معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح جزئیات ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن توسط تعاونی ها گفت: تعاونی ها بر اساس قیمت تمام شده مسکن را تحویل متقاضیان می دهند و مبنا ارزش روز نیست.

به گزارش اخبار ساختمان، مطابق قانون اساسی کشورمان داشتن مسکن حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت ها طبق این اصل موظف به تامین مسکن شده اند. در اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف است با رعایت اولویت برای کسانی که نیازمندترند به ویژه کارگران و روستانشینان زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.
بر اساس اعلام مسئولان وزارت تعاون در طرح نهضت ملی مسکن، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب تعاونی ها ساخته خواهد شد و تعاونی ها بر اساس قیمت تمام شده واحدهای ساخته را تحویل متقاضیان می دهند و مبنا ارزش روز نیست. طی سال های گذشته و در راستای تامین مسکن برای خانوارها طرح های مختلفی برای خانه دار کردن اقشار جامعه پیش بینی شده که از جمله آنها طرح مسکن مهر و طرح مسکن ملی بوده است. به موازات اجرای طرح مسکن ملی، طرح مسکن کارگری و ساخت مسکن در شهرک های صنعتی نیز در دستور کار قرار گرفت.
دی ماه سال ۱۳۹۸ تفاهمنامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران بین وزیران وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی منعقد شد. همچنین تفاهمنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرک های صنعتی میان اتاق تعاون و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید.
دولت سیزدهم اما با هدفگذاری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و ساخت چهار میلیون واحد تا پایان دولت، طرح نهضت ملی مسکن را کلید زد و این طرح به عنوان طرح ویژه دولت به اجرا درآمد.
در دولت سیزدهم تعداد واحدهای مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران افزایش یافت و به ۴۰۰ هزار واحد رسید به نحوی که وزارت کار تفاهمنامه ای را با وزارت راه و شهرسازی به امضا رساند که به موجب این تفاهمنامه در مرحله نخست شناسایی، پالایش و اولویت بندی متقاضیان مسکن واجد شرایط از جمله کارگران صورت گیرد.
بر اساس اعلام معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی۴۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت در قالب طرح جهش مسکن طی مدت چهار سال احداث خواهد شد.

تفاوت ساخت مسکن در تعاونی ها با مدل پیش فروش

مهدی مسکنی با تاکید بر تعهد ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در قالب تعاونی ها در طرح نهضت ملی مسکن گفت: تعاونی ها بر اساس قیمت تمام شده مسکن را تحویل متقاضیان می دهند و مبنا ارزش روز نیست که این اصلی ترین تفاوت مدل ساخت تعاونی ها با مدل پیش فروش و سایر روش هاست.
وی در توضیح جزئیات ساخت مسکن توسط تعاونی ها در طرح نهضت ملی مسکن گفت: در حال حاضر سه نوع تعاونی شامل تعاونی متعارف، تعاونی مسکن مهر و تعاونی جهش ملی مسکن داریم که تعاونی های جهش مسکن جدیدا در دولت سیزدهم شکل گرفته اند و این تعاونی ها می توانند در توسعه طرح نهضت ملی مسکن مشارکت داشته باشند.
معاون وزارت کار و تعاون با اشاره به ساخت و تحویل تعدادی‌ از واحدهای نهضت ملی مسکن توسط تعاونی ها گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات تعاونی ها در حوزه ساخت مسکن، تخصیص زمین است. این موضوع به دولت اعلام شده و قطعا متناسب با زمین هایی که در اختیار ما قرار می گیرد نسبت به ساخت مسکن اقدام می کنیم.
آنطور که مسکنی گفته طی تفاهمنامه ای که میان وزارت تعاون و شهرداری تهران به امضا رسیده از ظرفیت بافت های فرسوده و ناپایدار جهت ساخت مسکن توسط تعاونی های مسکن محلات استفاده خواهد شد.
وی همچنین از تغییر اساسنامه تعاونی های جهش مسکن خبر داد و گفت: بر این اساس کف و سقف مواد ۶ و ۲۰ قانون تعاون را رعایت کردیم و مقرر شد که کف تعداد اعضای تعاونی ۳۰ نفر و سقف آن ۲۰۰ نفر باشد. ممکن است برخی تعاونی ها بالای ۲۰۰۰ نفر عضو داشته باشند که به سمت خرد کردن تعاونی رفته ایم و آنها را در قالب تعاونی های ۲۰ نفره ساماندهی کرده ایم.
بر اساس آمارها بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تعاونی مسکن در کشور وجود دارد که بستر خانه دار شدن آحاد جامعه را فراهم کرده اند. در تعاونی های مسکن نگاه سودآوری حاکم نیست و مسکن با قیمت تمام شده و کیفیت قابل قبول ساخته و در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.
به اعتقاد کارشناسان اجرای طرح نهضت ملی مسکن و تشکیل تعاونی های جهش مسکن می تواند تاثیر بسزایی در کنترل قیمت مسکن و خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه به ویژه کارگران و اقشار کم درآمد داشته باشند.
ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *