انتخاب رنگ فرش یک تصمیم مهمی است که باید به آن توجه داشت چراکه فرش یکی از مهمترین وسایل خانه است که سالیان سال از آن استفاده می کنید؛ بنابراین با توجه به روانشناسی رنگ ها سعی کنید فرشی را انتخاب کنید که با دکوراسیون فعلی و آینده شما هماهنگ باشد و حس خوبی را القا کند، اما برای انتخاب رنگ فرش مناسب کافی است به نکات زیر توجه کنید.

به گزارش اخبار ساختمان، فرش یکی از عناصر اصلی خانه های ایرانی است که تأثیر بسزایی در سبک دکوراسیون خانه دارد. مدل، جنس، طرح و در نهایت رنگ فرش از جمله عواملی هستند که در هنگام خرید باید به آنها توجه کرد.
انتخاب رنگ مناسب در دیوار‌های خانه، مبل و فرش خیلی مهمتر از زیبایی و طرح وسایل است، زیرا علم روانشناسی ثابت کرده است که رنگ ها نقش تأثیرگذاری بر درک ما از جهان پیرامون مان دارند. اثرات روانشناختی عمیقی از رنگ بندی های مختلف وجود دارد که اغلب توسط افراد نادیده گرفته می شوند.
چنانچه در بسیاری از موارد دیده شده است که طرح فرش زیبا است، اما اشتباه در انتخاب رنگ، زیبایی فرش را زیر سؤال برده است. رنگ ها این قابلیت را دارند که فضای یک اتاق سرد را گرم و یک اتاق کوچک را بزرگ جلوه دهند؛ بنابراین اگر به دنبال ایجاد یک دکوراسیون خاص برای خانه خود هستید، چاره ای ندارید جز اینکه هنگام انتخاب رنگ وسایل خانه از جمله رنگ فرش، بسیار دقت کنید.

راهنمای انتخاب رنگ فرش

رنگ فرش چه تأثیری در روحیه دارد؟

بسیاری از افراد وقت زیادی را صرف انتخاب رنگ فرش نمی کنند و ترجیح می دهند طرح و رنگ فرش را براساس مد روز انتخاب نمایند درحالیکه فرش به عنوان یکی از اصلی ترین وسایل خانه می تواند در روحیه، افکار و سطح انرژی شما تأثیر بگذارد، حتی اگر متوجه آن نشوید. در نهایت رنگ هایی که انتخاب می کنید بازتابی از شخصیت شما هستند. با این حال، ثابت شده است که تأثیرات برخی رنگ ها در بسیاری از افراد درست است:
قرمز: رنگ گرمی است که می تواند احساس گرما را به همراه داشته باشد و بسته به میزان روشنایی و رنگ آن می تواند سطح انرژی اتاق را نیز افزایش دهد.
نارنجی: یکی دیگر از رنگ های پرانرژی است که برای هر فضایی مناسب نیست، اما استفاده از این رنگ در اتاقی که فعالیت زیادی در آن انجام می شود مثل اتاق کار، می تواند باعث افزایش روحیه شود.
زرد: زرد معمولاً به عنوان یک رنگ شاد در نظر گرفته می شود و استفاده از این رنگ فرش در مناطق روباز می تواند بسیار انرژی زا و آرامش بخش باشد. به همین دلیل بهتر است از این رنگ فرش در فضای ورودی راهرو یا تالار‌های پذیرایی استفاده شود.
آبی: رنگی سرد است و اغلب ضربان قلب و دمای بدن را کاهش می دهد و باعث آرامش می شود. فرش آبی می تواند انتخاب مناسبی برای اتاق خواب باشد، اما اگر می خواهید از این رنگ در پذیرایی استفاده کنید بهتر است آن را با رنگ های گرمتر در مبلمان متعادل کنید.
سبز: ترکیبی از دو رنگ آرامش بخش و شاد، آبی و زرد است. این رنگ فرش که کمتر کسی از آن استفاده می کند، می تواند باعث کاهش استرس افراد شود. به همین دلیل استفاده از این رنگ فرش برای اتاق خواب می تواند انتخاب مناسبی باشد.
سورمه ای: ترکیبی از دو رنگ سبز و آبی است. این رنگ فرش یکی از پرفروش ترین رنگ های فرش به شما می آید که باعث شادی و افزایش انرژی می شود.
کِرم: از دو رنگ زردو سفید تشکیل شده است که باعث ایجاد آرامش در افراد می شود.

چگونه بهترین رنگ فرش را برای خانه انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین رنگ فرش را برای خانه انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ فرش یک تصمیم مهمی است که باید به آن توجه داشت چراکه فرش یکی از مهمترین وسایل خانه است که سالیان سال از آن استفاده می کنید؛ بنابراین با توجه به روانشناسی رنگ ها سعی کنید فرشی را انتخاب کنید که با دکوراسیون فعلی و آینده شما هماهنگ باشد و حس خوبی را القا کند، اما برای انتخاب رنگ فرش مناسب کافی است به نکات زیر توجه کنید:

– زمینه اتاق را در نظر بگیرید

لازم است رنگ فرش شما با بقیه وسایل خانه مطابقت داشته باشد، بنابراین به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ فرش رنگ سایر وسایل خانه را نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر رنگ دیوار، مبلمان و پرده های شما روشن است، بهتر است سراغ فرش به رنگ های خنثی مثل کِرم، خاکستری مایل به قهوه ای و یا بژ بروید تا رنگ بندی بیش از حد شلوغ نشود و در عین حال سایر وسایل خانه به وسیله رنگ فرش جلوه و جذابیت بیشتری پیدا کند.

– هنگام خرید به رنگ و بافت فرش دقت کنید

معمولاً در فروشگاه های فرش، فرش ها را باید از روی تخته به صورت آلبومی مشاهده و انتخاب نمایید، اما به این نکته توجه داشته باشید که رنگ و سایه فرش می تواند در خانه متفاوت از مغازه باشد، زیرا انعکاس نور مغازه با خانه متفاوت است و ممکن است فرش در مغازه تیره تر به نظر برسد؛ بنابراین قبل از خرید، فرش انتخابی را روی زمین پهن کرده و در مقابل نور طبیعی، از رنگ و طرح فرش انتخابی مطئن شوید.

راهنمای انتخاب رنگ فرش متناسب با دکوراسیون

– به متراژ خانه توجه کنید

شاید تعجب کنید، اما رنگ فرش می تواند خانه را بزرگتر و یا کوچکتر از حد معمول نشان دهد. فرش های تیره برای منزل هایی که بسیار بزرگ هستند مناسب است، زیرا فضا را گرم و صمیمی تر نشان می دهد، اما فرش هایی با رنگ روشن و خنثی برخلاف فرش های تیره باعث می شود فضای خانه علی رغم کوچک بودن دلباز و جادار به نظر برسد.

– میزان نور خانه را در نظر بگیرید

میزان نور طبیعی که وارد خانه می شود، در انتخاب رنگ فرش مهم است. اگر اتاقی که می خواهید در آن فرش جدیدی بیندازید، نور خورشید زیادی دریافت می کند، ممکن است رنگ روشن بهترین گزینه باشد، زیرا فرش های تیره در معرض تابش زیاد آفتاب کمرنگ می شوند. همچنین اگر میزان نوردهی اتاق کم است و نور خورشید مستقیم نمی تابد، فرش روشن مناسب تر است، زیرا خانه هایی که نور طبیعی کمتری دارند، فرش های روشن باعث می شوند تا خانه خیلی تاریک به نظر نرسد.

– به میزان رفت و آمد‌ها توجه کنید

اگر به دنبال فرش برای یکی از اتاق های اصلی خانه خود مانند اتاق نشیمن هستید، باید میزان رفت و آمد در آن اتاق را در نظر بگیرید. اگر بچه کوچکی دارید یا میزان رفت و آمدهایتان زیاد است، بهتر است فرش تیره رنگ را انتخاب کنید، زیرا جای لکه و کثیفی روی این فرش ها به وضوح قابل مشاهده نیست، اما فرش های روشن خیلی زود کثیف می شوند و بدتر از آن، اینکه جای لک و کثیفی کاملاً مشخص می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *