عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرده است که سه بانک مسکن، ملت و ملی در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار خانه خالی دارند. این در حالی است که ورود بانک ها به بازار مسکن با پیامدهای بسیاری برای این بازار و ترازنامه بانک ها روبروست.

به گزارش اخبار ساختمان، آشفتگی بازار اجاره و قیمت های بی سابقه در بازار مسکن امسال موجب شد تا دولت تمهیداتی برای سروسامان دادن به بازارها در پیش بگیرد.
یکی از این سیاست ها که طرح آن به سال ها قبل باز می گردد، اخذ مالیات از خانه های خالی بود. دولت با این اقدام سعی داشت با تحریک عرضه کمی در کنترل شرایط نقش داشته باشد و به زعم خود قیمت ها را در بازار مسکن کنترل کند.
همین امر دلیلی شد تا به ویژه در کلانشهر تهران، مساله شناسایی این واحدها پررنگ تر شود؛ در همین مسیر اما حالا دم خروس بیرون زده و مشخص شده است که به‌رغم ذهنیت قبلی جامعه که گمان می کرد خانه های خالی عمدتا در شمال شهر واقع شده اند، مالک شخصی دارند و بنابراین عرضه آنها نمی تواند چندان تاثیر بر بازار مسکن و اجاره داشته باشد، اتفاقا اغلب خانه های خالی در تملک بانک ها و نهادهای دولتی است!
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرده است که سه بانک مسکن، ملت و ملی در حال حاضر بیش از ۳۰ هزار خانه خالی دارند. اما اصولا چرا بانک ها در بازار مسکن سرمایه گذاری می کنند؟

نوسان گیری بانک ها از بازار مسکن

بانک ها غالبا برای ارائه پشتوانه به بانک مرکزی دست به خرید زمین و املاک می زنند، اما اکنون می توان گفت موضوع کسب سود هم برای آنها مطرح است.
بانک ها املاک را خریداری می کنند و با افزایش قیمت ملک به طور طبیعی میزان دارایی آنها نیز افزایش پیدا می کند؛ تورم فزاینده مسکن در ایران نیز مزید بر علت این اقدام است و جذابیت ورود به بخش املاک با هدف کسب سود را افزایش می دهد.
برخی حتی معتقدند که بانک ها گاه به قیمت سازی در بازار املاک هم دست می زنند تا قیمت منطقه ای خاص را به سطح سودآوری برای خود برسانند.
بانک ها از سوی دیگر می توانند زمین هایی با کاربری مختلف خریداری کنند و در فرآیند ساخت و ساز مجتمع های تجاری، مسکونی یا تفریحی، صاحب ارزش افزوده شده و به این ترتیب نیز می توانند از طریق املاک ساخته شده به سود برسند.
سرمایه گذاری هزاران میلیاردی بانک ها در بازار املاک همواره مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی بوده است؛ آنها معتقدند بانک ها به جای اینکه منابع خود را صرف ارائه تسهیلات به بخش تولید کنند، به نوسان گیری از بازار مسکن ورود کرده اند. اما دولت در واکنش به این سرمایه گذاری چه می کند؟

درخواست دولت از بانک ها برای فروش اموال مازاد

دولت هر سال از بانک ها می خواهد اموال مازاد خود در زمینه ملک و زمین را بفروشند، اما آنها از این کار طفره می روند و به‌ویژه با بالا بردن نرخ این دارایی ها به طور غیرمستقیم مانع از فروش آنها می شوند.
این اقدام می تواند سطح قیمت مسکن در یک منطقه را از طریق افزایش انتظارات مالکان بالا ببرد و همچنین از سوی دیگر عرضه مسکن را با کاهش مواجه کند.
همچنین کارشناسان این حوزه می گویند ورود این چنینی به حوزه مسکن و سوداگری در بازار ملک از سوی بانک ها که در مجموع، وظایف دیگری دارند علاوه بر بازار مسکن در دیگر بازارهای مالی هم تاثیر منفی خواهد داشت. حالا باید دید اگر دولت موفق شود این املاک را به بازار هدایت کند تا مورد استفاده مردم قرار بگیرند چه تاثیری بر بازار خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: 108 هزار خانه خالی و لوکس در تور مالیات افتادند
آهن نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *