نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران گفت: قیمت مسکن در تهران به قدری رشد داشته است که بیشتر از این قدرت افزایش نخواهد داشت.

به گزارش اخبار ساختمان، داوود بیگی نژاد نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران با تاکید بر اینکه نرخ رهن و اجاره واحدهای مسکونی بدون چهارچوب قیمت گذاری می شود، گفت: قیمت گذار اصلی ملک در رهن و اجاره شخص مالک است. چه بسا عده ای از مشاورین املاک برای ثبت قرارداد مبلغی از طرف مستأجر را نیز دریافت می کنند اما قسمت اصلی قیمت گذاری برعهده مالکین است.
نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران در ادامه تاکید کرد: مالکین بر اساس عوامل مختلف واحد مسکونی خود را قیمت گذاری و به بنگاه داران اعلام می کنند. برای قیمت گذاری اجاره و رهن یک واحد مسکونی یک ششم ارزش کل ملک محاسبه می شود. البته باید توجه داشت این اصول در تمام کشور اجرا نمی شود نحوه قیمت گذاری واحدهای مسکونی در تمام نقاط متفاوت و عوامل مختلفی در این راستا دخیل هستند. دولت در مقاطعی، ستادی در خصوص کنترل قیمت واحدهای مسکونی در بازار تشکیل داد اما افراد و املاکی ها از قوانین این ستاد پیروی نکردند. البته در کشور اصولی برای اجاره داری حرفه ای وجود ندارد که موجب نا به سامانی در این بازار مهم کشور می شود.
وی ادامه داد: موضوع مسکن در کشور مهم است زیرا مصرف کننده مردم هستند و هرگونه پلتفرمی که موجب عدم تعادل در عرضه و تقاضای مسکن شود، مضر خواهد بود و قطعاً دراز مدت نیز تبعات جدی در بازار مسکن در پی خواهد داشت. اکو سیستم بازار تجارت متفاوت با سال های اخیر شده است و فضای مجازی نیز هم‌اکنون قسمتی از زندگی عموم را به خود درگیر کرده است و باید بدانیم اگر این اکوسیستم در حال حاضر کنترل نشود و بر اساس چهارچوب و مقررات پیش نرود، خطرات جدی بازار مسکن را تهدید خواهد کرد.

پلتفرم دیوار و شیپور موجب تغییر اکوسیستم مسکن می شود

وی گفت: سامانه‌های خانه‌یاب مانند "دیوار" و "شیپور" بیشترین عامل نوسان خانه در بازار هستند. اپلیکیشن هایی در بازار مسکن فعالیت می کنند که باید از سوی دستگاه های مربوطه کنترل و رصد شوند و در راستای خدمت رسانی به مصرف کننده واقعی قرار بگیرد. قطعاً نباید اجازه دهیم این نرم افزارهای که با زندگی مردم گره خورده بخواهند تداخلی ایجاد کنند و موجب آشفتگی در بازار مسکن می شود زیرا بازار مسکن را رقابتی جلوه می دهند.
بیگی نژاد با اشاره به اینکه آیا مشاورین املاک قیمت واحدهای مسکونی را افزایش می دهند یا خیر، گفت: طبق بررسی ها مشاورین املاک قیمت ها در بازار افزایش نمی دهند و قطعاً بازار مسکن تأثیرپذیری از این افراد نخواهد داشت و باید مشکل افزایش قیمت مسکن را در بازارهای دیگر پیگیر باشیم و فضای نرم افزارهای خانه یاب بی نظم و قانون اداره می شود و اکثر مشکلات حوزه مسکن از این بستر رخ می دهد و اگر فردی در چنین فضاهایی فعالیت دارد باید مجوزهای لازم را اخذ کند.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت چنین اپلیکیشن های در بازار مسکن موجب نابه‌سامانی در اکوسیستم این بازار می شود و همچنین سیستم اجاره مستأجران نیز بهم خواهد خورد.
این مسئول بحران مسکن در بازار فعلی را ورود اپلیکیشن ها دانست و گفت: بحران مسکن در بازار فعلی ورود پلتفرم های خانه یاب است و این افراد جز دلالان و سوداگران این حوزه محسوب می شوند زیرا واحدهای مسکونی در این اپلیکیشن ها واحدهای مسکونی به مزایده گذاشته می شود و موجب بدنامی مشاورین املاک می شود.

"تهران" دیگر قدرت افزایش قیمت مسکن را ندارد

بیگی نژاد در خصوص اینکه استان تهران دیگر قدرت افزایش قیمت را ندارد، تاکید کرد: سنگینی قیمت در تهران به حدی رسیده است که روز به روز جمعیت آمار مستأجران افزایش پیدا می کند. بسیاری از مشاورین املاک کانترهای فروش ملک را تعطیل کردند زیرا قدرت خرید مسکن مردم کاهش پیدا کرده است.
مهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *