آرزوی خانه دار شدن طی سال های گذشته با تورم روز افزون برای شمار زیادی از مردم کشورمان به رویا بدل شده است که به نظر می رسد با قیمت های زیاد مسکن در طرح ملی هم باید با خرید خانه خداحافظی کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، ساخت مسکن رویایی بود که در گرانی زمین برای خیلی ها رنگ باخته بود اما طرح ابلاغی دولت با سهم سالیانه ساخت، نوید روزی را داد که این بار قفل درب های منازل نوساز با دستان مردمان هر استان باز شود. سهم کهگیلویه و بویراحمد در طرح نهضت ملی مسکن طی چهار سال ۴۸ هزار واحد است اما بروکراسی های اداری، کمبود زمین در برخی شهرستان ها و از همه مهمتر افزایش روزافزون قیمت مصالح ساختمانی، امکان ساخت توسط مردم را گرفته و سرعت کار را کاهش داده است و به رغم تاکید رئیس جمهوری بر سرعت بخشی به فرایندهای اجرایی و عملیاتی، کهگیلویه و بویراحمد از چرخه تعهدات نهضت ملی مسکن عقب مانده است.
از سویی دیگر عدم شفاف سازی دستگاه ها نسبت به وجود زمین های قابل ارایه برای طرح نهضت ملی مسکن، انتقاد شدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد را در پی داشته است به نحوی که وی تاکید کرده است در برخی نقاط استان برای تأمین زمین طرح نهضت ملی مسکن محدودیت داریم.

کمبود زمین در یاسوج

سید علی احمد زاده افزود: طرح نهضت ملی مسکن در نقاط مختلف استان آغاز شده است اما باید هم بر سرعت و هم افزایی ها برای اجرای آن افزوده شود. از سویی دیگر باید تعهدات ساخت مسکن در قالب این طرح ملی اجرایی شود، البته در شهر یاسوج مشکل کمبود زمین داریم.
وی همچنین بر تحقق زیرساخت های خدماتی در شهرستان ها تاکید کرد و اظهار داشت: ضعف دسترسی سایت ها به خدمات آب، برق و گاز باید توسط متولیان رفع شود، همچنین همکاری همه جانبه دستگاه ها و بخش های متولی در اجرای طرح ضروری دانست و راه و شهرسازی هم باید تعهدات لازم را عملیاتی کند.
احمد زاده با اشاره به این که دیدارهایی در سطح کشور برای تسهیل در اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته است، گفت: دستگاه ها باید زمین های مازاد را در اختیار طرح می گذاشتند که جهاد کشاورزی عملکرد مناسبی در این باره داشت، همچنین با دستگاه هایی که زمینی با شرایط واگذاری به طرح نهضت ملی مسکن در اختیار داشتند ولی موضوع را اعلام نکردند، برخورد خواهیم کرد.

عملکرد ضعیف بانک ها

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از این گفتگو، از عملکرد بانک ها در انجام تعهدات نهضت ملی مسکن انتقاد کرد و گفت: از عملکرد بانک ها در این حوزه راضی نیستیم و باید بخشنامه های بانک مرکزی محقق شود.
احمد زاده با تاکید بر این که باید در اجرای طرح به شکل بهتری عمل شود، اظهار داشت: با همکاری و هم افزایی می توان تعهدات کامل را اجرایی و ضعف و مشکلات سایت ها رفع شود.

اظهارات مدیرکل بنیاد مسکن

همچنین زبیر موسوی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با تاکید این که معارضات نهضت ملی مسکن حل می شود، افزود: پروژه نهضت ملی مسکن در شهرستان ها به جز مناطق دارای مشکل تأمین زمین، فعال است که 2 پروژه 1010 واحدی در دهدشت و ۲۸۸واحدی در گچساران پیشرفت فیزیکی خوبی دارند.
پروژه ۲۸۸واحدی نهضت ملی مسکن دهدشت هم در دهه فجر تقدیم مردم شهرستان گچساران می شود. وی با بیان این که در برخی شهرستان ها مشکلاتی وجود دارد، افزود: جلساتی درباره خدمات دهی آب، برق و گاز در شهرستان های دارای مشکل برگزار شده است.
اطلاعات آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *