وزیر راه و شهرسازی از تدارک ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاهای سراسر کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: ۱۰۵ هزار مسکن مهر تاکنون تکمیل شده است و تعیین تکلیف بقیه آنها در دستور کار است.

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش در نشست تخصصی نهضت ملی مسکن با حضور مدیران ملی و استانی و مسؤلین مرتبط که در استان های سراسر کشور در حوزه مسکن تصمیم گیری و ایفای نقش می کنند، گفت: امروز در خصوص تصمیمات اتخاذ شده و عملکردها در بخش های مختلف مسکن و ظرفیت هایی که در حوزه آماده سازی و کمک به پروژه نهضت ملی وزارت راه و شهرسازی را یاری می کند، بحث و تبادل نظر شد که کلیه پروژه ها در چندبخش مرور می شود.
بذرپاش ادامه داد: یک بخش تأمین زمین است که با رصد وضعیت آن، رشد خوبی محرز است و امروز با بیش از ۵۱ هزار هکتار که ۱۵ هزار هکتار در قالب شهرک های جدید و مابقی در حوزه الحاق به محدوده است، جهش قابل توجهی صورت گرفته است.
وی افزود: ۹۲ شهرک جدید نیز در دستور کار است و برخی از آنها در استان به تایید رسیده است که البته مسیر تصویب با رعایت تمام جوانب و ملاحظات انجام می شود و این مسیر تا آخر سال با سرعت ادامه می یابد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در بخش های مسکن حمایتی بافت فرسوده، خودمالکی و… در فازهای مختلف با پیشرفت های مختلف تا پایان سال به سرانجام می رسد.
بذرپاش اصلی ترین فاکتورهایی که ساخت را شدت می بخشد را آورده متقاضی و تسهیلات بانکی عنوان کرد و گفت: بانک ها تا کنون رشد ۲۱ درصدی در تعهد داشته اند اما کافی نیست و نمی تواند مارا به نقطه قابل قبول برساند.
وی یادآور شد: جلسات شورای عالی مسکن با حضور رییس جمهور به صورت مرتب برگزار می شود و مصوبات خوبی نیز به تصویب رسیده است. همچنین به همراهی تیم های مختلف بازرسی، جلسات مشترک زیادی با بانک مرکزی داشته ایم تا در ۵_۶ ماه باقی مانده تا پایان سال عملیات ساخت شتاب بگیرد.

تکمیل ۱۰۵ هزار مسکن مهر و تعیین تکلیف مابقی پروژه های آن

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از طریق روش های مختلف تهاتر زمین سعی شد خلأها پوشش داده شود. همچنین تلاش می شود تعهدات مسکن مهر تعیین تکلیف شوند که در این راستا از تکمیل ۱۰۵ هزار واحد مسکونی عبور کردیم و سعی می شود آنان که درصد پیشرفت بالاتر دارند، هرچه سریعتر انجام شوند.

لزوم تبعیت از قانون جهش تولید مسکن در مناطق آزاد

وی با اشاره به پیگیری مصوبات شورای عالی مسکن و تعاملات مربوط به حوزه راه و شهرسازی درباره زمین های مناطق آزاد مثل جزایر کیش و قشم گفت: مناطق آزاد قوانین خاص دارند اما قانون مادر، قانون جهش تولید مسکن است که همه جا جاری و ساری است.
وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در برخی از استان ها مشکل تأمین زمین داریم مثل مناطق کوهستانی یا اراضی کشاورزی مثل کردستان، ایلام و لرستان که مقرر شده بخشی از طریق شهرک های جدید که در مجاورت شهرهاست و همچنین نقاط روستایی پوشش دهیم.

تدارک ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاهای سراسر کشور تا پایان سال

وی با بیان ساخت شهرک ها و روستاهایی که در حریم شهرها هستند، تصریح کرد: تا پایان سال ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاهای سراسر کشور تدارک می بینیم و این خط تلاش جدید ماست.
بذرپاش توضیح داد: آماده سازی زمین در مقیاس میلیونی نیز پروژه گسترده و مفصلی است و منابع مالی زیادی طلب می کند که امسال بخشی از آن از طریق واگذاری به قرارگاه خاتم الانبیا، قرارگاه امام حسن و شهرداری ها واگذاری انجام شد و سبب شد که عملیات آماده سازی سرعت بگیرد.
وزیر راه و شهرسازی در خصوص آورده مردم گفت: متقاضیان نسبت به پیشرفت پروژه ها اعتماد می کنند و آورده تزریق می کنند.

رشد تولید و کاهش تورم با تأمین مسکن

وی ادامه داد: ما دو هدف در کشور داریم، رشد تولید و کاهش تورم که سهم عرضه گسترده تر زمین و مسکن برای کاهش تورم، چشمگیر است و این موضوع نیازمند منابع مالی است.
به گفته بذرپاش رشد تولید نیز به مسکن مربوط می شود که اگر دستگاه های اقتصادی به دنبال رشد تولید و افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی هستند، این رشد تولید از مسیر مسکن می گذرد و از بانک ها می خواهیم با تزریق منابع این مهم را انجام دهند.
وی در خصوص سرعت نهضت ملی و نقش انبوه سازان گفت: نهضت ملی مسکن یعنی همه اجزایی که در ساخت و ساز ایفای نقش می کنند پای کار باشند که در این راستا آوردن مجموعه های مختلف از جمله انبوه سازان و دیگر نهادها و گروه ها، در برنامه بوده است، آیین نامه مشارکت نقدی و غیرنقدی نیز به استان ها ابلاغ شده است که ایجاد انگیزه کنند.
بذرپاش در خصوص تأمین مصالح ساختمانی و قیمت زمین توضیح داد: در پروژه های نهضت ملی مسکن، قیمت زمین تقریبا صفر شده است و هزینه ساخت مربوط به مصالح است که رییس جمهور نیز در این حوزه کاهش قیمت تمام شده را خواستار شدند.
وی تکمیل کرد: فولاد و سیمان بخش اعظم مصالح را تشکیل می دهند و هرروز تأخیر برای خروج این دو از بورس مایه خسران است و این موضوع کارشناسی شده است.
همچنین در حوزه قیمت تمام شده مسکن، عوارض شهرداری ها و بیمه نیز تا بخش قابل توجهی کاهش داده شد. از سوی دیگر قیمت عوارض و بیمه های ساخت نیز حداقلی است.
وزیر راه و شهرسازی در خاتمه یادآور شد: نهضت ملی مسکن یعنی مشارکت همه اجزای کشور که امیدواریم با همکاری همه سازمان ها و اجزای مختلف، به درستی به سرمنزل مقصود برسد.
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *