براساس طرح نوسازی شهرک دانشگاه تهران در منطقه ۲۱، قرار است تعداد واحد‌های مسکونی این شهرک از ۲ هزار و ۶۷۴ واحد، سه برابر شود و به حدود هشت هزار واحد مسکونی افزایش یابد.

به گزارش اخبار ساختمان، شهرک دانشگاه تهران که در جنوب پارک جنگلی چیتگر و در منطقه ۲۱ پایتخت ‌واقع شده، محلی است به مساحت ۸۰ هکتار که فرآیند ساخت و ساز در آن توسط تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه تهران از سال ۱۳۵۸ آغاز شده، اما پایان کار آن در سال ۱۳۸۲ برای ۲۴۳ بلوک صادر شده است. در این بلوک ها ۲ هزار و ۶۷۴ واحد مسکونی با مساحت مجموع حدود ۲۷۰ هزار متر مربع بنای خالص وجود دارد. همچنین این شهرک دارای ۱۶ واحد آموزشی و ۱۵۸ واحد تجاری، مذهبی و… است.
شهرک دانشگاه تهران یکی از قدیمی ترین شهرک های پایتخت و بزرگترین شهرک منطقه ۲۱ محسوب می شود که هم از نظر سرانه های شهری دچار کمبود امکانات است و هم واحد‌های مسکونی آن دارای بافت فرسوده و ناپایدار هستند. البته مهمترین مساله ای که درباره شهرک دانشگاه تهران وجود دارد، این است که تمام مساحت این شهرک در قالب یک پلاک موقوفه ای است که از سده های قبل توسط مرحوم حاج ملا علی کنی، از روحانیون به نام دوره قاجار وقف شده است و با وجود این که کارکنان و بازنشستگان دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران که ساکنان این شهرک را تشکیل می دهند، هرکدام برای واحد مسکونی خود دارای سند اعیانی هستند، اما عملا این شهرک در قالب یک ملک متعلق به موقوفه است و تمام مساحت این عرصه وقفی به حساب می آید.
این نکته ای است که رسول براتی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۲۱ تهران روی آن دست گذاشت و اظهار داشت: با توجه به این که عرصه ۸۰ هکتاری شهرک دانشگاه تهران به صورت وقفی است، اما واحد‌های مسکونی به اعضای تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه تهران تعلق دارد، نیاز به تعیین تکلیف این عرصه وجود داشت که در همین راستا شهرداری تهران در نقش تسهیلگر وارد کار شد تا تفاهمنامه ای را میان متولی موقوفه مرحوم حاج ملا علی کنی، تعاونی مسکن دانشگاه تهران و یک پیمانکار ترتیب دهد که این تفاهمنامه در نهایت با همکاری سازمان نوسازی شهرداری تهران در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ به سرانجام رسید.
وی افزود: در حال حاضر طرح ساخت واحد‌های مسکونی جدید و احداث یک شهرک الگو در این عرصه در حال طراحی است تا برای اخذ مجوز به کمیسیون ماده ۵ تهران ارسال شود و همچنین در حال هماهنگی با ساکنان این شهرک برای اخذ گواهی ها، موافقت ها و تعهدات لازم هستیم تا در نهایت بتوانیم مصوبه مورد نیاز برای بازسازی شهرک دانشگاه تهران را از کمیسیون ماده ۵ بگیریم.
این مقام مسئول در شهرداری منطقه ۲۱ تهران تاکید کرد: امتیازی که در این فرآیند نصیب ساکنان شهرک دانشگاه تهران می شود این است که این افراد که در حال حاضر میانگین مساحت واحد‌های مسکونی آنان ۱۰۰ متر مربع است، می توانند بعد از احداث شهرک جدید، واحد‌هایی ۱۰۰ متری را به صورت نوساز و بدون هیچگونه پرداخت هزینه دریافت کنند.

برنامه ریزی برای احداث واحد‌های ۹ تا ۱۱ طبقه در شهرک جدید دانشگاه تهران

براتی در پاسخ به این سوال که آیا با احداث شهرک جدید در محل شهرک دانشگاه تهران، تراکم بیشتری برای این محله نسبت به وضعیت موجود در نظر گرفته می شود یا خیر، توضیح داد: قطعا با همکاری میان شهرداری تهران و کمیسیون ماده ۵، انگیزه ای برای پیمانکار ایجاد خواهد شد که بتواند در احداث این شهرک مشارکت داشته باشد و قدرالسهم خود را که بر اثر افزایش متراژ بنا در این شهرک براساس ضوابط و مقررات ایجاد می شود، بردارد و اعضای تعاونی نیز واحد‌های مسکونی خودشان را به صورت نوساز تحویل بگیرند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۲۱ تهران ادامه داد: با توجه به این که بعد از احداث شهرک جدید، تعداد واحد‌های مسکونی موجود در آن بیشتر از شرایط فعلی می شود، براساس تفاهمنامه قرار است بخشی از واحد‌های مسکونی نوساز در اختیار متولی موقوفه قرار گیرد تا بتواند از اجاره این واحدها، درآمدهای مورد نیاز برای امور وقفی را تامین کند؛ یعنی به صورت کلی بعد از ساخت شهرک جدید، به هرکدام از ساکنان کنونی شهرک یک واحد مسکونی تعلق خواهد گرفت و سایر واحد‌ها نیز به پیمانکار و متولی موقوفه تعلق می گیرد.
این مقام مسئول در شهرداری منطقه ۲۱ تهران گفت: در حال حاضر بلوک های شهرک دانشگاه تهران چهار طبقه است، ولی پیش بینی می کنیم که بتوان برای احداث بناهای ۹ تا ۱۱ طبقه در این شهرک مجوز گرفت. در حال حاضر ۲ هزار و ۶۷۴ واحد مسکونی در این شهرک وجود دارد که با اجرای طرح جدید، تعداد واحد‌های مسکونی شهرک حدود سه برابر خواهد شد.
وی در ادامه تاکید کرد: شهرداری تهران در این پروژه به هیچ وجه نگاه مالی ندارد و صرفا عوارض قانونی خود را می گیرد و نقش تسهیلگری را ایفا می کند تا بتوان با احداث شهرک جدید در محل فعلی شهرک دانشگاه تهران، یک محله الگو را در سطح پایتخت ایجاد کرد؛ چراکه در این طرح علاوه بر احداث واحد‌های مسکونی نوساز براساس استانداردهای روز، برای ایجاد فضاهای تجاری، خدماتی، درمانی، تفریحی، فضای سبز و … نیز برنامه ریزی شده است.

برنامه ریزی برای احداث شهرک جدید دانشگاه تهران طی ۲ سال

براتی در پاسخ به این سوال که احداث شهرک جدید در محل فعلی شهرک دانشگاه تهران چه مدت طول خواهد کشید؟ توضیح داد: با توجه به رویکرد سرعت بخشی به نوسازی بافت های فرسوده که در دوره جدید مدیریت شهری در پیش گرفته شده است و توجهی که شهردار محترم تهران، معاون شهرسازی شهرداری تهران و شهردار منطقه ۲۱ به این موضوع دارند، امیدواریم که بتوانیم ظرف دو تا سه ماه مصوبه مربوط به احداث این شهرک را از کمیسیون ماده ۵ بگیریم و بعد از آن نیز احداث شهرک جدید حدود دو سال طول خواهد کشید.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ۲۱ تهران ادامه داد: با توجه به این که تعدادی زمین خالی با مساحت چهار تا هفت هزار متر در شهرک دانشگاه تهران وجود دارد، بعد از این که با همکاری کمیسیون ماده ۵، جانمایی پلاک های جدید انجام شود، بلوک های تازه در زمین های خالی ساخته خواهد شد و به محض احداث هر بلوک، ساکنان شهرک کلید به کلید از واحد‌های قدیمی به واحد‌های جدید جابه‌جا خواهند شد.
این مقام مسئول در شهرداری منطقه ۲۱ خاطرنشان کرد: در حال حاضر اهالی شهرک دانشگاه تهران برای واحد‌های مسکونی خود سند تک‌برگ دارند، اما در این سند قید شده است که عرصه متعلق به موقوفه است و آنها براساس این سند در واحد مسکونی خود حقوق اعیان دارند. بعد از تحویل واحدهای مسکونی جدید برای این افراد نیز سند اعیان مجددا صادر خواهد شد.
وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که با احداث شهرک جدید دانشگاه تهران، تعداد واحد‌های مسکونی این محله افزایش خواهد یافت، مشاور طرح در طرح توجیهی خود حتما موضوع افزایش سرانه های شهری را در نظر خواهد گرفت و حتما با نظارت کمیسیون ماده ۵ سرانه های خدماتی لازم در طرح شهرک جدید دانشگاه تهران به این محله اضافه می شود.
ایلنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *