وضعیت بازار مسکن این روزها چندان تعریفی نیست و این در حالیست که حدود 20 سال پیش بانک جهانی استراتژی را برای بهبود وضعیت مسکن کشور تدوین کرد اما گویا چندان مورد مراجعه قرار نگرفت.

به گزارش اخبار ساختمان، تخصیص وام مسکن توسط بانک ها همواره یکی از در دسترس ترین امکانات برای مردم در تمامی این سال ها بوده است. وامی که زمانی برای خرید خانه کفایت می کرد و باری را از دوش افراد بر می داشت اما امروز چندان به کار نمی آید و قیمت به فلک رسیده خانه در کشور نیازمند تخصیص حداقل چندین وام است.
در چند وقت اخیر هم شاهد اختصاص وام در قالب طرح نهضت ملی مسکن هستیم، موضوعی که به تازگی هم رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن به آن اشاره کرد و توضیح داد: به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با ابلاغ بانک مرکزی شرایطی فراهم شده است تا بازپرداخت وام نهضت ملی با سود ۱۸ درصد در دو سال ابتدای آن از ماهانه پنج میلیون تومان بیشتر نشود. بنابراین در سال های بعدی رقم بازپرداخت به شکل پلکانی افزایش می یابد.
البته برخی از کارشناسان معتقدند که سیاست های بانکی از این دست نه تنها کمکی به بهبود وضعیت بازار مسکن نمی کند، بلکه تا حدودی می تواند معایبی هم داشته باشد. مانند حدود 20 سال پیش که بانک جهانی به سیاست های بانکی بخش مسکن در کشور انتقاداتی داشت.
موضوعی که روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ 17 دی ماه سال 1383 در صفحه نخست خود به آن اشاره کرده و به نقل از وزیر مسکن و شهرسازی وقت نوشته بود: سیاست های وزارت مسکن و شهرسازی در بخش مسکن مورد تایید بانک جهانی است، اما سیاست های بانکی بخش مسکن مورد انتقاد بانک جهانی قرار گرفته است.
این گزارش در ادامه آورده است: بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود درباره وضعیت بخش مسکن در ایران اعلام کرده است، ایران فاقد سیستمی جامع، فراگیر و شفاف در ارائه تسهیلات به بخش مسکن است.
همچنین بانک جهانی در گزارشی تحقیقی و مفصل طبق آنچه دنیای اقتصاد نوشته است، اقدام به تدوین استراتژی بخش مسکن در ایران برای مقابله با مشکلات و موانع توسعه این بخش کرد.
آنچه حائز اهمیت است میزان توجه و به کارگیری این استراتژی در حوزه مسکن کشور توسط مسئولان است، امری که به نظر نمی رسد چندان محقق شده باشد. چرا که در صورت انجام استراتژی بانک جهانی شاید وضعیت مسکن امروز ایران در جایگاه بسیار متفاوت تری قرار داشت.
اقتصادنیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *