رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت توانست برای تأمین مالی ساخت مسکن، مجوز تهاتر فروش نفت با سازندگان تا سقف ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را از رهبر انقلاب اخذ کند.

به گزارش اخبار ساختمان، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: رویکرد ما این است که سالانه یک میلیون مسکن ساخته شود در حال حاضر نیز ساخت بیش از ۱.۹ میلیون واحد مسکونی ذیل قانون جهش تولید مسکن آغاز شده است که میزان پیشرفت فیزیکی آنها به طور متوسط بالای ۳۰ درصد است.

زمین برای ساخت ۲.۵ میلیون مسکن تهیه شده

وی با بیان اینکه مشکل تأمین زمین برای اجرای پروژه های مسکنی نداریم و برای بیش از ۲.۵ میلیون مسکن که بیشتر از نیاز فعلی است، زمین تهیه شده افزود: در قانون جهش تولید مسکن آمده که رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی مسکن باید هر دو ماه یک بار جلسات این شورای عالی را برگزار کند که در حال حاضر آیت الله رئیسی هر ماه این نشست ها را برگزار می کند و نشان دهنده توجه دولت به بخش مسکن و ساخت و ساز واحدهای مسکونی است. همراهی و پای کار بودن دولت، قابل تحسین است.

یک چهارم هزینه ساخت مسکن، قیمت خرید مصالح

رئیس کمیسیون عمران مجلس به افزایش قیمت نهاده های ساختمانی اشاره و تصریح کرد: ۲۵ درصد قیمت مسکن به مصالح ساختمانی برمی گردد و سبب شده تا قیمت ساخت مسکن افزایش یابد لذا باید بسته حمایتی برای تأمین مسکن اقشار آسیب پذیر تعریف کرد. اقدام خوب شورای پول و اعتبار برای تسهیلات ساخت مسکن ۱۸ درصد تعیین شده که پنج درصد کمتر از نرخ مصوب این شورای برای تسهیلات بانکی است؛ اما با این حال باز هم نرخ سود ۱۸ درصدی تسهیلات مسکن برای برخی اقشار بالاست و باید به کمتر از این رقم برسد درنتیجه باید منابع دیگری به دولت داده شود.

تهاتر ۲.۲ میلیارد دلاری نفت با مسکن سازان

وی با اشاره به اخذ مجوز دولت از رهبر انقلاب برای استفاده از ظرفیت تهاتر نفت در ساخت مسکن گفت: سقف فروش نفت برای تأمین مالی مسکن، بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است که سازنده ها و تولیدکنندگان مسکن داده می شود؛ همچنین بحث تهاتر زمین های دولتی با انبوه سازان است به این صورت که زمین به انبوه ساز داده می شود و سازنده با منابع خودش اقدام به مسکن سازی می کند در مقابل هر یک از طرفین (دولت و انبوه ساز) بر اساس میزان قدر السهم خود، از واحدهای مسکونی ساخته شده بر می دارند.

برنامه دولت برای ساخت ۲۰ شهر جدید در سواحل

رضایی کوچی با تأکید بر اینکه نگاه دولت و حاکمیت به توسعه مسکن سازی به سمت سواحل است اعلام کرد: انتقال ساخت شهرها در کنار سواحل اهمیت بالایی دارد و حدود ۲۰ شهر جدید در مناطق ساحلی عمدتا جنوبی جانمایی شده است و می توانیم جمعیت را به کنار دریاها منتقل کنیم؛ ما مسکن مهر که ۵۰ هزار میلیارد تومان در بیش از یک دهه قبل خط اعتباری بانک مرکزی به دولت را به عنوان تأمین مالی در اختیار داشت، فقط ۲ میلیون واحد ساخیتم اما دولت سیزدهم نیز ۲۰۰ هزار واحد باقی مانده را در حال تکمیل و ساخت است که نشان می دهد مسکن سازی کار سخت و زمان بری است با این حال دولت در حال زحمت کشیدن است و با وجود تنگناهای اقتصادی ای که هست، دولت پای کار است و تنها گیر ما در این میان، بانک ها هستند که نگاهشان به تسهیلات، تجاری است؛ البته رئیس جمهور در یکی از جلسات شورای عالی مسکن اولتیماتوم به بانک های عامل اعطای تسهیلات مسکن داده اند با این حال باز هم برخی بانک ها تمکین نکرده اند که دولت باید برای آن فکری کند.
نماینده مردم جهرم در مجلس درباره جریمه مالیاتی بانک های که تسهیلات مسکن را پرداخت نکرده اند اظهار داشت: این اقدام برای بهتر شدن شرایط اعطای تسهیلات مسکن از سوی بانک ها، قطعا مؤثر است.
روزنامه تعادل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *