مسکن طی پنج در تهران خبر داده است.

به گزارش اخبار ساختمان، برخی رسانه های نزدیک به دولت مدعی «ارزان شدن خانه» هستند، اما مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از وضعیت بحرانی مسکن در تهران و افزایش ۹۵۰ درصدی قیمت آن طی پنج سال گذشته خبر داده است.
مرکز پژوهش های مجلس در یک برش پنج ساله از بازار مسکن، با استناد به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، اعلام کرده است که هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق بیست و دوگانه تهران از آذرماه ۹۶ تا آذرماه ۱۴۰۱، از پنج میلیون و ۸۸ هزار تومان به ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان رسیده است.
بر این اساس، مسکن در کلانشهر تهران شاهد رشدی حدود ۹۵۰ درصدی بوده، حال آنکه در همین بازه زمانی پنج ساله، حداقل دستمزد نیروی کار که از سوی دولت تعیین می شود، حدود ۶۰۰ درصد افزایش داشته و از یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان رسیده است.

تورم مسکن در ۱۲ سال

گزارش های مرکز آمار ایران نشان می دهد متوسط قیمت مسکن شهر تهران در پاییز سال ۱۳۸۹، یک میلیون و ۸۴۳ هزار تومان بوده است؛ این میانگین قیمتی، ۱۲ سال بعد یعنی پاییز ۱۴۰۱ در اتفاقی بی سابقه تا ۴۸ میلیون و ۲۸۸ هزار تومان رشد کرده است.
به عبارتی می توان گفت متوسط قیمت مسکن شهر تهران در بازه زمانی پاییز ۱۳۸۹ تا فصل مشابه آن در سال ۱۴۰۱ حدود دو هزار و ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته و ۲۶ برابر رشد کرده است.
به عبارت دیگر، در سال ۱۳۸۹ یک فرد با حدود ۱۰۰ میلیون تومان می توانست یک آپارتمان حدود ۵۰ متری در سطح متوسط بخرد؛ حالا، اما باید برای همان واحد مسکونی حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کند.

دلایل افزایش قیمت مسکن در ایران

بازار مسکن ایران از تمام این موارد رنج می برد و مدت هاست، هم از سمت عرضه و هم از سمت تقاضا با مشکلاتی روبه‌روست؛ گرانی ها قدرت خرید مردم را تا اندازه زیادی پایین آورده و حالا نه تنها این بازار با کمبود تقاضای مصرفی مواجه است، بلکه کاهش سود انبوه‌سازان و افزایش قیمت نهاده های ساختمانی نیز این بازار را با چالش جدی عرضه مواجه کرده است.
این در حالی است که با کاهش ارزش پول ملی این بازار به عرصه ای برای کسب سود و حفظ ارزش دارایی ها در برابر تورم نیز تبدیل شده است. در ماه های اخیر تقاضای سرمایه ای تا حد زیادی در بازار مسکن رشد داشته است که این موضوع خود می تواند دلیلی دیگر برای افزایش تورم در این بخش باشد.
از دیدگاه کلی قیمت مسکن در ایران را می توان تابعی از وضعیت بحرانی اقتصاد کلان در سال های گذشته دانست که به وسیله تحریم های بین‌المللی، رشد نرخ تورم و در نهایت افزایش قیمت دلار تقویت شده است.

قیمت مسکن این روز‌ها کاهشی است؟

کاهش قیمت ملک در روز‌های اخیر، نقل محفل فعالان بازار مسکن بوده است. زمزمه ای که حاکی از ریزش قیمت ها در بازار مسکن شهر‌های جدید پردیس و پرند بود و حالا برخی خبرگزاری ها ادعا دارند این کاهش قیمت در تهران نیز اتفاق افتاده است.
بیت‌الله ستاریان، کارشناس بازار مسکن، اما معتقد است: هیچگاه قیمت مسکن و اجاره بها کاهش نداشته است، اگر در این مورد نیز حرفی زده شده است به نظر درست نمی آید. این روز‌ها چه اتفاقی افتاده و چه عصای موسایی آمده است که قیمت ها کاهش پیدا کند؟
ستاریان توضیح داد: قیمت مسکن برای مثال ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند و پس از آن پنج درصد پایین می آید؛ این را نمی توانیم بگوییم کاهش پیدا کرده است. البته در مناطق لوکسی که دیگر مشتری برای آن وجود ندارد ممکن است کاهش پیدا کرده باشد، اما در مناطق عادی که قشر بزرگی از مردم در آن حضور دارند معضل قیمتی همچنان وجود دارد.
البته فعالان بازار موارد دیگری را نیز در کاهش قیمت مسکن دخیل می دانند. اکنون در پی کاهش قدرت خرید مردم و همچنین افزایش بی رویه قیمت مسکن طی سال گذشته، تقاضا به شدت کاهش پیدا کرده است.
در نهایت مالکان و واسطه ها نیز از آنجا که برای قیمت های موجود در بازار مشتری وجود ندارد، مجبورند برای واحد‌های مسکونی تخفیف قائل شوند و آنها را درصدی زیر بازار بفروشند. هر چند برخی بنگاه های املاک معتقدند برای این واحد‌های تخفیف خورده زمان زیادی نیاز است.
همچنین فعالان مسکن چشم انداز بلندمدت قیمت مسکن را افزایشی می بینند. پیمان مولوی، اقتصاددان نیز پیش از این در مصاحبه ای عنوان کرده بود که متوسط قیمت مسکن تهران در خردادماه از متری ۶۲ میلیون تومان نیز عبور خواهد کرد.
اقتصاد24

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *