مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: سیاستگذاری مناسب دولت و همراهی و تعامل شهرداری ها باعث رشد قابل توجه صدور پروانه های نوسازی مسکن در بافت های فرسوده شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از بیست سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان که با حضور شرکت های داخلی و خارجی در حال برگزاری است، بازدید کرد.
وی در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگاران از رشد ۲۰۰ درصدی صدور پروانه های ساختمانی در بافت های فرسوده طی چهار ماه ابتدایی سال جاری خبر داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که در سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری تمام فعل و انفعالات کالبدی که در محلات هدف بازآفرینی شهری توسط اعضای ستاد ملی بازآفرینی شهری رخ می دهد، گفت: از سال ۱۳۹۲ شاهد آمار نزولی نوسازی بافت های فرسوده بودیم اما در دولت سیزدهم و با تغییر رویکرد شرکت بازآفرینی شهری ایران به مردمی سازی شرایط تغییر کرد و بر اساس اطلاعات وارده به سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری تاکنون ۱۷۸ هزار و ۱۵۲ واحد پروانه نوسازی مسکن در بافت های فرسوده صادر شده است. در سال ۱۴۰۰، ۶۱ هزار پروانه ساخت صادر و در سال ۱۴۰۱ این میزان به ۶۴ هزار و ۴۸۵ واحد رسید که به لحاظ تعداد پروانه ۱۵ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: در سال جاری نیز تعداد پروانه های صادره ساختمانی تاکنون ۲۰ هزار و ۳۲ واحد بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۱ درصد رشد داشته که این آمار متوسط کشوری است اما در ۸۰ شهری که مشوق های مختلف از جمله بسته تشویقی ۱۹ بندی کالبدی را اجرا کرده اند شاهد رشد ۱۴۱ درصدی در صدور پروانه هستیم.
آئینی افزود: در شهر تهران نیز از مهر سال گذشته تا تیر ماه امسال که اجرای بسته تشویقی ۱۹‌بندی آغاز شده، صدور پروانه ها ۲۰۰ درصد رشد داشته‌ است. بر اساس این آمار در تیرماه نیز به لحاظ صدور پروانه ۱۸۷ درصد و به لحاظ تعداد ساختمان ۱۶۲ درصد رشد داشته ایم، این آمار بدان معناست که سیاست های تشویقی در زمینه نوسازی مسکن تاثیرگذار بوده است.
وی با اشاره به حضور گسترده انبوه سازان در بافت های فرسوده، اظهار کرد: از سال ۱۴۰۰ تا کنون سهم انبوه سازان در پروژه نوسازی افزایش یافته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: البته موانع و مشکلاتی هم وجود دارند از جمله این که در سال جاری سهم هزینه بیمه پروانه های ساختمانی در بافت های فرسوده با افزایش قابل توجه و تا ۲۰ برابر در برخی مناطق مواجه شده در حالی که سهم بیمه تامین اجتماعی در مناطق شمالی شهر کاهش یافته است و اکنون بسیاری از متقاضیان نوسازی در انتظار حل این مشکل هستند.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری مشکل دیگر را در ارایه تسهیلات بانکی برشمرد و گفت: در بافت های فرسوده به تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات نوسازی، تسهیلات ارایه نشده و فقط ۲۵ درصد متقاضیان موفق به امضای قرارداد با بانک های عامل شده اند.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *