رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب فروش متری مسکن در بورس کالا در آینده نزدیک خبر داد. خرید متری مسکن از بورس کالا به چه صورت است؟

به گزارش اخبار ساختمان، در پی افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم موضوع فروش متری مسکن در بورس کالا مطرح شده بود تا بسیاری از مردم بتوانند از این را به مرور صاحب خانه شوند. این موضوع از همان ابتدا موافقان و مخالفان زیادی داشت.
موافقان خرید متری مسکن معتقدند با توجه به شرایط فعلی، خرید متری مسکن تنها راهی است که به وسیله آن می توان اقشار کم بضاعت را به مرور صاحبخانه کرد یا دست کم بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار املاک خواهد بود. مخالفان اما می گویند اینگونه خرید در نهایت از لحاظ تفکیک مالکیت مشکل ایجاد و مردم را وارد دردسر جدیدی در عرصه مسکن می کند. اما با تمام این حواشی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب دستورالعمل فروش متری مسکن در آینده نزدیک خبر داده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است: صندوق املاک و مستغلات راه اندازی شد و در سه ماه گذشته پیش فروش متری و دستورالعمل سلف مسکن آماده شد و تا یک هفته روی سایت است و تا هفته آینده پس از جمع بندی نهایی در اولین جلسه هیات مدیره تصویب خواهد شد.
پیش از این نیز رئیس سازمان نوسازی شهر تهران آغاز فروش متری مسکن را آبان سال جاری اعلام کرده و به فارس گفته بود: این اقدام در جهت جذب سرمایه های خرد است تا بتوانیم سرمایه ها را به سمت مسکن هدایت کنیم. چند پروژه شهرداری تهران در بخش فروش متری مسکن است که مردم بتوانند خرد خرد خرید کنند. برای مردم هم منفعت مالی دارد و اینکه می توانند در یک بازه زمانی مشخص خانه دار شوند و هر زمان که پول داشتند می توانند چند متر زمین بخرند.

جزئیات عرضه مسکن در بورس

ماهیت مسکن با سایر کالاهای عرضه شده در بورس تفاوت دارد و مشخصات آن به طور کامل مشخص نیست. از سوی دیگر قیمت مسکن نیز حدود تعیین شده ای ندارد و ارزش آن از شاخص هایی مثل محل قرارگیری آن و کیفیت و نوع ساخت تبعیت می کند. برای مثال ممکن است حتی در یک ساختمان یکسان، قیمت واحدها در طبقات مختلف نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد.
برای حل این مشکل قرار شده است اوراق سهام روی یک پروژه مشخص منتشر شود و اوراق هر پروژه از پروژه دیگر متفاوت خواهد بود. همچنین در هر پروژه یک واحد مبنا در نظر گرفته و ارزش سایر واحدها بر آن مبنای آن قیمتگذاری می شود؛ به این ترتیب زمان انتشار اوراق ویژگی های پروژه برای خریدار مشخص است، اما اینکه خریدار در زمان سررسید کدام واحد را تحویل معلوم نیست.
در خصوص زمان سررسید اوراق نیز، اگر فردی تعداد اوراق لازم برای تحویل گرفتن یک واحد را دارد، واحد درخواستی به او تحویل داده می شود، ولی در صورتی‌ که واحد مورد نظر چند متقاضی داشته باشد بین دو نفر از آنها قرعه کشی و واحد به شخص برنده تحویل می شود.

شرایط خرید متری مسکن از بورس

شرط اولیه برای ورود به خرید و فروش مسکن در بورس کالا داشتن کد بورسی است. متقاضی باید برای دریافت کد بورسی در سامانه سجام ثبت نام کند (احراز هویت و دریافت کد بورسی باید به نام خود متقاضی انجام بگیرد).
در مرحله بعد متقاضی باید در یک کارگزاری ثبت نام کند و معاملات خود را از این طریق انجام دهد و حساب بورسی خود را از طریق درگاه پرداخت الکترونیک شارژ نماید.
همچنین برای این نوع معامله طبق شرایط خرید سهام زمین متری و خرید سهام زمین متری، لازم است فرد، حداقل سرمایه ای که هنگام واگذاری اوراق از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام می شود را در اختیار داشته باشد، اوراق متناسب با متراژهای معین واحدها، تعریف شده و متقاضی می تواند با خرید اوراق به مقدار تعیین شده، در سررسید مشخص، واحد مسکونی را تحویل بگیرد.
شهر بورس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *