بررسی جزئیات گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در آبان‌ 1402 نشان از آن دارد که منطقه یک در بین باقی مناطق تهران بیشترین کاهش قیمت را پشت سر گذاشته است. البته در مجموع روند قیمت در این بازه روندی کاهشی را پیموده و این درحالی‌ است که معاملات نسبت به تابستان امسال روند متعادل تری دارد.

به گزارش اخبار ساختمان، گزارش اخیر بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در آبان‌ 1402 نشان می دهد، قیمت واحد مسکونی در تهران بر خلاف ماه گذشته روندی نسبتا کاهشی را پیموده است. متوسط قیمت مسکن از ابتدای تابستان امسال نیز بر مداری کاهشی قرار گرفته بود.
روند قیمت متوسط مسکن در مناطق مختلف تهران نشان می دهد تمام مناطق مسیر یکسانی را در یک ماه اخیر تجربه نکرده اند. در این بین منطقه یک پرچمدار کاهش متوسط قیمت در بین مناطق 22گانه تهران بوده و مناطق 11، 20 و 3 به ترتیب با 7.8 و 6.6 و 6.2 درصد کاهش قیمت در رتبه های بعدی قرار دارند. در مقابل، منطقه 13 با 2.7 درصد روند کاهشی در مسیر قیمت ها، کمترین کاهش قیمت را تجربه کرده است.
ضمن اینکه، باقی مناطق بر مداری افزایشی قرار دارند و منطقه 21 با 10.8 درصد در بین مناطق دیگر بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است. پس از آن نیز منطقه 18 با 8.4 درصد قرار دارد.

تغییرات قیمت مسکن در مناطق 22گانه

وضعیت معاملات در آبان‌ 1402

در مقابل، معاملات در منطقه 20 و 13 همسو با روند کاهشی قیمت مسکن، مسیری نزولی داشته و احتمالا کاهش قیمت این مناطق به دلیل افزایش عرضه در این نواحی بوده است.
همچنین بیشترین افزایش قیمت نیز مربوط به منطقه 21 و 18 بوده که در این مناطق معاملات هم به نسبت ماه گذشته مسیری افزایشی را پیموده است.
البته، با وجود افزایش آمار معاملات، میانگین قیمت هر منطقه نشان از رکود شدید در بازار مسکن دارد. تعداد کل معاملات آبان به 3.6 هزار مورد رسیده و افزایش حدودا 14 درصدی نسبت به ماه قبل داشته است. افزایش تعداد معاملات در عین کاهش قیمت، نشان از وضعیت رکودی در بازار مسکن دارد، اما افزایش تعداد معاملات نشان می دهد که جامعه کمی به خروج بازار مسکن از رکود در میان مدت امیدوار است.

وضعیت معاملات مسکن

معاملات مسکن در آبان رشد کرد

در مجموع آمارهای موجود در گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران نشان می دهد تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران به سه هزار و 593 واحد مسکونی رسیده است.
تعداد معاملات واحدهای مسکونی در آبان‌ امسال نسبت به ماه قبل 14.7 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 55.1 درصد کاهش داشته است. این آمار نشان دهنده افزایش تقاضا در بازار پس از یک دوره رکود عمیق معاملاتی است اما نمی توان آن را نشانه ای مبنی بر خروج کامل بازار مسکن از محدوده رکودی دانست چرا که مقایسه آماری تعداد معاملات مسکن در آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حاکی از تداوم رکود سنگین معاملاتی در بازار است.
کارشناسان حوزه مسکن این کاهش قیمت مسکن از ابتدای تابستان امسال را ناشی از همین کاهش میزان معاملات می دانند، عاملی که با در هم پیچیدن گرانی مسکن، تورم عمومی و کاهش قدرت خرید مردم حالا پس از سال ها به اوج خود رسیده است.
اما حالا کاهش نسبی قیمت مسکن باعث شده است خریداران از مهر امسال سیگنال خرید را شناسایی کنند و وارد بازار مسکن شوند. حالا باید دید این تغییر در الگوی خرید در چند ماه آینده باعث بروز چه حرکات و روندی در بازار مسکن می شود.
کارشناسان حوزه مسکن اواخر تابستان هشدار داده بودند در صورتی که بازار معاملات تا پایان سال 1402 از وضعیت رکودی که در آن گرفتار است بیرون نیاید، رکود تورمی بر این عرصه سایه خواهد افکند.
لازم به توضیح است که تعداد معاملات از ابتدای امسال افت شدیدی را نسبت به ماه های مشابه سال های قبل تجربه کرده و به نظر می رسد کاهش قیمت پیش آمده نیز برگرفته از همین رکودی بوده که بازار مسکن در موارد کمی با آن روبه‌رو بوده است.

بیشتر بخوانید: قیمت مسکن در کدام مناطق پایتخت کاهش بیشتری داشته است؟
تجارت نیوز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *