کارشناس مسکن درباره افزایش قیمت مسکن گفت: اساسا تا زمانیکه در مسکن به توازن نرسیم، افزایش قیمت، افزایش معاملات، افزایش تولید و افزایش سرمایه گذاری همگام با یکدیگر خواهند بود تا افزایش قیمت خود را از این مجموعه جدا کند. این اتفاق نیز حداقل تا ده سال آینده رخ نخواهد داد و این چهار افزایش با هم اتفاق خواهند افتاد. قیمت همواره بالا می رود و در رونق بازار هم تورم شکل می گیرد.

به گزارش اخبار ساختمان، کاهش شدید معاملات در تهران و نگرانی سازندگان نسبت به تداوم رکود شدید در بازار مسکن، باعث کوچ سرمایه از مسکن به بازار‌های دیگر شده است. با توجه به ابعاد گسترده بازار مسکن و اهمیت این بازار در اشتغال زایی، کوچ سرمایه به بازار‌های غیرمولد می تواند نتایج اقتصادی زیان باری برای کشور به دنبال داشته باشد.
بیت الله ستاریان، کارشناس مسکن، درباره کاهش میزان معاملات در تهران و نگرانی سازندگان گفت: عمدتا دوره های رکود و تورم از قوانین خاصی برخوردارند. چون کالا‌ها حیاتی هستند، برنامه ریزی بر اساس تقاضای مطلق نیست و بر اساس تقاضای موثر برنامه ریزی می شود. چون مسکن نیاز عمومی و اساسی افراد است، لذا گروه متقاضی مطلق تمام تلاش خود را می کند که یک واحد مسکونی بخرد و خیلی از کالا‌های فرهنگی و اقتصادی خود را می فروشند تا مسکن را حفظ کنند. از سوی دیگر عرضه ما در بازار مسکن کم است و متقاضی هر روز بیشتر می شود. چون کالا به اندازه کافی نداریم، بازار کسری بسیار بالایی می آورد و قیمت آنقدر خود را بالا می کشد که خود به خود اگر هزار متقاضی مطلق داشته باشیم نهایتا صد واحد برایشان داریم. با این وجود قیمت آن صد واحد آنقدر بالا می رود که دیگران نمی توانند خرید کنند. در این دوره رکود شروع می شود.
وی در ادامه درباره علت تداوم رکود بیان کرد: الان دوره های رکود کوتاه مدت و از هشت ماه تا یک سال است. در برخی از مواقع نیز معاملات افزایش می یابد. در سال ۸۶ تا ۹۰ رکود بسیار بالاتری داشتیم و در سال ۹۱ مقداری بهتر شد. رکود آن سال ها ناشی از مسکن مهر بود، مسکن مهری که به صورت ژورنالیستی اعلام کرده بود که به همه مسکن می دهد. ما الان در مسکن ملی هم همان روش را به کار گرفته ایم. تولیدکنندگان ما با این وضعیت سریعا از بازار خارج می شوند. از آن طرف متقاضیانی که ثبت نام کرده اند در صف انتظار می روند و از مشارکت در بازار منع می شوند. نتیجتا سرمایه از بازار کوچ می کند و تولید کم می شود. سرمایه بخش مسکن سریعا به بخش های دیگر کوچ می‌کند. از اردیبهشت ماه است که بازار مسکن درگیر رکود و انتظار است. به نظر من مدت زمان این رکود با توجه به بودجه دولت بخش دولت در اوایل سال آینده رونق پیدا کند. در کل ما یکسال و نیم است که تولیدمان کاهش پیدا کرده است.
ستاریان درباره افزایش قیمت مسکن گفت: اساسا تا زمانیکه در مسکن به توازن نرسیم، افزایش قیمت، افزایش معاملات، افزایش تولید و افزایش سرمایه گذاری همگام با یکدیگر خواهند بود تا افزایش قیمت خود را از این مجموعه جدا کند. این اتفاق نیز حداقل تا ده سال آینده رخ نخواهد داد و این چهار افزایش با هم اتفاق خواهند افتاد. قیمت همواره بالا می رود و در رونق بازار هم تورم شکل می گیرد.
اقتصاد24

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *