بر اساس آمار جدید بانک مرکزی، ارزش افزوده بخش ساختمان در نیمه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال ۳.۱ درصد افزایش یافت و همچنین در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ میزان سرمایه گذاری در ساختمان های جدید مناطق شهری به قیمت های جاری با افزایش ۴۸.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۳۰۰.۸ هزار میلیارد ریال رسید.

به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس آمارهای ارایه شده توسط بانک مرکزی، ارزش افزوده بخش ساختمان به قیمت ثابت سال ۱۳۹۵ در شش ماهه اول امسال به رقم ۳۱۷.۳ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳.۱ درصدی داشت. بر همین اساس، رشد ارزش افزوده بخش ساختمان در سه ماهه نخست امسال ۱.۶ و در سه ماه دوم سال جاری ۴.۳ درصد رشد یافت.
این گزارش حاکی است که رشد ارزش افزوده بخش ساختمان به تفکیک دولتی و خصوصی با قیمت های ثابت سال ۱۳۹۵ در سه ماه دوم امسال رشد منفی ۱۴.۵ و ۱۲ درصد نسبت به دوره قبل است.

رشد ۲.۷ درصدی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان برای ۶ ماه ابتدای امسال

بانک مرکزی همچنین اعلام کرده است که در شش ماهه ابتدای سال جاری رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان به قیمت های ثابت ۱۳۹۵ معادل ۲.۷ درصد بوده و این رشد در سه ماهه نخست ۱.۷ و در سه ماهه دوم معادل ۳.۴ درصد ثبت شد. همچنین، رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص بخش ساختمان به تفکیک دولتی و خصوصی در ششم ماه امسال معادل منفی ۱۲.۱ و ۶.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، بررسی های انجام شده در شش ماهه نخست امسال نشان می دهد که عدم تحقق بخشی از منابع قانون بودجه و چسبندگی مخارج جاری دولت سبب محقق نشدن هزینه های عمرانی دولت شده است که نتایج آن در قالب منفی شدن رشد ارزش افزوده و سرمایه گذاری دولتی در ساختمان قابل مشاهده است.

سرمایه گذاری در ساختمان های جدید مناطق شهری ۴۸.۲ درصد افزایش یافت

بررسی های بانک مرکزی از میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی ساختمان در شش ماهه نخست امسال نشان می دهد که در شش ماه نخست امسال میزان سرمایه گذاری در ساختمان های جدید مناطق شهری با افزایش ۴۸.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم ۴۳۰۰.۸ هزار میلیارد ریال رسید. عملکرد در این بخش نشان از افزایش ۶ درصدی سرمایه گذاری در ساختمان ها جدید مناطق شهری نسبت به شش ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ دارد.
بر اساس جدول ارایه شده سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان های جدید برای کل مناطق شهری در سال ۱۴۰۰ معادل ۲۱۳۷.۷ هزار میلیارد ریال، برای سال ۱۴۰۱ معادل ۲۹۰۲.۸ هزار میلیارد ریال، برای سال ۱۴۰۲ معادل ۴۳۰۰.۸ است که این میزان در شش ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۳۵.۸ درصد و در سال جاری معادل ۴۸.۲ درصد رشد داشته است.
سرمایه گذاری در حوزه ساختمان‌ مناطق شهری ۴۸.۲ درصد افزایش یافت
همچنین سرمایه گذاری در ساختمان های جدید مناطق شهری بر اساس مراحل ساخت نشان می دهد که میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای واحدهای شروع، نیمه تمام و تکمیل شده با رشد همراه بوده است. این میزان برای واحدهای شروع شده، نیمه تمام و تکمیل شده در سال ۱۴۰۰ به ترتیب معادل ۴۹۹.۵ هزار میلیارد ریال، ۱۲۷۹.۱ هزار میلیارد ریال، ۳۵۹.۱ هزار میلیارد ریال بوده است. سرمایه گذاری در این بخش در سال ۱۴۰۱ به ترتیب معادل ۵۹۹.۹ هزار میلیارد ریال، ۱۷۹۳.۲ هزار میلیارد تومان، ۵۰۹.۷ هزار میلیارد ریال است. میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ساختمان های جدید برای واحدهای شروع شده، نیمه تمام و تکمیل شده در سال جاری به ترتیب معادل ۹۹۴.۵ هزار میلیارد تومان، ۲۵۷۸.۵ هزار میلیارد تومان، ۷۲۷.۷ هزار میلیارد تومان است.
بر اساس گزارش ارایه شده توسط بانک مرکزی، سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان های جدید به تفکیک مراحل ساخت برای واحدهای شروع شده، نیمه تمام و تکمیل شده در سال ۱۴۰۱ به ترتیب به میزان ۲۰.۱ درصد، ۴۰.۲ درصد و ۴۱.۹ درصد و برای سال ۱۴۰۲ نیز به ترتیب به میزان ۶۵.۸ درصد، ۴۳.۸ درصد و ۴۲.۸ درصد ثبت شد.
سرمایه گذاری در حوزه ساختمان‌ مناطق شهری ۴۸.۲ درصد افزایش یافت
بانک مرکزی در ماه گذشته نیز گزارشی منتشر کرد که در آن قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه تهران را تشریح کرد. بر اساس گزارش بانک مرکزی در خصوص قیمت مسکن در مناطق ۲۲گانه تهران برای کل ماه آبان حاکی از این داشت که قیمت مسکن، نسبت به ماه قبل قیمت مسکن منفی ۰.۴ درصد و حجم معاملات مثبت ۱۴.۸ درصد بوده است.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *