رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بورس عامل گرانی سیمان و فولاد در بازار مصرف است، گفت: باید به سمتی برویم تا بتوانیم برخی کالاها را قیمتگذاری کنیم.

به گزارش اخبار ساختمان، محمدرضا رضایی کوچی اظهار کرد: یکی از مولفه های مهم ساخت و ساز مسکن، مصالح ساختمانی است که در این بین فولاد و سیمان اهمیت بیشتری دارد.
وی با اشاره به اینکه فولاد و سیمان از طریق بورس عرضه می شود، افزود: آن چیزی که انتظار می رود از بورس این‌ است که منابع مالی را جذب و آنرا به بخش تولید هدایت کند. ضمن اینکه باید شفافیت داشته باشد و کالا را با قیمت واقعی عرضه کند.
وی با بیان اینکه اما بورس به عاملی برای افزایش قیمت تبدیل شده است، ادامه داد: شاید قوانین ایراد دارد یا اینکه نتوانسته ایم -بورس- را مدیریت کنیم.
وی افزود: یک سری افراد برای خرید سیمان و فولاد رقابت می کنند و قیمت را بالا می برند. مثلاًً می گویند امروز سیمان در بورس N تومان قیمتگذاری شد. در واقع کشف قیمت می شود و مابقی کالاهای بورسی نیز گران می شود.
رئیس کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: بورس باعث شده تا قیمت سیمان و فولاد به صورت غیرمستقیم افزایش یابد. همین موضوع را برای قیر و سایر نهاده های ساختمانی هم داریم. شرایط ما عادی نیست و باید به سمتی برویم تا بتوانیم برخی کالاها را قیمتگذاری کنیم.
رضایی در عین حال بیان کرد: درست است که بر اساس چارچوب اقتصاد این کار خیلی معنی نمی دهد و باید اقتصاد آزاد باشد تا بازار بتواند خود را تنظیم کند، اما این به شرطی است که همه مولفه ها درست چیده شده باشد. افزایش قیمت دلار باعث سود در صادرات می شود و صاحبان کالا ترجیح می دهد تولید خود را صادر کنند به جای اینکه آنرا وارد بازارهای مصرفی داخلی کند.
ایسکانیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *