سرپرست دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به رشد ۵۰ درصدی قیمت سیمان و ۵۲ درصدی فولاد طی یکسال اخیر گفت: بانک های خصوصی در نهضت ملی مسکن عملکرد صفر درصدی داشته اند.

به گزارش اخبار ساختمان، ابوالفضل نوروزی با یادآوری این‌که در خصوص قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) عملکرد بانک ها به 2 دوره تقسیم می شود، اظهار کرد: تا قبل از 22 فروردین عملکرد بانک ها به شدت ضعیف بود ولی پس از برگزاری جلسات با حضوری رئیس‌جمهوری یک بهبودی حاصل شده است.
وی با یادآوری اینکه عملکرد بانک های مسکن، سپه، ملت و ملی کمی بیشتر شده است، ادامه داد:‌ در 2 سال اول اجرا قانون (شهریور 1400 تا شهریور 1401 و شهریور 1401 تا شهریور 1402) بانک ها باید در مجموع 818 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می کردند. این در حالی است طی مدت یاد شده متاسفانه 18.5 محقق و طی 2 سال اخیر 130 هزار میلیارد تومان قرارداد بانکی امضا شده است.
وی یادآور شد: فقط بانک مسکن و سه بانک دیگر عملکرد مناسبی داشتند. بانک مسکن 80 درصد تعهدات خود را عمل کرده، بانک سپه 40 درصد، ملت 20 درصد، ملی 13 درصد، تجارت 12 درصد و صادرات 9 درصد از تقاضا را انجام داده و برخی از بانک ها مثل بانک های خصوصی عملکرد صفر یا نزدیک به صفر را داشتند.
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه هدف اصلی وزارت راه و شهرسازی این است که تا جایی که می تواند قیمت ساخت مسکن را کاهش و در عین حال کیفیت را افزایش دهد، اضافه کرد: در راستای حمایت از تولید کشور باید نهضت کاهش قیمت تمام شده ساخت را مد نظر قرار داده و در حال پیگیری بوده و از تمام ابزارها استفاده می کنیم.
نوروزی بیان کرد:‌ زمین که حدود 60 درصد هزینه ساخت است به صورت کاملاً رایگان در نهضت ملی مسکن عرضه می شود. از سوی دیگر 52 درصد هزینه های ساخت به‌ جز زمین، بقیه هزینه ساخت حدود 52 درصد برای مصالح ساختمانی است. طبق آمار بورس در 6 ماه گذشته در حوزه سیمان 50 درصد افزایش و در حوزه میلگرد در یکسال گذشته و در مقایسه با مهر ماه امسال و سال قبل حدود 52 درصد افزایش قیمت وجود داشته که این درصد عدد بالایی است.
وی یادآور شد: سعی ما -در اصلاح قیمت ها- بر این است که هم به نفع شرکت های تولیدی فولاد و سیمان باشد و منجر به یک قیمت منطقی شود و هم قیمت عرضه شده طوری کاهش پیدا کند که متقاضیان بتوانند از آن استفاده کنند.
تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *