عضو کمیسیون عمران مجلس از الزامی شدن ثبت کد رهگیری معاملات مسکن در سامانه املاک و اسکان خبر داد و گفت: اگر مشاوران املاک این کار را انجام ندهند جواز آنها باطل می شود.

به گزارش اخبار ساختمان،‌ اقبال شاکری اظهار کرد: آگهی های املاک سکو‌های اطلاعاتی (سایت های عرضه کننده آگهی املاک) باید کد رهگیری را از سامانه املاک و اسکان دریافت کرده و آن را در آگهی درج کنند.
وی ادامه داد: به این ترتیب خریدار می تواند با کد رهگیری به سامانه املاک و اسکان مراجعه کرده و از واقعی بودن آگهی اطمینان حاصل کند. این کار جلوی اجحاف و کلاهبرداری ها و جلوی صوری کار کردن‌ها را می گیرد. قطعاً یکی از کار‌هایی که مجلس دنبال می کند اطمینان خاطر از این است که اطلاعات املاک وارد سامانه املاک و اسکان شود.
وی در خصوص ضمانت اجرایی این اقدام افزود: اگر مشاوران املاک این کار را نکنند بار اول و دوم جریمه های سنگینی می شوند و بار سوم کلاً جواز آنها باطل می شود. چنانچه مالکان این کار را انجام ندهند اگر بخواهند مثلاً حکم تخلیه برای مستاجر بگیرند دیگر نمی توانند برای حکم تخلیه اقدام کنند، چراکه به محض درخواست به دادگاه، آنها می گویند کد رهگیری سامانه املاک و اسکان را ارائه کند و اگر نداشته باشد اصلاً کارش انجام نمی شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس در صورتیکه مالک بخواهد حکم تخلیه را بگیرید باید مالیات سنگین سال هایی که کد رهگیری را دریافت نکرده پرداخت کند،‌اضافه کرد: پیش بینی ها در قانون شده است، به نظر می آید که این کار دارد خوب انجام می شود.
شاکری با اشاره به تشکیل کارگروهی در وزارت راه و شهرسازی و بازرسی از مشاوران املاک متخلف، اظهار کرد: این کارگروه همچنین آگهی سکوهای اینترنتی را رصد می کنند تا مطمئن شوند سلامت معاملات بازار مسکن تضمین می شود.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *