یک کارشناس مسکن گفت: اگر بازار مسکن قصد احیای خود را داشته باشد، شرط آن فعال بودن سایر بازارهای موازی است. پس از اینکه این بازارها رشد کردند، مسکن نیز از رکود خارج می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، امروز و پس از گذشت حدود هشت ماه از سال ۱۴۰۲ هنوز رکود بازیگر اصلی بازار مسکن است. هر چند بر اساس گزارش بانک‌ مرکزی از بازار مسکن تهران در مهرماه تعداد خرید و فروش آپارتمان افزایشی نسبی را تجربه کرده، اما باز هم به معنای رونق در بازار نیست و مشاوران املاک نیز می گویند همچنان کمتر خریداری می توان برای ملک های عرضه شده در بازار پیدا کرد. اما حالا با توجه به ضرباتی که رکود معاملات می تواند به بدنه بازار مسکن وارد کند، چه راهی برای خروج از این وضع وجود دارد؟

بازار مسکن، آخرین انتخاب برای سرمایه گذاری

منصور غیبی، کارشناس حوزه مسکن در مورد سرمایه گذاری در بازار مسکن گفت: بازار مسکن در مقایسه با دیگر بازارها به عنوان آخرین گزینه برای خرید و سرمایه گذاری از سوی مردم انتخاب می شود. در این بین به بازارهای موازی که سرمایه کمتری برای ورود به آنها لازم است، بیشتر پرداخته می شود.
او ادامه داد: بنابراین بخش مسکن در انتهای توجه برای سرمایه گذاری قرار گرفته است و به همین دلیل مبلغ سرمایه گذاری بالاتری را می طلبد. همچنین زمانی که بازار مسکن شروع به جلب مخاطب برای سرمایه گذاری می کند، قیمت آن نیز بالا می رود.

خروج بازار مسکن از رکود

این کارشناس مسکن همچنین در مورد خروج بازار از رکود توضیح داد: اگر بازار مسکن قصد احیای خود را داشته باشد، شرط آن فعال بودن سایر بازارهای موازی است. پس از اینکه این بازارها رشد کردند، مسکن نیز از رکود خارج می شود.
غیبی همچنین بیان کرد: نکته ای که اکنون می توان به آن اشاره کرد این است که مسکن به نوعی رکود و نظام قهری از سوی سرمایه گذاران و مصرف کنندگان رسیده است. مطالعات میدانی نشان می دهد حتی اگر فروشنده بخواهد قیمت را به صورت دلخواه کاهش دهد، باز هم مخاطبی وجود ندارد تا با آن قیمت تحریک شود.
او درباره نقش دولت برای خروج بازار مسکن از رکود توضیح داد: بنابراین دولت باید در نظام کلی اقتصاد کشور و رفتار مقابله با آن تمهیداتی بیندیشد. بازار باید از رکود خارج شود و در مجموع تمام بازارها بتواند برای مردم سودآور باشد و همچنین مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد تا بتوان از این رکود عبور کرد و تعادلی نسبی در بازار تعریف کرد.
ضربه ای که رکود در این چند ماه به بدنه بازار مسکن در ایران وارد کرده تا مدت ها جبران ناپذیر است، اما دولت باید هر چه سریع تر تمهیداتی بیندیشد تا به وسیله آن بتواند بازار را از رکود خارج کرده و دوباره روحی بر تن بی جان بازار مسکن بدمد.
رونامه تعادل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *